Neděle 20.1.2019

10.00

MARTIN KREJSA, PETR PIECHOWICZ, horolezci: NAVŽDY PRVNÍ: PÁKISTÁN

Martin Krejsa se věnuje horolezectví  od roku 1980. Zamiloval si Vysoké Tatry, kde  podnikl stovky výstupů. Ve sportovním lezení se zúčastnil závodů Českého poháru. Zúčastňuje se horolezeckých výprav do Pákistánu, Nepálu, Peru a Gruzie. Skalní výstupy podniká v Americe, na Krymu a Sardinii. Spolupracovník časopisů Montana, Lidé a hory a Horolezec se specializuje na legendární horolezce minulosti a významné události horolezectví. Zálibu nalezl v outdooru, co zúročil při tvorbě 100 dílů pořadu Na luftu v televizi Polar, kde vystoupilo 50 postav českého dobrodružství.

Petr „Pepe“ Piechowicz je fotograf a výškový specialista. Volnému lezení se věnuje naplno. Lezecký repertoár sahá od boulderingu po bigwally. V Mali se pokusili o věž Kaga Pamari. Po roční pauze způsobené malárií se 2005 vydal do Karakoramu. Jeho fota získávají ceny na soutěžích: Štíty Viléma Heckela, Memorial Maria Luisa (Španělsko) a CVCE Photo (Španělsko).

 

MAREK JELÍNEK, koloběžkář: ASIÍ NA KOLOBĚŽCE

Po Jižní Americe Marek na koloběžku naskočil v Indii, kde na něj čekala spalující vedra a o každé pauze zástupy lidí podivující se nad tím, že jeho “kolo“ nemá pedály. Následoval Nepál a výšlap k Annapurnám, návštěva dětí ve slumu v Bangladéši, tři týdny jízdy v laoském monzunu, slunný Vietnam a dlouho vyhlížené břehy Jihočínského moře. Pak prašná Kambodža, přátelské Thajsko a nakonec Malajsie. Všeho všudy 7 850 km! Přání aby cesta za poznáním měla smysl, se splnilo: „Jsem rád, že má koloběžka vykouzlila tolik úsměvů a že cesta spojená s projektem Dobroběžka pomohla zajistit vzdělání pro 80 bangladéšských dětí na celý příští rok.“

Cestovatel, dobrodruh a fotograf Marek Jelínek se rozhodl poznat svět na koloběžce. Za sebou má přejezd napříč Jižní Amerikou a cestu po Asii. „Je jedno, jestli jste v Nepálu, ve Vietnamu, nebo Kambodže. Koloběžka dokáže otevírat lidská srdce a rozesmát tisíce očí kdekoli na zeměkouli.“

 

12.15

PETR JURAČKA, fotograf: K2

Petr Jan Juračka je špičkový fotograf přírody. Přestože se nevěnuje fotografování divokých zvířat, jeho oborem jsou fotografie přírody, které ukazují nečekané příběhy. Fenomény, kterým se Petr věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec i jako ambasador značek Nikon a DJI či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval Afriku, Asii, Grónsko, střední Ameriku a Jižní Ameriku, Austrálii i Japonsko. Na kontě má přírodovědné filmy, hned první zvítězil v soutěži NF Neuron o nejlepší popularizační video. To Petra dovedlo k tomu, že má vlastní popularizační pořad na TV Nova v rámci Magazínu Víkend. To by nebyl Petr, aby jeho “Petrova divočina” nebyla něčím unikátní. Petr si píše scénáře pro filmy, sám v nich účinkuje, sám je filmuje a stará se o zvuk. Nejznámější je film Who's Who in Mycology. Nezvyklý hraný film režisérky M. Dvořákové získal studentského Oscara v Las Vegas. Toto ocenění získali jen Ropáci Jana Svěráka (1989).

Extrémní letecké záběry, aneb s drony do světa. Jižní Afrika a Lesotho. Rakouské Alpy. Krkonoše, Příbramské podzemí či České Švýcarsko – to jsou destinace, kde se Petr připravoval na životní sen, druhou nejvyšší horu světa, K2, kam se vypravil s naší nejlepší vysokohorskou lezkyní Klárou Kolouchovou. S dronem v prvním výškovém táboře stanovil světový rekord v létání ve vysoké nadmořské výšce. Do Pákistánu vezl 87 kg filmového vybavení. Po K2 následovaly lety na Kilimandžáru, v Austrálii, Norsku, švýcarských Alpách i v amazonském pralese Ekvádoru. Povídání, u kterého se pobavíte i poučíte, je jedna velká multimediální show.

RADKA PODANÁ, koučka: TIBET – ČÍNA

Věnuje se vzdělávání dospělých, pracuje na komunikačním a osobnostním rozvoji lidí. Jak sama říká: AKTIVNÍ CESTOVÁNÍ A POZNÁVÁNÍ JE JEDNA Z FOREM, která nás rozvíjí, dává další informace a rozhled, poskytuje jiné úhly pohledu na život, učí tolerantnosti a respektu. Zvědavost je přirozená vlastnost nejen člověka, kterou je dobré umět využít na cestách. Její cesty za poznáním směřují především do Asie, kde nachází svou inspiraci v památkách Hedvábné stezky, ve východních filozofiích, fascinuje ji poznávání jednoduchého života místních lidi, zvyků a jejich víry.

V roce 2017 pobývala 5 týdnů v Afghánistánu, 2018 cestovala po Hedvábné stezce z Kyrgyzstánu, přes Tádžikistán, Afghánistán a zpět do čínského, ale vlastně ujgurského Kašgaru, významné křižovatce na Hedvábné stezce, kde unikátní cestou severní HS pokračovala přes Tibet.

V mizícím Tibetu fotografovala legendou opředené hliněné království GUGE, prošla posvátnou pouť buddhistů a hinduistů kolem nejposvátnější hory KAILASH, projela kolem blankytného a posvátného jezera Manasarovar, navštívila kláštery v Saga, Šigatse, mistrovskou stupu se 108 svatyněmi v Gyanze až do majestátné Lhasy, korunované stále překrásnou Potalou, i když JS dalajlama v ní chybí. Z Lhasy pak legendární železnicí do XiAn vzdát obdiv monstrózní Terakotové armádě a cestu ukončila v Pekingu, kde nevynechala jeden z divů světa Čínskou zeď. Jaké jsou její zážitky a zkušenosti, co ji tříměsíční cesta dala, co jí vzala? Podařilo se jí objevit tajemné místo Šangri-la…? 

14.30

BRUNO BAUMANN, rakouský dobrodruh: TULÁK PO POUŠTÍCH

V říjnu 2003 se Bruno Baumann stal prvním člověkem, který úspěšně dokončil sólový přechod přes poušť Gobi - nazývané „písečný Himálaj" s nejvyššími dunami na světě. Dokončení tohoto odvážného projektu bylo vrcholným bodem a završením obrovského projektu, který trval 15 let a dovedl Baumanna až na největší pouště planety. Ať už přecházel Takla Makan s karavanou velbloudů, šel pěšky po hřebenech Himálaje v Tibetu nebo cestoval přes celou Saharu od subsaharské Afriky ke Středozemnímu moři, v každém případě byly jeho osobní zkušenosti a dobrodružství propletené s Brunovými hlubokými znalostmi každé kultury, se níž se kdekoliv ve světě setkal. Znovu a znovu Bruna magneticky přitahovala poušť Gobi. Jeho první návštěva se uskutečnila již v roce 1994, kdy se pustil do pátrání po „Černém městě" z časů Marca Pola, působivém zničeném městě na Hedvábné stezce. Tato expedice současně položila základ pro jeho pozdější úspěch v sólovém přechodu pouště Gobi. Expedice z roku 1994, která získala status projektu UNESCO, byla označena jako první přechod písečného oceánu pouště Gobi za doprovodu velbloudí karavany. První Baumannův pokus sám přejít poušť Gobi selhal v roce 1996. Ale o sedm let později, po sérii několika dalších pouštních dobrodružství, nakonec přece jen dosáhl tohoto zdánlivě nemožného výkonu. V této multimediální prezentaci se Bruno Baumann snaží předvést fascinaci světových pouští. Vykresluje je v celé jejich majestátní kráse. Každá poušť je uměleckým dílem, vedle sebe kontrasuje sterilita a plnost života , paradoxní oblast nekonečné svobody a nesnesitelných těžkostí. A Bruno zodpoví na prastarou otázku: „Co to je, co vždy lidi přitahovalo do pouště, a jakmile je okouzlí, už je to nikdy nepustí?

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel: ZÁPADNÍ AFRIKA – WOODOO, ŠAMANI A MYSTÉRIA

Kolébka kultu neznámého voodoo. Všudypřítomné gri gri a ochranné džu džu. Nikde na světě není tolik svatyní a mystických míst. Rituály, ze kterých mrazí… Tajemné obřady, kde upadají ženy do transu. Extatické tance na hraně jiného světa. Působiví šamani. Magické médium orákulum umí věci! Obří masky velkých slavností i mystéria zapomenuté vísky. Frenetické bubny a divoké tance. Mnohé záhady hlava nebere… Jak se mohou velké kužely masek pohybovat tak rychle a ještě vířit v kruhu? Když je odklopí, nikdo a nic tam není… Co je ovládá…? Trhy s fetiši plné neuvěřitelných věcí. Šokující množství zvěře živé i mrtvé na nekonečných stáncích… Vydáme se po stopách starodávných království Ašantů a Dahome, obchodujících se zlatem a otroky. Mohutné portugalské a britské pevnosti s kobkami otroků. NP Kakum s lávkami v patrech tropického pralesa. Rybářské osady na pilotech, největší rybí tržnice. Svérázná kruhová obydlí animistů Somba. Hliněná království. Mocní králové i nazdobené princezny. Největší katedrála světa. Silvestr čertovského večírku. Výstupy skalní stěny Zub a troj hraniční Nimba. Masky kumulují magii. Pronikneme do zlatých i diamantových dolů. Hraví šimpanzi, zvědavé lvice i hroši z romantické kánoe. Husí kůži jsme měli u Guinejského zálivu často. Naskočí i vám…? V jedné besedě poznáme: POBŘEŽÍ SLONOVINY, LIBÉRIE, SIERA LEONA, GUINEA, BENIN, TOGO, GHANA, BURKINA FASO I MALI…

