Zdeněk Thoma a Tomáš Beránek : Nepál

Zdeněk Thoma

Je to už neuvěřitelných 52 let, kdy Zdeněk přijel poprvé do Nepálu během své téměř roční legendární cestě autostopem napříč Asií. Často se vracel, aby připravoval výstavy, cestopisné knihy a obrazové publikace, z nichž NEPÁL: království pod Himálajem bylo vyhodnoceno jako nekrásnější kniha roku 1996. Ukáže kolekci černobílých fotografií z Káthmándského údolí ze sedmdesátých let 20. století, fotografický příběh Manang po 30 letech a potěší čtyřmi desítkami nepálských horských scenérií.

Tomáš Beránek

Většina trekových cest Himálaje vede údolími, v nichž výhledy zakrývají vysoké strmé svahy. Tomáš představí nedávno otevřené cesty po hřebeni vedoucí k posvátné sedmitisícovce Mačhápučhre, kde rozhledům brání jen nahodilá oblačnost. Lze obdivovat výhledy na masivy Annapúren, Dhaulágirí i Manáslu. Nevelká náročnost treku Mardi Himál má své výhody, lze vzít i děti. Trasu lze prodloužit i cestou přes vesničky a obdivovat řemeslnou dovednost místních.

Lilia Khousnoutdinova : Bhútán

Bhútán - tajemné uzavřené království, kde prý létají draci, v horách panuje Yeti a démoni řádně střeží každý horský průsmyk. Na domech zde stále nacházíme malované naturalistické penisy. Země přinesla světu koncept Hrubého Domácího štěstí. Jako první ve světě byl Bhútán "carbon negative". 


Buddhismus, ekologie a osvícená monarchie. Je však vše růžové i pod pokličkou? Lilia poprvé navštívila Bhútán před 12 lety na pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby v Bhútánu zažila mnohé, přátelství, tajemství, krádež, lásku a tuto zemi miluje dodnes. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, provázela tehdejšího českého ministra kultury Hermana, koordinovala rekonstrukci 1 000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, hrála "turistku" ve video klipech Tourist Council of Bhutan, prezentovala Bhútánskou módu na fashion week v Indii a dodnes navrhuje šaty z tradičních "kir". Je zakladatelkou spolku přátel Bhútánu v ČR a spoluzakladatelkou NF Šťastné Česko inspirovaného Bhútánským HDŠ.