Jindřich Štreit

fotograf

Přední český fotograf a profesor na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 1972 se koncepčně věnoval zobrazování vesnického života. Od roku 1991 pracuje na dokumentárních projektech ve Francii, Anglii, Brazílii, Moldávii, Rakousku, Německu, Japonsku, Číně, Maďarsku, Rusku (Burjatsko, Krasnodarský kraj, Ingušsko, Čečensko), ale také v České republice. Dokumentuje drogově závislé, bezdomovce, vrací se fotografovat i do vězení, kde byl sám za komunismu zavřen za své pro režim nepohodlné snímky. 
Všude si všímá především mezilidských vztahů a člověka jako takového: „Nejdůležitější v životě je láska. Ta nás spojuje. Vzájemnost, pochopení, naděje a radost, kterou můžeme dát, je nejdůležitější. Je jedno, zda fotografuju v Brazílii, v Japonsku, v Číně nebo v Česku. Po této stránce je to všude stejné.“
Je rekordmanem mezi českými fotografy, co se počtu výstav týče, má jich na svém kontě kolem čtrnácti set. Jeho knihy nechybí v knihovně žádného milovníka fotografie. A přesto zůstává neobyčejně skromný a setkání s ním vždy pohladí na duši.  
Jaká je burjatská kultura v osadě Kižinga, kde se protíná usedlá zemědělská ruská kultura s kočovnou volností Mongolů?
 

Kdy je na programu

Írán

Karel Wolf

Rusko

Jindřich Štreit
Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Přední fotograf a profesor Institutu tvůrčí fotografie Jindřich Štreit je vždy originální. Burjatská směsice prolíná usedlou ruskou kulturu s kočovnou volností Mongolů.

Jak říká Karel Wolf, Peršanky jsou nejkrásnější ženy na světě. Získají si vás nejen jejich mandlové oči… 

Vstupenky na tento přednáškový blok zde.