Sobota 20.1.2018

10.00

ROMAN POSOLDA, Kola pro Afriku: CESTA KOLA

Nikdo z nás nikdy nepocítil opravdový nedostatek ... Možná proto nemusí všichni rozumět, proč zrovna Afrika, kola, humanitární a rozvojová pomoc obecně... Děti v různých koutech světa se nerodí do blahobytu středu Evropy. Od malička se potýkají s různými obtížemi, mnohdy je neumějí změnit či ovlivnit. Takové to mají i v Gambii. Kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to daleko. Často je rodiče nechají doma, aby pomáhaly s obživou. Vzdělání jde stranou. Darovaná kola od dárců z ČR dětem umožní cestu ke vzdělání. Dobré skutky pro druhé přináší plody na mnoho stran. Kola pro Afriku, o.p.s. byla založena 2012 v Ostravě. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider a hnutí Bicycles for Humanity i osobní zkušenosti Romana Posoldy a Richarda Gazdy. Posláním je umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Kola, která darují lidé v ČR a přivezená do Afriky podpoří gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění.

LIBOR DUŠEK, etnolog: PAMÍR, STŘECHA SVĚTA

Pamír bývá nazýván Střechou světa. Drsné prostředí formuje specifické živobytí tamních horalů. Etnolog a horolezec Libor Dušek navštěvuje vysokohorská údolí a štíty Střední Asie v Tádžikistánu, Afghánistánu a Pákistánu od roku 2006. Těšte se na tematické fotografie ze života horalů i snímky z horolezeckých expedic. Publicista i skialpinista pracuje jako etnolog Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí. Studoval Sociální antropologii, doktorát obhájil na Ústavu etnologie FF Univerzity Karlovy. Publikuje v měsíčníku Krkonoše-Jizerské hory, píše o lidové kultuře a historii regionu, poutavý je seriál rozhovorů s krkonošskými pamětníky. V Pamíru provádí terénní výzkum. Publikoval Pamírský dům-harmonie dvou světů a Trojí tvář Váchánu o etnické skupině Váchánců.

CTIBOR OSTRÝ, historik: JEDEN KMEN

V dnešní době je možné cestovat mnoha způsoby do téměř jakéhokoliv koutu našeho světa. Co kdybychom vám však řekli, že je možné cestovat také časem a prostorem. Třeba do fantastických světů, které si vysníte. Zní to neuvěřitelně? Nechte se přesvědčit výtvarným projektem Jeden kmen. Skrze úchvatnou fotografickou výstavu vás vezmeme ke kmeni opravdových skřetů, abyste blíže poznali jejich život. Vyrazíte s nimi na lov, do boje a stanete se svědky rituálů včetně tajemného pohřbu šamana. Zajímavý výstavní projekt o kmeni fantastických bytostí, který kombinuje fotografii, fantasy literaturu, kulturní antropologii a řadu dalších prvků, pomocí kterých vytváří promyšlenou a do detailu dotaženou fikci. Co všechno lze uskutečnit, když se vám splaší fantazie a podlehnete lákavému volání touhy stvořit si vlastní kmen, vám poví kurátor výstavy Ctibor Ostrý. Výstava právě probíhá v Muzeu města Brna na hradě Špilberk.

12.15

DANA KYNDROVÁ, fotografka: ZÁPADNÍ AFRIKA

Tajemná města Timbuktu, Djené a Gao na řeci Niger s unikátní hliněnou architekturou. Kdysi významná centra transsaharského obchodu starodávné říše Mali a Songhaj. Hrdí páni pouště Tuaregové a obrovská stáda velbloudů. Skalní masiv Bandiagara a jejich divocí obyvatelé Dogoni s tradiční kulturou tanců v maskách. Hlavní město Senegalu Dakar s nedalekým ostrovem Goréé, odkud odplouvaly lodě s otroky do Ameriky.

VERONIKA BEDNÁŘOVÁ, novinářka: AFRIKA JINAK

Kulturní novinářka a zahraniční reportérka, autorka řady úspěšných reportáží ze Spojených států, Jižní Afriky a Velké Británie. S časopisem Reflex spolupracovala již za studia divadelní a filmové vědy na FF UK Praha, po tříletém magisterském studiu v New Yorku (Fulbrightovo stipendium) je v Reflexu jako zahraniční reportérka. Za reportáže z USA a Afriky získala čtyři hlavní ceny Ringier. Od 2002 je šéfredaktorka Festivalového deníku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Odsud rozhovory s osobnostmi – Madeleine Albright, Richard Gere, Robert De Niro, Robert Redford, Morgan Freeman, Antonio Banderas, John Travolta, Mel Gibson... Na pražské New York University učí v angličtině reportáž. Je členka grantové komise Magistrátu Hlavního města Prahy a dramaturgické rady Českých center. 2010 až 2014 působila v Lidových novinách, editorka Esprit Lidových novin, v Reflex vede dvouměsíční přílohu Excellent. Nejvíce ji baví cestování. V roce 2006 vyšla její kniha reportáží ze Spojených států Moje americká krása. Zkuste i audio verzi. Veronika je však určitě nejlepší naživo. Má nejen vyprávěčský talent.

