Sobota 19.1.2019

10.00

MARTINA PÁSKOVÁ, ekoložka: ČÍNA

Prohlídka rozmanitých čínských zahrad i temného zákoutí starobylého města Su-čou, Zakázaného města i Velké čínské zdi! UNESCO nenabízí jen památky světového dědictví lidstva, ale nově i globální geoparky. Jak je chráněno, prezentováno a místními komunitami využíváno přírodní i kulturní dědictví? Budeme žasnout nad bizardními tvary a barvami čínských geoparků, kolébkou taoismu a způsobem lovu kormoránů v Geoparku Longhushan, prolézat pískovcovými skalními a sopečnými útvary ponořenými v mlžném lese.  Seznámíme se s životem minoritních etnik Zhuang a Yao. Přistaneme na nejjižnějším cípu Číny, na tropickém ostrově Hainan, kde se nachází Geopark Leiqiong, jehož sopečný původ se odráží v krajině i v architektuře, zemědělství, gastronomii, umění a dalších duchovních projevech místních obyvatel. Nebudou chybět ani pandy spokojeně se krmící bambusem a dramatické tajči uprostřed scenérie údolí Žluté řeky. Uhrane 10 km dlouhý dolomitový hřeben a jeho bučiny. A zatančíme bambusový i dračí tanec.

Absolventka VŠE pracuje na MŽP jako expertka geoparků. Na Univerzitě Hradec Králové přednáší teorie cestovního ruchu a ekologie. Zabývá se potenciálem tradičních znalostí původních obyvatel o přírodě. Jejím zájmem i životní filosofií je cestování.

 

změna programu: ZUZANA ODLEVÁKOVÁ, cestovatelka: BHÚTÁN 

Bhútán je himalájská pohádka pro dospělé. Hrubé domácí štěstí, chrámy plné maleb milujících se párů, housenky dražší než zlato. Král, který se dobrovolně vzdal absolutní monarchie a nastolil demokracii. "Dračí království" neboli Druk Yul, jak své malé a velice osobité zemi říkají Bhútánci, přináší mnoho překvapení.

Lilia je zakladatelka spolku přátel Bhútánu pro ČR a NF Šťastné Česko, který ve spolupráci s agenturou STEM měří České štěstí na Bhútánský způsob. Jezdí do Bhútánu od roku 2009. Její "Bhútánský příběh" začal na Oxfordu. Během 12 návštěv podpořila mnoho iniciativ a projektů nejen v neziskovém sektoru. Povypráví o historii, politice, ekologii a řemeslech, svém příběhu a hlavně o tom, v čem Bhútán může sloužit jako světová inspirace... Vystudovala politologii a historii na univerzitě v Oxfordu. Spoluzakladatelka prvního výcviku kněžek/ ceremonialistek v ČR, kde se zaměřuje na rozvíjení ženského potenciálu a návrat přechodových rituálů. Provází po posvátných pohanských místech v Anglii, Francii a nově i v Asii. Jejími semináři za 5 let prošlo 2500 žen. 

 

12.15

JAN TRÁVNÍČEK, horolezec: PÁKISTÁN

Jeden z nejzkušenějších českých lezců nás zavede do dob, kdy se cestovalo jinak. Poznávaly se nádhery rozporuplného Pakistánu před „pádem dvočat". Jak se situace změnila? Zůstává nám přístupná krása pakistánských hor a úsměvy obyvatel Hunzy. Pákistán není jen K2. Přednáší Tráva o době, kdy ještě nelezl na osmi tisícovky.

Příležitostný atlet, cyklista a běžec na lyžích je povoláním geodet, působí jako pedagog a organizátor sportovních a kulturních akcí (Škoda Bike Marathon…). Bývalý manažer skupiny Znouzectnost má vrcholy čtyř osmitisícovek ve čtyřech pokusech. Aktivní člen hnutí Čistý sport – organizování sportovních a výživových kempů. Jaroš s Trávníčkem se stali čtvrtým a pátým Čechem, kteří dokázali na K2 vystoupit, navíc bez použití kyslíkových přístrojů.

 

MÁRA HOLEČEK, horolezec: EXTRÉMY STŘEDNÍ ASIE

Česká republika má reprezentanta v horolezectví, za kterého se rozhodně stydět nemusí! Marek Holeček zdolal hory jako Nanga Parbat, Gasherbrum I. či Anapurna III a od ČHS dostal několik ocenění za své výstupy. Hory jsou smysl jeho života i ventil. Jeden z našich nejúspěšnějších horolezců má za sebou desítky obtížných prvovýstupů od Evropy přes Asii po Jižní Ameriku. Jsou v každém z nás osudové životní linky, které probublávají, zurčí, bouří a najednou, jak ztichlá poušť se ukládají v zapomnění. Přesto dál někde hluboko v nás pozvolna procházejí naším bytím a dílky mozaiky se mohou v určitý čas seskupit v ucelený obraz.

Jednoduše byl to kalup! Křižoval jsem vzduchem mezi kontinenty a horstvy této malebné planety, jak stěhovavý dravec bez hnízda. Přitom můj deník se rychle zaplňoval řádky, zachycující pestrost dnů. Právě a o tom, je má přednáška, která zaznamená nikoliv kalendářní rok, ale dvanáct měsíců úpisu s ďáblem. Jsou v nich obsaženy čtyři horolezecké expedice. Jak na Antarktidu, tak do Karakoramu, nebo centrálního i západního Himálaje. Je v nich obsaženo balancování na ostré hraně, mezi životem a krůčkem k věčnosti, ale i běžný rodinný život, mediální prostituce, či šedá všednost. To vše tam je…

 

14.30

PAVEL KOŘÍNEK a PAVEL BÉM, horolezci: NANGA PARBAT

Diamirská stěna obávané osmitisícovky Nanga Parbat nás dlouho trápila, ale nakonec nám dala pocítit nejenom rozkoš objevování, ale také slast vrcholového štěstí. A navíc, všichni jsme se vrátili z „Killer mountain“ živí, byť trošku omrzlí.

Pavel Bém, lékař, politik a horolezec. V roce 2007 vystoupil jako 10. Čech v historii na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu. V únoru 2011 úspěšně dokončil horolezecký program Seven Summits (Sedm vrcholů), který předpokládá zdolání nejvyšších vrcholů všech 7 kontinentů. V roce 2012 se mu podařilo bez použití kyslíku vystoupit na vrchol druhé nejvyšší hory světa - obávané K2.

 

JOSEF FORMÁNEK, spisovatel: CESTY VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ

Krátká reportáž O mentawaiských šamanech, kterou natočil Josef Formánek na indonéském ostrově Siberut, poté promítnutí traileru k celovečernímu filmu Dana Svátka z protialkoholní léčebny: Úsměvy smutných mužů (natočenou dle Josefovi knihy) a ukázky z dokumentu Viliama Poltikoviče o psychospirituální krizi: Z temnoty duše světlo.

Následuje beseda o výpravách vnějších - po exotických místech světa a o cestách vnitřních - po vlastní duši, když třeba uvízl v závislosti či po zkušenosti psychospirituálního zážitku, kdy se stal hluboce věřícím člověkem. Povídání o pádu na dno i cesty z něj, okamžiku rozhodnutí, o pokoře a laskavosti jako samurajské cestě životem...

16.45

PAVEL KOŘÍNEK + LEOŠ HUSTÁK, horolezci: PRVOVÝSTUP ČÍNY

Geolog a lezec je účastník horolezeckých expedic do Pamíru, Tian Shanu i Himálaje. Vystoupil na vrcholy Pik Lenin (7 132 m), Pik Korzhenevskaya (7 105 m), Chan-Tengri (7010 m) a Nanga Parbat (8 126 m).  V říjnu 2017 se podařil po dvou letech příprav český prvovýstup na Minya Konky  7 556 m  - Moje nervy (známé také jako Miňa Gangkar nebo Gongga Shan) v jižním Sečuánu. Jde o nejvýchodnější sedmi tisícovku a třetí nejvyšší vrchol mimo horskou soustavu Himaláje. Od roku 1932 ji zdolalo pouze osm expedic, české výpravě se to podařilo po 15 letech od posledního výstupu. Obávaná hora je známá pro nejvyšší mortalitu horolezců - na 22 úspěšných výstupů připadá 38 úmrtí.

 

PAVEL BÉM: AFGHÁNISTÁN

Sotva pár desítek kilometrů od slavného Nanga Parbat leží nádherný a nejvyšší vrchol Afghánistánu Noshaq (7 492m), další zajímavé zastavení na cestách mezi Pákistánem a Afghánistánem. Během léta se hora proměnila v ledové království, a tak z naší ambice si ji „sjet“ z vrcholu na lyžích sešlo. I tak vrchol druhé nejvyšší hory Hindúkúše stál za to...

 

RUDA ŠVAŘÍČEK: Z KYRGYZSTÁNU DO TIBETU

Kyrgyzstán servíruje hory koní, jurt i dobrých lidí. Poznáme všechna zajímavá místa. „Odskočíme k sousedům“ na fotbalové MS v Rusku a boj o bronz s atrakcemi cyklo Petrohradu. Moskevské fotbalové finále graduje vášně. PIK LENIN je výzva sedmi tisícovky.

Kontrasty Afghánistánu a expedice na nejvyšší horu Nošak 7 492. Horami tajemného Wachánského  koridoru mezi barevnými etnikami. Na motorce k čínské hranici. Fenomén buskaši – souboj na koních o kozla bez hlavy. Líté vášně přináší zranění jezdců i koní. Zapomenutý kus světa bez turistů. Na koních podél hranice s Pákistánem divokou krajinou.  Barevný Tádžikistán na Pamir Highway. Magické termály ženského lúna Fatimy, skalní pevnosti i azurová jezera. Odlišný život nomádů v jurtách s vodkou a kumysem. Tuhá hranice Číny do věhlasného Kašgaru, středobodu Hedvábné stezky. Největší otevřená tržnice světa plná velbloudů, koní a dobytka. Legendární Karakoram Highway má nejvyšší přechod, na kole pod ledovci Mustag Ata a Kongur. Předjíždíme yaky, velbloudy i všudypřítomné koně. Snová jezera zdobí písečné duny. Do Tibetu od západu po nejvyšší cestě světa. Dříve byla neprůjezdná, až nyní! Nejvyšší horstva světa. Po Hindukúši Pamír s nejvyšší skalní bránou světa, Shipton Arch 360 m. Karakoram s K2. Himálaj vítá hliněným královstím Guge. Jeskyně s úžasnými freskami kašmírského stylu. Stříbrný hrad mystického ptáka Kjungklung ukrývá záhady, bonistický skalní Gurungam. Tsaparang umí hry světel i Zimní palác. Nejposvátnější hora světa Kailas je plná mystiky. Karavany jaků do sedla Dolma La v 5 660, kde se láme osud… Bardo a reinkarnace nového života. Posvátná kora s tajemnými místy. Dira Puk prý v nejkrásnějším místě světa. Rituály u sloních klů. Nejposvátnější jezero Manasarowar vedle jezera hříchů Rakas Tal. Chiu gompa na útesech, místo skonu slavného Guru Rinpoče. Termály smývající hříhy. Klášter Sakya vyrazí dech rozlehlostí nejen největší knihovny. Rozlučková Lhasa je vždy jinak svůdná…

 

19.00

VÁCLAV MARHOUL, režisér: AFGHÁNISTÁN

Se svým filmovým vojskem obsadil ztracený Tobruk. Scénárista, režisér, herec a výborný manažer si vyzkoušel, jaké to je válčit v zákopech severní Afriky. Hodně prožil v Afghánistánu. Mimořádné ambice a schopnosti dokáže realizovat!

 

BRUNO BAUMANN, rakouský dobrodruh: HEDVÁBNÁ STEZKA

Největší světoběžník planety stihl neuvěřitelné věci, jako by žil současně několik sportovních a intelektuálních životů. Proniká do nitra Nové Guineje,  k záhadám srdce Afriky, do velkých hor Himálaje, k tajům všech kontinentů... Přešel poušť Taklamakan i Gobi, zažil extrém tropů i poláru. Každá expedice je extrémní, každá kniha úspěšná.

 

Promítání s CK Livingstone v sále C

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna