Neděle 21.1.2018

10.00 Unikátní blok 3D promítání

MIROSLAV KOPEČEK, entomolog: 3D MAKROFOTOGRAFIE

Už jako školák fotí Flexaretou, později jednookou zrcadlovkou objevuje kouzlo makrofotografie a fascinujícího světa drobných živočichů a rostlin. Kvůli chybějícímu třetímu rozměru fotek se vydal zajímavou cestou stereofotografie. Aby bylo možné i makrofotografie pořídit trojrozměrné byl komplikovaný problém. Ten vyřešil pomocí optických systémů vlastní konstrukce i výroby. S unikátní technikou loví 3D záběry z makrosvěta dodnes.

TOMÁŠ LOUN, cestovatel: 3D JAR + ČÍNA

Specializuje se na stereoskopické snímky, které zveřejňuje na serveru stereofotky.cz. Nás potěší cestou po JAR, Botswaně, Zimbabwe a hlavně Namibii. Návštěva Viktoriiných vodopádů i Epupa falls s baobaby, delta řeky Okavango a NP Etosha, kmen Himbů, písečné duny s uschlými stromy, zkamenělý les a záhadná rostlina welwitschia mirabilis, Fish River kaňon - druhý největší na světě, město duchů Lüderitz, pozorování tuleňů a tučňáků, Mys Dobré Naděje i výstup na Stolovou horu. Bonusem je Jižní Čína - Hong Kong se samostatnou správou. Victoria Peak i Velký Budha. Lijiang v provincii Yunnan. Kunming je nazýván jarní město. Legendární kamenný les Shilin. Úchvatné krasové vrcholky i Dračí páteř. Nádherná místa v provedení 3D stojí za to.

 

12.15


MAREK AUDY, speleolog: 3D VENEZUELA - ACOPÁN

Známý speleolog a fotograf podnikl speleo-expedice do neprobádaných míst stolové hory Guayánské vysočiny. Když bůh tvořil Zemi, dal nejkrásnější hory, řeky, květiny i zvířata do Venezuely. Pak se zamyslel, že je to nespravedlivé a přidal Venezuelce. Venezuela je zmítaná největší kriminalitou v Jižní Americe a špatnou infrastrukturou. Unikátní příroda je nevyčerpatelný zdroj poznání i dobrodružných zážitku. Ilegální těžba zlata ukrajuje pralesy a ničí to nejcennější. Navštívíme tropickou džungli delty Orinoka s indiány Warao. Cílem je stolová hora Akopán. Jeskyňáři s pomocí domorodců Pemonů vystoupali pěšky horským lesem na náhorní plošinu. Kde lidská noha dosud nestála, zkoumají stovky metrů hluboké propasti. Při transportu výpravy se zřítilo letadlo a zahynul jeden z jejich členů...

JAN TRÁVNÍČEK, horolezec: 3D OSMITISÍCOVKY

"Tráva" je dnes jeden z nejzkušenějších českých lezců. Zavede nás na nejvyšší vrcholy Himálaje - do Nepálu a Tibetu. Manáslu 8163 m.n.m (2016) - osmá nejvyšší - Nepálská hora duchovna. Cho Oyu 8201 m.n.m. (2017) - šestá nejvyšší - Tibetská tyrkysová bohyně. Netradiční výstup se slepým horolezcem Honzou Říhou. Jako bonus si vychutnáme 5 výstupů na vrcholy dalších "osem" včetně dvou nejtěžších Annapurny a K2. Vychutnáme si unikátní projekci nejvyšších hor světa ve stereoskopickém provedení. Se speciálními brýlemi se dostaneme poprvé až k vrcholům legendárních osmitisícovek.

 

14.30


LADISLAV ZIBURA, spisovatel: UŽ NIKDY PĚŠKY PO ARMÉNII A GRUZII

25letý excentrický poutník Ladislav Zibura se tentokrát vydává probádat Arménii, Gruzii a Náhorní Karabach. Očekává nenáročný výlet, situace se mu však brzy vymkne z nohou. Ať už se princ Ládík zrovna otráví alkoholem, zabloudí na minové pole nebo zachraňuje život štěňátek, vším ale proplouvá s neobyčejnou lehkostí. Příběh jeho pěší, cyklistické a stopařské výpravy je svědectvím o jednoduchosti života a půvabu svobody, u kterého se budete smát od začátku až do konce. Nečekejte popisy historie nebo památek. Cestovatelská projekce je plná humoru, lidských příběhů a lidové moudrosti.

ZDENĚK THOMA, fotograf: JAPONSKO

Velkou láskou zajímavého publicisty a cestovatele se po roční dobrodružné cestě autostopem na Světovou výstavu EXPO 70 v Ósace stala Asie. Ve 28 zemích kontinentu, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii a na Filipínách strávil osm let. Japonsko navštívil 11 x a strávil tam tři měsíce toulkami po ostrovech. Výsledkem je řada cestopisů obrazových publikací, výstav, pořadů a nespočet článků. Prvotina z roku 1980 Toulky po Japonsku vyšla celkově v nákladu 85 000. Velkým tématem jsou klasické zahrady, zvláště meditační u zenbuddhistických klášterů. Potom čajová kultura od pěstování čaje až po čajové obřady. A ovšem hory, sopky a scenerické pobřežní krajiny. V roce 2017 mu japonský císař udělil Řád Vycházejícího slunce se zlatými a stříbrnými paprsky. Zdeněk vysvětlí, jak se v Japonsku mění vztah k cizincům, představí svérázné přátele, poví, jak se fotografují ikebany nebo čajový obřad i sopky. Prozradí, proč má rád Kjóto s kouzelnými zahradami a slavnostmi.

16.45


PETR HORKÝ, režisér: STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA

Beseda o třech letech práce na vzniku knihy, která není životopisem Miroslava Zikmunda, ale cestopisem jeho životem. Je to pozvánka do světa pověstného archivu. Je to posezení u stolu s Miroslavem Zikmundem. Můžeme vás ujistit, že za každým příběhem se kromě jiného skrývá i konkrétní debata, kterou jsme vedli a která uváděla témata v souvislosti. Je to vstupenka do lunaparku jménem život (anebo dějiny), kde si sednete tu na horskou dráhu, tu do domu hrůzy, jindy vás odnese tobogán jménem náhoda. Půjdete s námi po stopách vzniku filmu Století Miroslava Zikmunda, po stopách života Miroslava Zikmunda a tím i po mezních situacích celé naší republiky. Jak Miroslav Zikmund říká: „Byl jsem zplozen ještě za Rakouska-Uherska a narodil se do prvních dnů republiky. Proto ji celý život považuji za svého o krapátek staršího bráchu.“

MIROSLAV NÁPLAVA, filmař: AFRIKA SNŮ A SKUTEČNOSTÍ

Patříte mezi ty, kteří teskní po starých dobrých časech, které se už nikdy nevrátí? Závidíte předchůdcům, že poznali svět, jaký my už nikdy neuvidíme? A že díky moderním technologiím, gps navigacím, digitálním kamerám přicházíme o "skutečné" dobrodružství a jednoduše to už není ono? Mirek si po těch třech letech natáčení seriálu Srdcaři v Africe dovolí s vámi nesouhlasit. Nebo si snad myslíte, že pánové Hanzelka se Zikmundem věděli, co je to travelpunk?

 

19.00

JAN ŠIBÍK, fotograf: 10 LET

Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka, kterou představí za festivalu GO KAMERA 2018. Jak název napovídá, završuje desetiletou práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie. Přírodní katastrofy, KLDR jako bizarní relikt komunismu, ale také arabské jaro, občanská válka na Ukrajině, a hlavně utečenecká vlna dosud nebývalých rozměrů, to jsou témata, jimž se Šibík během uplynulé dekády věnoval. Ve svém celku se kniha stává svědectvím o proměně světa, k níž v tomto období došlo. Světa, v němž ideologie nesvobody a násilí hledají a nabývají novou tvář. V tom je zásadní myšlenkové poselství Šibíkových fotografií, které budeme promítat. Knihu s podpisem a originální fotografií je možno na festivalu zakoupit. Z bohaté škály snímků celého světa je pro vás připravena unikátní výstava fotografií ze Západní Afriky - Podejte ruce dětem ze Sierra Leone.

TIBOR NYITRAY, prezident svazu vinařů: VÍNO A MONGOLSKO

Zajímavý advokát je zakladatel a předseda představenstva vinařství Sonberk, spolumajitel INGOL, s.r.o., specializující se na turistiku v Mongolsku. Netradiční přednášku osvěží ochutnávkou vína Pálava z vinařství Sonberk, která letos za ročník 2015 na světové soutěži DECANTER održela titul nejlepší světové suché víno z aromatických odrůd...

PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ: ČEŠI A SLOVÁCI, KTEŘÍ OBEPLULI SVĚT

Kdy a proč napadlo naše mořeplavce obeplout svět? Jak se dá v našich podmínkách postavit loď? Co vše během plaveb zdolali a do jakých úskalí a nebezpečí se dostali? Co jim plavba dala a naopak vzala? Kudy vede nejkratší cesta ze srdce Evropy na moře? Slavní mořeplavci poodhalí i dějiny mořeplavby, parametry lodí i informace ke znalosti mořeplavby. Poplujte s námi i kolem světa za úžasnými dobrodružstvími. PŘÍBĚHY MOŘEPLAVCŮ vydalo knižně nakladatelství JOTA. Je bohatě provázena fotografiemi, dobovými materiály i malovanou mapou s trasami. Vychází i e-kniha. Slavný Richard Konkolski a další zajímaví mořeplavci mohou knihu zájemcům v sále podepsat.

 

LOSOVÁNÍ O ZÁJEZD

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ - SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ

 

Promítání s CK Livingstone v sále C naleznete zde. 

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1