 

14.30

TASHI NORBU, tibetský malíř: PŘÍBĚH TIBETU - OBRAZY A PERFORMANCE

Původem Tibeťan se narodil v Bhútánu, kde prožíval šťastné dětství. V roce 1982 Tashi musel utéct do Indie s dalšími uprchlíky z Tibetu. Při cestě umřeli dva bratři, jeden v jeho náruči když mu bylo 9 let... Tashi pokračoval ve studiu v Indii. Otec uprchl z okupovaného Tibetu, když mu bylo 15 roků. Babička umřela, když přecházeli Himálaj. Byl nejstarší syn v rodině, když Číňané vtrhli do jeho vesnice a celá rodina se rozprchla. Tashimu bylo 18, když umřel vyčerpaný otec. Musel se za ít starat o celou rodinu. Studoval tibetské Thangka art a prodával svá díla, aby podpořil rodinu. Později mu pomáhali i dva bratři, mniši. V Belgii mohl pokračovat ve studiu Evropského umění. Představitel moderního tibetského umění získal vzdělání jako tradiční malíř v indické Dharamsale. Odjel studovat do Belgie umění v Ghentu. Od roku 2010 má umělecké studium „9 Pilars“ u Amsterodamu. Vytvořil monumentální díla prezentující tibetskou kulturu. I sochu Buddhy v chicagském Grand parku, kde jsou i díla Picassa... S kreativní tvorbou Tashi Norbu se lze seznámit přímo na festivalu. Výstavu obrazů umocní i tvůrčí kvas na plátně před zraky návštěvníků. Finální dílo bude vydraženo...

MARTIN VAČKÁŘ, japanolog: JAPONSKO

Plynně hovoří japonsky i čínsky. Zemi vycházejícího slunce miluje, rozumí odlišné mentalitě a působivým rituálům, odhalí i fenomén kamikadze. K cestě na východ inspiruje i vás! V 60. letech studoval angličtinu a japonštinu na FF UK v Praze, studium přerušil a vstoupil rovnou do praxe – tedy do Japonska. Z Japonska zamířil do Curychu, pokračoval s japonštinou a začal se učit čínsky. Po návratu psal pro kulturní rubriku Lidových novin. Od roku 1980 je na volné noze a živí se jako koordinátor pro japonské televizní týmy natáčející v ČR. Na základě povídek Woodyho Allena vytvořil divadelní scénář Tenhleten Manhattan, scénář k muzikálu Má férová Josefína, Láska je fata morgána a scénář k muzikálu o Marlene Dietrichové. Japonce charakterizuje větou - Komunita je nad potřebami jednotlivce. Japonsko můžete i vy netradičně poznat na společné velké cestě s Martinem všemi japonskými ostrovy na podzim 2018. Organizátorem ojedinělé výpravy je Ruda Švaříček. Nasajme Japonsko jinak...

RADKA PODANÁ + RUDA ŠVAŘÍČEK: AFGHÁNISTÁN

Původně jsme zde měli šplhat na nejvyšší horu Afghánistánu Nošak vysoký 7 492. Důsledkem úspěšného červencového výstupu na peruánský Huascarán je operace menisku. Horolezectví v Afgoši odsouváme na příští sezonu a vychutnáme si Hindúkúš i Pamír jinak. Na koních se dostáváme až k hranici Pákistánu, nejen brody jsou dobrodružné. Domácí kouří všudypřítomné opium bez zábran. Skromné chýše skrývají překvapivě barevný život. Karmínové ženy ve zdobných červených oděvech kralují hliněné peci, ze které kouzlí skvělé placky. Zvyklostí je pohostinnost na dřeň. Přestože mají málo, rozdělí se o vše. Všude se podává čaj a chléb – bez příloh. Chlebový rituál se odehraje v každé domácnosti. Vrcholem je BUSKAŠI – souboj jezdců na koních o bezhlavého berana. Při vášních divoké hry dochází často ke zranění jezdců i koní, někdy i k úmrtí. Tady při souboji koní převažuje smích. Úsměvy tak překvapivé pro celý náš afghánský pobyt.