16.45 

PAVEL SVOBODA, geograf: TÁDŽIKISTÁN – KYRGYZSTÁN

Kyrgyzstán přezdívaný „Švýcarsko Asie“ je zemí divokých koní a vysokých hor. Vydáme se ke krásnému jezeru Ala Kol v centrálním Ťan-Šanu či pustou krajinou k ledovci Inylček u čínských hranic. Pohostinnost pocítíme u jezera Song Kul, kde nás pastevci v tradičních jurtách pozvou na kumys, kurut i smetanu. Druhá část nás zavede do starověkého města Oš s obřím orientálním bazarem i zvířecím trhem. Z Ferganské kotliny do odlehlého Turkestánského hřbetu, kde se v „Asijské Patagonii“ tyčí k nebi kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi. Tádžik je nejchudší zemí bývalého svazu, obyvatelé jsou extrémně srdeční a pohostinní. Cestování po Střední Asii nadchne i nejnáročnější dobrodruhy! Ochutnáme i třetí středoasijskou cestu stopem přes divoký Pamír?

Fotograf a tulák na volné noze je autor cestopisných přednášek, které již během stovek repríz spatřily tisícovky spokojených diváků. Z půlroční jihoamerické cesty vydal první knihu Napříč Jižní Amerikou, která bude k zakoupení. www.photo-svoboda.cz

 

PETR HORKÝ a MIROSLAV NÁPLAVA: Sto let Miroslava Zikmunda

Nejenom sloni se dožívají sta let! 14. února 2019 oslaví neuvěřitelné kulatiny cestovatelská legenda Miroslav Zikmund. Skvělá příležitost zavzpomínat na dvacet let intenzivní spolupráce a přátelství. A rozhodně nebudou chybět i veselé historky, třeba o tom, proč měl Mirek Náplava několik let zákaz vařit v kuchyni Miroslava Zikmunda a jak Petr Horký uskutečnil největší mejdan v domě pana Zikmunda od dob disentu....

 

19.00

DINA ŠTĚRBOVÁ, horolezkyně:PÁKISTÁN - MŮJ OSUD

Do Pákistánu jsem poprvé odjela jako členka 1. československé expedice do Karakorumu, kterou v roce 1970 zorganizoval můj manžel Otakar Štěrba. Tenkrát nám cesta nákladním autem přes Sovětský svaz, Irán, Afghánistán až do Islamabádu trvala měsíc a vozidlo se zadřelo poprvé již na Bumbálce. Ale dojeli jsme a následně se stali prvními cizinci, kterým bylo povolenou použít do hor tenkrát rozestavěnou hrůzostrašnou cestu Karakorum Highway kaňonem řeky Indus. Nakonec jsem byla mezi těmi, kdo stanuli na vrcholu Haramosh II (6700m). Tak vznikla má láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život. 1988 se mi s Livií Klembarovou podařilo dosáhnout vrcholu druhé osmi tisícovky Gasherbrum ,8035m, co byl zároveň první čs. výstup. Poté jsem se do Karakorumu mnohokrát vrátila, horolezectví se stalo nejlepší průpravou k charitativní činnosti, kterou v Karakorumu provozujeme od roku 2005 s V. Dokoupilem. Ve vsi Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma jsme 2006-2007 postavili po vzoru Hillaryho 1. českou horskou nemocnici, kterou od té doby provozujeme. Činnost doplňují další projekty pro zlepšení extrémně těžkého života horalů. Na podzim roku 2018 jsem Pákistán navštívila již po 21-té.  

 

JIŘÍ KOLBABA, fotograf: TO JE HAVAJ!

Přes 20 let tráví každoročně většinu měsíců cestováním po světě, doma se přesto cítí v Brně. Původním povoláním grafický designér ve světě reklamy je nyní jedním z nejznámějších cestovatelů a fotografů. Fotografuje, píše, pořádá výstavy, besedy a diashow, kde v narvaných sálech vypráví dychtivým posluchačům zážitky z cest. Zajímavou formou zaznamenává detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. S jeho fotografiemi se můžete setkat v časopisech, knihách, kalendářích i v učebnicích. Mnohaletý pořad na Rádiu Impuls má obrovskou odezvu fanoušků. Ukáže vám svou oblíbenou HAVAJ.

„To je havaj“ - říkáme, chceme-li popsat něco rajského. Čeká nás dobrodružný i romantický objevitelský výlet po šesti ostrovech pacifického souostroví. Narození ostrovů z lávy podmořských sopek, král Kamehameha, historie osidlování, mořeplavec James Cook, surfaři, květinové věnce, pláž Waikiki, vesnice malomocných, sopky Haleakala, Mauna Loa a Mauna Kea…, TO JE HAVAJ!

 

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ – SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU

 

Promítání s CK Livingstone v sále C

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna