Dina Štěrbová : Velehory + Nemocnice Pákistánu

České horolezectví nemá tak originální ženu, jako je Dina. Výčet jejích výstupů je obdivuhodný. Tatry, Alpy, Haramóš 1970, Pamír – Pik Lenin 1976. Roku 1977 stanovila čs. ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak 7492 m. 1978 dosáhla v Pamíru v ženském družstvu na štít Korženěvské. 1980 vedla ženskou expedici na Manáslu. 1984 zdolala s Věrou Komárkovou vrchol Čo Oju, čímž posunula československý výškový rekord. Šlo o první čs. a první ženský výstup na tuto horu! Do Pákistánu poprvé odjela jako členka 1. čs. expedice do Karakorumu, kterou 1970 organizoval manžel Otakar Štěrba. Cesta nákladním autem přes Sovětský svaz, Írán, Afghánistán do Islamabádu trvala měsíc. Dojeli a stali se prvními cizinci, kterým bylo povoleno použít rozestavěnou Karakorum Highway kaňonem Indus. Stanula na vrcholu Haramosh II (6700 m). Tak vznikla láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život. Roku 1988 s Livií Klembarovou daly Gasherbrum 8035m jako první čs. výstup. Charitativní činnost v Karakorumu provozují s Víťou Dokoupilem v Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma. V roce 2006–2007 postavili po vzoru Hillaryho 1. českou horskou nemocnici, kterou provozují. Doplňují další projekty pro zlepšení života horalů. Do Pákistánu podnikla 20 návštěv.
Měla touhu pomoci. V roce 2005 zemětřesení zabilo v Pákistánu 100 000 lidí. Pomoc začala při budování vodovodních systémů, pokračovala nemocnicí. Zachránila životy stovkám
horalů a hlavně dětem. Kde vznikne v Pákistánu první český hostel pro děti? Jak si představit život ve „středověkých“ podmínkách? Proč dává na pomoc druhým i vlastní peníze? „Můj příběh je příběhem člověka, co svoji horskou vášeň nakonec převtělil do humanitární pomoci himálajským horalům.  Česká nemocnice na konci světa jim pomáhá už 17 let!
 

Klára Kolouchová : 3 Nejvyšší hory - Nahoře fouká

Zásadní životní kapitolu tvoří K2, kam vystoupila jako 20. žena na světě. Před třetím úspěšným pokusem stála v české ženské premiéře na třetí nejvyšší Kanchenjunze. Nasajme kouzlo velehor v kontextu životních proměn a osobních priorit. Po Everestu 2007 stanula v roce 2019 na posvátné Kanchenjunze (8.586 m.n.m.) i na K2! Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat a žít. Elánem strhne okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém. Hledá a nalézá zákonitostí života i jeho smyslu. Výzva je slovo, na které slyší. Jde o slabost nebo sílu?! Na první osmitisícovku Cho Oyu vystoupila 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Má slezené i nejvyšší hory kontinentů Aconcagua, Denali a Elbrus.