Poznávejte svět s průvodci CK LIVINGSTONE

Promítání doprovázená osobitým komentářem našich průvodců vám ukáže nejen samotnou destinaci, ale můžete se zeptat i na detaily samotného zájezdu. Využijte tuto jedinečnou příležitost k seznámení s našimi akcemi. 

Sobota 19.1.2019 / Kongresové centrum BVV, Sál C

12:15

SANDRA ŠPAČKOVÁ: PATAGONIÍ AŽ DO OHŇOVÉ ZEMĚ

Jihoamerická Patagonie se rozkládá mezi Argentinou a Chile. Toto rozsáhlé území skrývá nespočet přírodních krás. Uvidíme pampu i ledovce, vydáme se na trek k majestátnímu Fitz Royi i do NP Torres del Paine, na známý trek zvaný “W”. Doprovázet nás budou místní tučňáci magallenští. Putování zakončíme v nejjižnějším městě světa Ushuaia. Průměrná hustota osídlení Patagonie jsou 2 obyvatele na km2 - no není to ráj? 

MILAN VÁCLAVÍK: KOSTARIKA

Milan Václavík pohovoří o vlastních zkušenostech z cestování po nejbezpečnější zemi střední Ameriky o velikosti Slovenska, zemi plné divokých zvířat, nedotčených pralesů a pohodových lidí. Prožijeme s ním túry do pralesů, krmení krokodýlů z ruky, koupání v horkých pramenech pod aktivními vulkány i rafting na divokých řekách. Bonusem bude chuť pravé kostarické kávy, kakaové plantáže, ananasové tour i surfování a kokainové zátahy – to vše zde můžeme zažít! Kostarika je země, kde „pura vida“ (v překladu jednoduchý život nebo šťastný život) uslyšíte místo pozdravů každý den tak dlouho, dokud na Kostarickou pohodu nenajedete také.

14:30

DANA KYNDROVÁ: ZÁPADNÍ AFRIKA 

Poznáme tajemná města Timbuktu, Djené a Gao na řeci Niger s unikátní hliněnou architekturou, kdysi významná centra transsaharského obchodu starodávné říše Mali a Songhaj. Seznámíme se s hrdými pány pouště Tuaregy a jejich stády velbloudů. Skalní masiv Bandiagara a jejich divocí obyvatelé Dogoni s tradiční kulturou tanců v maskách. Hlavní město Senegalu Dakar s nedalekým ostrovem Goréé, odkud odplouvaly lodě s otroky do Ameriky. Bývalé německé kolonie Kamerun a Togo, které se málem stalo po první světové válce kolonií československou. 

JAN BARTOŠ: EKVÁDOR A GALAPÁGY

Povídání o přírodní rozmanitosti jedné z nejpestřejších zemí světa, kde lze na relativně malém území navštívit 46 odlišných ekosystémů včetně Galapág. Velké rozdíly v nadmořské výšce přímo na rovníku vytváří ideální podmínky pro několik biotopů. Od neotropických oblastí deštných pralesů Amazonie, přes mlžné pásmo svahů And, vysokohorskou tundru pod ledovci až po pacifické tropické lesy a pláže. Různorodost Ekvádoru je umocněna barevností indiánských etnik uchovávajících si své původní tradice a zvyky. Jaký je vlastně život v této krásné zemi?

16:45

KATEŘINA KREJČOVÁ: PŘÍBĚHY Z LADACKÉHO HIMÁLAJE

Pojďme ochutnat Ladak z pohledu turisty, horolezce, nezávislého cestovatele, dobrovolníka i průvodce. Katka procestovala tenhle jedinečný kout světa křížem krážem a díky tomu si užijeme vyprávění příběhů z hor a sdílení atmosféry buddhistických chrámů. Čtyřikrát na vrcholu himalájské šestitisícovky (z toho jednou sólo), čtyři parádní treky na vlastní pěst, dva tradiční festivaly v maskách, dva výlety na motorkách, dva recepty na ladacké dobroty. A navíc úchvatná příroda, skvělé jídlo, milí domorodci, modlitební praporky vlající ve větru a kouty světa, kam internet zatím nedorazil. 

DOMINIKA KOBZOVÁ: NEPÁL - TREKY A ŠERPOVÉ

Největším překvapením Himálaje jsou Šerpové. Za dlouhá léta jsme poznali různé tváře hor. Ta šerpská je nejkrásnější! Šerpové jsou dokonale provázáni s dobýváním himálajských vrcholů. Bez jejich obětavosti by většina expedic ani nezačala. Jejich stálý smích vyučuje naše často zádumčivé tváře radosti ze skromného života. Mají svérázný smysl pro humor, dokáží se smát i sami sobě. Organismus Šerpů je lépe uzpůsoben výškám. Kde my lapáme po dechu v řídkém vzduchu, domácí kmitají jak včelky na česně. Nelze se rovnat s jejich tempem, oni se ve výškách skutečně narodili!

Neděle 20.1.2019 / Kongresové centrum BVV, Sál C

12:15

MAREK TELIČKA: SEVERNÍ BORNEO 

Borneo, třetí největší ostrov světa, bylo možná nejvíce zasaženo činností člověka. Z nedozírných ploch deštných pralesů dnes zbývají jen fragmenty a někdejší neprostupné porosty vystřídaly plantáže palem olejných. Přesto tato část světa zůstává místem, kde uvidíte nejen orangutany, kteří jsou zdejším ikonickým druhem, ale mnohá další zvířata a rostliny neobyčejných tvarů a barev. Okouzlí nás bohatá kultura Dajaků a některé přírodní scenérie jsou natolik unikátní, že člověk pouze lituje nedostatku času, který má na jejich vstřebání a zachycení. 

JANA KYSILKOVÁ: AZORY - ZTRACENÝ RÁJ EVROPY

Azorské ostrovy patří k nejodlehlejším koutům Evropy, které až do nedávna byly prakticky neznámou a hůře dostupnou turistickou destinací. Tyto ostrovy ukotvené v průzračných vodách Atlantického oceánu oslňují svou jedinečností a přírodní krásou, kterou charakterizují dramatické krátery a jezera, horké prameny, zelené pastviny a kilometry modrých hortenzií vysázených po okrajích cest. Vydejme se společně do středu Atlantiku a pojďme se seznámit s místem, o kterém mnozí tvrdí, že právě zde se nachází bájná Atlantida. Na této cestě nás bude provázet Jana Kysilková, která v oblasti žila 14 měsíců.

14:30

LUDMILA PULDOVÁ: CHILE A VELIKONOČNÍ OSTROV 

Země kontrastů se zasněženými sopkami, vinicemi, průzračnými jezery i přesličkovitými lesy. Pestré domky na kůlech ostrova Chiloé a rozervané pobřeží Pacifiku postupně přechází do opuštěné, větry bičované Patagonie na břehu Magalhaesova průlivu. Nejjižnější chilské město Punta Arenas i tučnáci vystrojení do černého fráčku. Velikonoční ostrov s tajemnými sochami moai. 

KAROLÍNA DRAXLEROVÁ: JIŽNÍ AMERIKA

Jižní Amerika je místo plné dechberoucích památek, nádherné přírody a srdečných lidí. Místo, které nás překvapí svou historií, temperamentem a odlišným stylem života. Bolívie, Argentina, Uruguay, Brazílie - každá z těchto zemí je jedinečná a má své kouzlo. Pojďme společně nasát jejich atmosféru a třeba se i inspirovat na cesty!

16:45

MICHAELA VANÍČKOVÁ: RUSKO A MONGOLSKO 

Mongolsko je známé pro své nekonečně dlouhé zelené pláně, sem tam poseté jurtami, kolem kterých pobíhají stáda jaků, koz, ovcí a koní. Uprostřed lesů, nedaleko jezera Chovsgol, můžeme stále narazit na ty opravdové mongolské nomády! Tzv. Tsaatanové, neboli sobí lidé, podřizující celý svůj život chovu sobů, kvůli kterým se několikrát ročně stěhují. Než se ale dostaneme až k Sobím lidem, je nutné absolvovat několikadenní cestu vlakem po transsibiřské magistrále až k bájnému jezeru Bajkal. Zajímá vás, jaké je to stanovat uprostřed Ruska a Mongolska, nebo jak chutnají typické mongolské pochoutky, a co dělat, když na několik nocí uvíznete uprostřed mongolské divočiny, bez signálu na telefonu, na kilometry vzdáleni civilizaci? 

KATEŘINA ŠPIROCHOVÁ: JAPONSKO

Země vycházejícího slunce, ve starých sbírkách básní také poeticky nazývaná Ostrov vážek, je známá pro svou mimořádnou kulturní tradici zahrnující tajemné gejši v hedvábných kimonech, samuraje, čajový obřad, šintoistické svatyně s červenými branami torii, vzdušné pavilony, zenové zahrady, svátky kvetoucích sakur nebo umění kaligrafie a skládání básní. Ve spojení s Japonskem si ovšem člověk vybaví i špičkovou elektroniku, vysokorychlostní vlaky šinkanseny, mrakodrapy jedné z nejlidnatějších metropolí světa Tokia nebo neonové poutače lemující bulváry nočních zábavních čtvrtí. Japonsko je země, kde se tradice a moderna prolínají jedinečným způsobem, jenž dělá z každé návštěvy této země jedinečný zážitek. Kateřina Špirochová v Japonsku strávila rok na studiích a stále častěji se tam vrací a to nejen za účelem prohloubení odborných znalostí, ale prostě protože Japonsko a Japonci. Nechte si představit Zemi vycházejícího slunce tak, jak ji ještě neznáte.

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna