Petr Horký | Festival GO Kamera

Petr Horký

režisér

Měl být původně učitelem. Nakonec se ale stal cestovatelem a filmařem. Horolezectví a cestování ho přitahovaly odmalička, inspirovaly ho osudy Thora Heyerdahla nebo Reinholda Messnera. Procestoval přes osmdesát zemí světa. Během svého cestování se dostal jak na vrcholky světových hor, tak na mořské dno. Došel na severní pól, přešel na lyžích Grónsko, potápěl se k Tygřím žralokům bez jakékoliv bariéry. Živil se jako moderátor v televizi, odvysílal tisíc živých pořadů Studio 6 a další relace. Moderoval setkání 28 prezidentů evropských zemí. Jako režisér se prosadil v cestopisných dokumentech, kde se zaměřuje na geografii a zahraniční kulturu. S M. Zikmundem, M. Náplavou a V. Krocem zachránili pozůstalost skladatele, kameramana a dobrodruha Eduarda Ingriše. Jeho film Století Miroslava Zikmunda nominovaný na Českého lva byl roku 2014 nejnavštěvovanějším dokumentem českých kin. Stejnojmenná kniha je bestseller. Od roku 2020 buduje youtubový kanál a podcasty. Říká: „Kdo má malé cíle, má malé výsledky.“ „V pozadí každé velké expedice v dějinách byl ideál a touha (i průšvihy). Mnohdy odlišné od toho, co se říkalo novinářům.“

Podílel se na záchraně archivu českého filmaře a mořeplavce Eduarda Ingriše a objevil a nechal zapsat do map dva vraky lodí na Maledivách. V devadesátých letech pracoval jako moderátor pořadů České televize.

Sám nebo společně s Mirkem Náplavou (a v jednom případě také spolu s Miroslavem Zikmundem) napsal 7 knih, natočil více než 80 dokumentů z bezmála sto zemí světa. Je dvojnásobných držitelem literární ceny Egona Ervína Kische. V roce 2014 měl premiéru úspěšný celovečerní životopisný dokument Století Miroslava Zikmunda. Režisér dokumentarista, moderátor, cestovatel, producent.

Kdy je na programu

Petr Horký : 3 Póly

Petr Horký

Václav Cílek : Jak se mění svět a co s tím dělat

Václav Cílek
Pavilon Anthropos