 

16.45

DAVID ČERNÝ, výtvarník a pilot: SVĚT SHŮRY

Nejvýraznější postava české výtvarné scény. Proslul jako tvůrce kontroverzních a provokativních plastik. Zajímal se o prostředí nezávislé kulturní scény konce 80. a počátku 90. let. Podílel se na aktivitách Bullshitfilmu, s přáteli vytvářel krátkodobé instalace a performance na pomezí večírku a uměleckého díla. Vystavoval pod pražským Stalinovým pomníkem, vytvořil Létající dolary pro Muzeum Andy Warhola. První větší ohlas měla socha kráčejícího trabanta Quo vadis symbolizující hromadný exodus východních Němců. Celonárodní diskuzi rozpoutal Růžový tank. V letech 1994 - 1996 žil v New Yorku, vystavoval v galerii Ronalda Feldmana a účastnil se putovní výstavy Beyond Belief. Po návratu do Prahy spolupracoval s filmem - Knoflíkáři, Rok Ďábla. Rozvíjel motiv obřího batolete Miminko. Podařilo se je umístit na Žižkovský televizní vysílač. Na ČT uváděl pořad o současném výtvarném umění Artróza. Od konce 90 - tých let realizoval několik velkých projektů do veřejného prostoru. Socha Viselec patří mezi nejpodivuhodnější pražské sochy. Úžasná je série bronzových modelů z historie českých dějin Český betlém v automobilovém muzeu ve Wolfsburgu. Metodou je často provokace veřejnosti a testování estetických i společenských limitů. To se podařilo u obří skládačky Entropa, umístěné u příležitosti českého předsednictví Evropské unie na budovu Rady EU v Bruselu a symbolizující každý stát určitým stereotypem. Stojí za multikulturním prostorem Meet Factory. Každé setkání s Davidem je unikát...

VÁCLAV MARHOUL, režisér: SEVERNÍ AFRIKA

Filmovým vojskem obsadil Tobruk. Scénárista, režisér, herec a výborný manažer zkusil i „válčení“ v severní Africe. Mimořádné ambice a schopnosti dokáže realizovat! 1980 až 90 se věnoval Divadlu Sklep, poté sdružení pěti divadel Pražská pětka. 1986 uvedl hru Mazaný Filip, parodii na americké příběhy. 1987 zakladá skupinu Tvrdohlaví, pro kterou organizuje 9 výstav. Za Sametové revoluce je šéf stávkového výboru barrandovských studií, 1991 až 1997 ředitel Filmového Studia Barrandov, poté pracuje pro prezidenta V. Havla. Založil produkční společnost Silver Screen pro film, divadlo a výtvarné umění. Produkuje společenské a kulturní akce - oslavy konce II. Světové války, kulturní část Summitu NATO (2002). 2003 jako scénárista a režisér filmu Mazaný Filip získal Českého lva. Druhý celovečerní film Tobruk (2008) je válečné drama o čs. vojácích roku 1941 v africké poušti. Vedle hraní v Divadle Sklep ztvárňuje menší role ve filmech a seriálech. Natáčí nový velkofilm podle světového bestselleru Nabarvené ptáče.

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel: HORY AFRIKY

Kilimandžáro je z projektu KORUNA PLANETY má nejnavštěvovanější hora. Výstupy odlišnými trasami pojí magické ledovce s ledovým kráterem. Každá cesta ke třem odlišným vrcholům je plná jiných zážitků. Parádní akce zde byla při fotbalovém mistrovství světa v JAR, euforii podlehla celá Afrika včetně hor. Hráli jsme fotbal ve všech výstupových kempech Kili, ve třetím výškovém táboře pořádali mezinárodní turnaj, zakopali si i přímo na vrcholu. Poté stihli boj o bronz i samotné finále MS ve fotbale přímo na stadionu v Johanesburgu. Zážitky s Nelsonem Mandelou na vozíku dojímaly. Když Shakira zpívala - My jsme Afrika, haka haka - všem vhly oči. Černý kontinent servíruje i divoké hory na hranici Konga. Měsíční Ruwenzori jsou nejkrásnější na světě! Rodí se zde měsíc, ledové vrcholy halí tajemná mlha. Virunga a Elgon v Ugandě ukrývají obří senecie a lobelie. Mt. Keňa, Aberdare a Longonot v Keni jsou plné velkých zvířat. Bohové prý hrály šahy s kamennými věžemi Simienských hor, Bale v Etiopii se chlubí unikátními vlky. Mt.Kamerun šplhá do výšky 4 km přímo od moře. Ukážeme si i pouštní Hogar v Alžírsku, Lesotho s lyžemi, Dračí hory v JAR... Zažijeme všechny hory dlouhé Afriky v krátkém čase!

 

19.00

ONDŘEJ HEJMA, Žlutý pes: HUDBA A CESTY

Zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes, dříve i dopisovatel agentury AP moderuje v klobouku, jako porotce hudebních soutěží patří k vyhlášeným. Příležitostně se věnuje také překládání nebo moderování televizních pořadů. Vystudoval filologii (angličtina a čínština) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po univerzitě pracoval jako copywriter v reklamní agentuře. V 60. letech po ukončení studia založil společně s Janem Follem bluesovou skupinu Žízeň, poté prošel Yo-Yo Bandem a skupinou Combo FH Dana Fikejze. V roce 1978 založil kapelu Žlutý pes. Souběžně se žlutým psem založil alternativní skupinu L. L. Jetel. Pro Žlutého psa napsal většinu hudebních textů, píše texty také pro další české zpěváky. Je spoluautorem libreta české verze muzikálu Pomáda a Hamlet. Svoji práci spojil s TV3 (politická debata Bez kravaty), rádiem Frekvence 1 (pořad Press klub) i s časopisem Reflex (rubrika Psí život). V TV Nova uváděl pořad Chcete být milionářem?, jako porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže Česko hledá Superstar.
Autor hitů Sametová a Modrá je dobrá stopoval do Nepálu, proflámoval Ameriku a s golfovou holí objel Evropu. Za minulého režimu patřil k těm, co se snažili zákaz cestování porušovat. Svého času to byl výraz vzdoru, samostatnosti, ambice a touhy po něčem víc. Do roku 1969 procestoval autostopem celou Evropu, pracoval v docích v Hamburku a myl nádobí v Londýně, kde byli všichni: Beatles, Stones, Dylan, Hendrix. V roce 1976 s kamarádem Štěpánem dokázali téměř nemožné. Tři měsíce putovali přes Turecko, Írán, Afghánistán, Pákistán do Indie a nahoru do Nepálu, zpátky dolů do Bombaje a nákladní lodí přes Indický oceán, Suezský průplav, Gibraltar a Gdaňsk domů. Jejich kniha Autostopem do Nepálu vycházela na pokračování, prodalo se 30.000 výtisků.

RUDA ŠVAŘÍČEK + KAREL WOLF: NEPÁLSKÝ MUSTANG

Pětice cestovatelů vyráží v květnu 2017 do tajemného údolí Mustang s přetrvávajícím středověkým způsobem života. Po letité izolovanosti se království Mustang otevřelo veřejnosti a pouští zvědavé cestovatele za hradby svých opevněných měst a vesnic. Květen je měsíc, kdy v hlavním královském městě Lo Manthang probíhá atraktivní festival Tiji se spirituálními tanci a odkrývání obřích thanek, nástěnných obrazů. Po festivalu následujel trek přes vysokohorské pouště se zelenými oázami od Tibetu až pod Annapurny. I dnes se dají nacházet zajímavé svatyně v horách, budované daleko ve skalách na nepřístupných místech. K některým se musíte spouštět na laně. Vám je poodhalíme...

RADEK JAROŠ, horolezec: KORUNA PLANETY - ANTARKTIDA

Náš nejznámější horolezec jede na vlně popularity. Jako 15. lezec světa a první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku, zkompletoval unikátní Korunu Himálaje. Nyní poznává hory Koruny světa. Dnes nejúspěšnější český horolezec Himálaje je nadšený propagátor horolezectví. Nadšenec s obrovskou vůlí neztrácí smysl pro humor, má cit pro fair play a pokoru v duši. Výstupem na K2 si splnil sen, za kterým šel 12 let. Vystoupil jako první Čech a jako patnáctý člověk na světě na všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíkových přístrojů, dosáhl Koruny Himálaje. Poslední byla rychlá K2, považovaná za jednu z nejtěžších hor. Na kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Absolvoval 20 expedic do Himálaje a Karakoramu, mockrát se pohyboval nad 7,5 km v „zóně smrti“. Jak náročná byla poslední expedice na ledový kontinent?

 

21:00

KONCERT V LIVINGSTONE ETHNO PUB: MARUSH - ONDŘEJ HEJMA, OSKAR PETR...hrají songy ŽLUTÝ PES a další HITY

Promítání s CK Livingstone v sále C naleznete zde. 

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1