Pátek 18.1.2019

SÁL A

16.00

ROMAN KRAMAŘÍK, pilot: OBLET ZEMĚKOULE

Mise Okřídlený Lev je první český sólový oblet zeměkoule na malém letadle. Akrobat jej obletěl v malém letadle Cessna za 46 dní a opět přistál v Praze. Jednomotorovým hornoplošníkem překonal tři kontinenty a tři oceány, ve vzduchu strávil 150 hodin. Na cestě se setkával s lidmi s vazbami na Česko. Nejzajímavější byl dalajláma, kterého požádal, aby zavzpomínal na Václava Havla. Ocenil setkání s vnukem Jana Antonína Bati, podnikatele, který rovněž podnikl cestu kolem světa. Stresujícím faktorem bylo počasí, ač vycházelo nečekaně vstříc. Pouze dvakrát musel udělat ‚no go‘ rozhodnutí a neletět ten den, protože by to nebylo bezpečné. Vyhýbaly se mu technické problémy…Prozradí však mnohem více!

 

TOMKI NĚMEC, fotograf: CESTY S VÁCLAVEM HAVLEM

Fotografii se začal věnovat v 80. letech na neoficiální fotografické scéně. Spolupracuje s nadacemi v neziskovém sektoru, podílí se na grantových projektech a výstavách. 2009–2014 fotografoval Karla Schwarzenberga a dokumentoval jeho kampaň první přímé volby prezidenta v ČR. 2016 vydal k nedožitým 80. narozeninám V. Havla monumentální fotografickou publikaci Václav Havel - Tomki Němec, Fotografie. Jeho slavná fotografie prezidenta V. Havla překvapeného mořskou vlnou byla zařazena do putovní výstavy World Press Photo. V galerii DOX uspořádal výstavu HAVEL, kterou během čtyř měsíců navštívilo 35 000 diváků. Černobílé dokumentární fotografie, na nichž je založena volná tvorba vznikají v ČR i v zahraničí. Námětem bývá „obyčejný“ člověk v situacích, které vypovídají o jeho údělu, ale i o dějinách a politice, které na něj doléhají. To je vidět v exkluzivní monografii. Věnuje se tématu “Prahou... Through Prague...” Černobílé fotografie pořizuje mobilním telefonem a prezentuje na Facebooku a Instagramu.

 

18.00

PETRA PROCHÁZKOVÁ, novinářka: KURDOVÉ A AFGHÁNISTÁN

Válečná zpravodajka se uměla dostat do klíčových chvil Ruska, Čečny, Abcházie, Gruzie, Karabachu, Afghánistánu, Timoru... Zažila bombardování, nabídla se jako rukojmí místo pacientů nemocnice. Získala světové renomé i prestižní ceny. V roce 1994 s Jaromírem Štětinou založili soukromou novinářskou agenturu Epicentrum. Začala pracovat s kamerou a natočila zajímavé reportáže. Přispívala do Lidových novin, SME, týdeníku Týden a prestižních časopisů. Podávala zprávy a svědectví o konfliktech, ale i z uprchlických táborů a vypálených kurdských vesnic. V roce 2001 a 2002 byla zpravodajkou a korespondentkou v Afghánistánu. S Janou Hradilkovou založila v roce 2001 občanské sdružení Berkat (čečensky „štěstí“), které pomáhá hlavně dětem a ženám v Čečensku, Afghánistánu i uprchlíkům v České republice.

 

JAN ŠIBÍK, fotograf: IZRAEL

Podnikl od roku 1985 přes 200 cest do všech koutů světa, získal desítky cen CZECH PRESS PHOTO i další ocenění. Před lety se začal věnovat focení mobilními telefony. Nový fenomén popisuje: „Není to tak, že by měly mobily nahradit zrcadlovky. Jedná se o svébytný žánr. I já jsem šokovaný z toho, kolik špičkových světových fotografů fotí s mobily a jaké úžasné fotky s nimi dokáží pořídit. Plus jedna důležitá výhoda: jste prostě nenápadný.“ Při výběru oblastí rozhoduje především bezpečnost, mezi oblíbené destinace patří Izrael, Havana, Barma, Kalkata. Na rok 2019 je vypsán společný workshop s CK LIVINGSTONE do Jeruzaléma. Šanci naučit se lépe fotit v exotickém prostředí máte i vy! Přednáška je zaměřena na fotografie z Izraele a Indie.

 

20.00

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel: ŠOKY TICHOMOŘÍ

Svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje!  Podmanivá magie Pacifiku působí! Staňme se svědky senzačních skoků odvážných "kamikadze" z vysokých věří na ostrově Pentekost. Soustroví Vanuatu je peklo v ráji... Iniciační rituály, ohnivé sopky, odvážné treky, černá magie a šamani na ostrově Ambrym. Malekula s rituálními místy kanibalů. Nambové s unikátními schránkami na penisech. Lovci lebek drží staré zvyky. Domky milenců v pralese, kam chodí plodit potomky. Menstruační chýše pro nečisté. Ohnivé rituály a divoké tance osloví. Tana oslní tryskem koní na pláží, vůní kávy a magickým vulkánem s ohnivým peklem. Nejaktivnější sopka Yasur ohromí dvojím jícnem ohňů. Nahý svět domorodců potěší. Válečné kyje na Efate a nejkrásnější zip line světa. Tonga zamotá hlavu záhadnou obří bránou, potěší král a hrobky plné lahví. Samoa slavného Stevensona má nejvyšší vodopády i nejvzdálenější místo s datovou hranicí. Fiji překoná spícího obra, botanickou pohádku i barevné chrámy. Nový Zéland umí nejvyšší ledovce, kouzla přírody, adrenalinové sporty, gejzíry, fumaroly i velkolepé párty Maorů...pikantní maorský mejdan v garáži se zpěvem hymny. Necháte se také tetovat…? Velká cesta našlapaná do malé hodiny odhalování mystérií!

 

RADEK JAROŠ, horolezec: KORUNA PLANETY - JIŽNÍ AMERIKA - AFRIKA

Náš nejznámější horolezec jede na vlně popularity. Skvělý horal nyní absolvuje projekt Koruna planety.  Expedice Koruny světa jej v konci roku 2018 zavedla do Jižní Ameriky. Cílem je výstup na nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, který je i nejvyšší vrchol jižní polokoule. Aconcagua u hranice s Chile je výrazná prominencí, okolní hory převyšuje o 1 000 metrů. Mimořádné nebezpečí představuje silný studený vítr až 200 km/h, důsledek odpařování vodní masy v Tichém oceánu, která se sráží nad Aconcaguou s horkým vzduchem z pamp na druhé straně masivu And. Počasí se může otočit za pár hodin. Vír, ve kterém prudce klesá teplota, může trvat hodiny i dny.

Letošní rok pojme dvě akce. Na festivalu si promítneme čerstvou Jižní Ameriku, příští cesty do Afriky se můžete v prosinci zúčastnit i vy! Čeká nejen nejvyšší Kilimandžáro, ale i parádní hory magické Virungy a snad nejkrásnější pohoří světa Ruwenzori. Výzvou je sopka Nyiragongo v Kongu. Kromě nejlepších afrických horstev si užijeme parádní safari, jedinečné výpravy za šimpanzi i gorilami, největší koncentraci hrochů na světě, bájné jezero Kivu… klíčová místa zemí TANZÁNIE – UGANDA – RWANDA - KONGO. Přidejte se ke speciální výpravě pořádané CK Livingstone. Drobnou degustaci promítne Ruda Švaříček…

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna