Pro média

Tisková zpráva k festivalu GO Kamera

Cestovatelský festival GO KAMERA | 23. ročník: téma 100 let legendy Hanzelka a Zikmund

16. - 19.ledna 2020 se uskuteční již 23. ročník oblíbeného cestovatelského festivalu GO KAMERA, který tradičně pořádá CK LIVINGSTONE. Festival je nedílnou součástí veletrhů GO a REGIONTOUR. Vyrostl v největší cestovatelskou přehlídku v Česku. Ve čtyřdenním maratonu přednášek a vystoupení se představí přes 50 výrazných osobností. O zážitky se podělí známí cestovatelé, nejlepší horolezci, filmaři, režiséři, fotografové, a dobrodruzi. Akce láká všechny zájemce o kulturu, přírodu, aktivní život. Užijeme si exotiku, svět barev, geografické exkurze, romantiku i perličky, informace stejně jako citlivá zamyšlení.

Pozor festival GO KAMERA bude letos nově ještě blíže samotnému veletrhu! V rámci areálu BVV se přesouváme do pavilonu P, do moderních prostor jeho kongresového zázemí v 1. patře nad pokladnami a hlavním vstupem do pavilonu. 

Ústředním tématem jsou cesty legendární dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Před jejich výkony smekáme. Cestovatelská legenda si hold zaslouží. Miroslav Zikmund 14. února 2019 oslavil 100 let! K tématu H+Z vystoupí celá řada zajímavých osobností. Ve čtvrtek celý festival odstartují zástupci zlínského Muzea HZ Pavel Hrubec a Magdalena Preiningerová. Vzpomínat na zážitky s panem Zikmundem bude i legendární účastník Rallye Dakar Karel Loprais. Do Brna zavítají také herci Zlínského divadla a předvedou fragment z úspěšného divadelního vystoupení Palubní deník HZ. Závěrečná beseda úvodního dne bude věnována zajímavostem z financování cest H+Z v podání Petra Horkého a Miroslava Náplavy.

Znovu se k ústřednímu tématu festivalu vrátíme v neděli při besedě o unikátnímu projektu „Po stopách HZ“. Dva mladí muži, Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, se vydali po stopách asijské cesty Zikmunda a Hanzelky. Dnešníma očima hleděli na stejná místa, jako kdysi před šedesáti lety jejich slavní předchůdci. Fotili, natáčeli, bavili se s lidmi a zjišťovali, jak moc se svět změnil. Kde stálo několik chalup, tyčí se dnes mrakodrapy. Vznikla tak fotoanabáze dvou kluků, kteří neposlechli rady „zkušených“, aby neblbli a dělali něco pořádného, jako pocta Miroslavu Zikmundovi k jeho stým narozeninám.

Hlavními hvězdami festivalu GO KAMERA jsou osobnosti z různých oborů a diváky lákají na svá poutavá povídání a zážitky.

Čtvrtek, jak již bylo zmíněno, bude věnován cestovatelské legendě H+Z, ale vystoupí i s velmi působivým vyprávěním Tomáš Šebek, který často odjíždí v pozici chirurga na mise s Lékaři bez hranic. Do světa zimních sportů nás zavede i mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal.

Pátek startuje projekt Busny. Zakoupili růžový autobus, vydali se na cestu do Afriky a na chvíli utekli z reálného života. Sny se mají plnit a cesta je cíl – za tímto tvrzením si stojí motocyklistka Gabriela Novotná, která se neváhala zadlužit a vyrazila dvakrát na Rallye Dakar. Zážitky z Hedvábné stezky popíše koučka Radka Podaná, jak se dá cestovat s rodinou po národních parcích na západě USA vysvětlí Karel Wolf. Poslední přednáškový blok bude patři dobrodruhům a horalům. V podání Rudy Švaříčka se přeneseme na dalekou Aljašku a Havaj, horolezec Radek Jaroš poodhalí úspěchy svého projektu Koruna světa, tentokrát z Afriky.

Sobotní program odstartuje výborná arabistka Lenka Hrabalová. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Marek vysvětlí, co pro Anglii i celou Evropu bude znamenat Brexit. S ekologem a bývalým ministrem Martinem Bursíkem se vydáme do Tibetu a duo Palo Barabáš – Jan Dungel představí svoji společnou expedici do Venezuely. Nejen o válečném zpravodajství bude vyprávět Markéta Kutilová, na první pohled křehká novinářka podniká odvážné cesty do Sýrie a Kurdistánu. Herečce Janě Paulové se osudnou stala Indie. Nadaný bylinkář Ladislav Kříž a celostní lékař Pavel Rejha milují Kubu a vše kubánské. Ochutnáme i skvělé míchané drinky? Horolezkyně Dina Štěrbová zahořela již dávno láskou k vysokým horám. Stanula na osmitisícových vrcholech a zajímá se o své ženské kolegyně věnující se stejné životní vášni. Kromě toho pomohla založit i nemocnici v Pakistánu. Tu na svých cestách navštívil Ruda Švaříček. Jeho vyprávění na zavede do Číny a Pákistánu.

Nedělní vstup představí Sibiř očima cestovatele Broni Mikuláška a Amazonii pohledem ekologa Ladislava Miky. Roztančí nás během svého vyprávění hudebníci Pjér la Šé ´z či kubánské rytmy v podání Ondřeje Rumla? Velké téma vyžaduje velké osobnosti. Režisér Václav Marhoul pohovoří o svém dlouholetém projektu Nabarvené ptáče a k němu se připojí herečka Jitka Čvančarová, která nás zavede do Bhútánu, ale také na Ukrajinu, kde se film natáčel. Kde bere horolezec Peter Habeler svou životní energii? Hvězda světového horolezectví opět zavítá do Brna! Závěr festivalu bude již tradičně patřit milovníkům přírody a krásných fotografií. Dva skvělí fotografové Rostislav Stach a Jiří Kolbaba navodí atmosféru nedotčené přírody.
ZVEME I NA AUTENTICKÉ BESEDY A PROMÍTÁNÍ S PRŮVODCI CK LIVINGSTONE.
Na všechny se těší a srdečně zve Ruda Švaříček a tým CK Livingstone.


Kontakt pro média:
MgA. Darja Šmídová
CK Livingstone
produkce & marketing
Email: darja@livingstone.cz