Viliam Poltikovič | Festival GO Kamera

Viliam Poltikovič

režisér

V osmé třídě vymyslel teorii izolovaného atomu, kterou později vědci potvrdili jako pravdivou. Známý režisér dokumentárních filmů, kameraman, fotograf a cestovatel studoval na Katedře dokumentární tvorby FAMU (1979 –1984). Dosud natočil okolo 150 filmů, zejména pro Českou televizi a Febio (hodinové dokumenty i dokumenty z cyklů Cestománie, Zpověď, Jak se žije… aj.). Před rokem 1989 točil filmy s psychologickou a sociologickou tématikou, po roce 1989 se zaměřuje na dokumentární filmy s převážně duchovní tématikou.

Podnikl několik cest do Tibetu, dlouhodobě se zabývá tématy spirituality, nemoci a uzdravení, víry v různých podobách. Podle Viliama Poltikoviče léčí ayahusca vše od drogové závislosti až po rakovinu.

V roce 2012 natočil v Peru dokumentární film Učitelé z hvězd, ve kterém pátral po stopách mimozemských civilizací. Česká televize uvedla v roce 2015 jeho dokumentární cyklus Brána smrti (námět Antonín Trš), který se snaží rozptýlit strach ze smrti a zprostředkovat na ni zcela jiný pohled, než je v dnešní západní kultuře obvyklé. Pracuje i jako kameraman, fotograf a píše knihy.

Od dětství ho provází zájem o transcendenci a zkušenosti s ní. V období dospívání se objevil i zájem o vědecké poznání, který vyústil ve studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Záhy si však uvědomil limity současného vědeckého přístupu a po roce studia odchází na praxi do Československé televize Praha a poté na studium FAMU - Katedra dokumentární tvorby. Po studiu točil filmy s psychologickou a sociologickou tématikou, po roce 1989 se zaměřuje na dokumentární filmy se spirituální tématikou. Dosud natočil přes 170 filmů (například Labyrint světa a ráj srdce, Duše východu, Sarvamangalam, Kapka z poháru nesmrtelnosti, V kruhu znovuzrození, Maestra Ayahuasca, Brána smrti, Dalajlama v Buddhových stopách, Z temnoty duše… světlo, Zrcadlení tmy…). Řada z nich byla oceněna na festivalech u nás i v zahraničí. Režisér zachycuje duchovní rozměr témat z oblasti etnografie, sociologie, psychologie i umění. Hlavním podnětem pro filmy jsou prastaré otázky: Proč tu jsme? Odkud jsme přišli a kam jdeme? 

Kdy je na programu

Lilia Khousnoutdinová : Bhútán + přechodové rituály

Lilia Khousnoutdinova

Viliam Poltikovič : Tantra + Indie

Viliam Poltikovič
Pavilon Anthropos