Radek Jaroš : Koruna planety 1

Získat Korunu Světa pro mne znamenalo vystoupit na nejvyšší vrcholy všech světadílů. Po dosažení Koruny Himálaje, zdolání čtrnácti nejvyšších hor naší planety, šlo o další významný cíl mé horolezecké, ale nyní i cestovatelské kariéry. Velká výzva! Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázal na naší planetě zkompletovat zatím pouze legendární Reinhold Messner. V tom smyslu, že já ani on jsme při výstupech nepoužívali kyslíkové přístroje ani pomoc výškových nosičů.

Existují dva seznamy Koruny Světa. První, kdo si dal tento cíl a dosáhl ho, byl Američan Richard Bass. Rainhold Messner, aby se odlišil, místo Mount Blancu zařadil Elbrus a namísto kontinentálního  Kosciuszka zase Puncak Jayu – nejvyšší horu Oceánie. Já se rozhodl vylézt na vrcholy všechny. Korunu Světa tedy podle Bassova seznamu již mám. K dosažení Koruny Světa podle seznamu Messnerova mi zbývá Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie. Byla a je v plánu, ale protože se svět zbláznil, cesta se zatím odkládá. Tato hora ale současně patří do mého nynějšího projektu. Mým novým cílem je vystoupit na patnáct nejizolovanějších hor Země. Nápad se zrodil na nejvyšším bodu Velikonočního ostrova, který je zároveň dvanáctým nejizolovanějším vrcholem světa.

Cesta vpřed, dál, výš nikdy nekončí…!

Ivo Grabmüller: Koruna planety 2

KORUNA PLANETY alias Sedm vrcholů (anglicky Seven Summits) je souhrnné označení pro nejvyšší hory každého ze sedmi kontinentů světa. Zdolání všech sedmi vrcholů je horolezecká výzva, která byla poprvé definována v 80. letech 20. století amatérským horolezcem a podnikatelem Richardem Bassem. Modifikovaný seznam vrcholů vytvořil Reinhold Messner, v němž Mount Kosciuszko (2228 m) nahradil vrcholem Puncak Jaya (4884 m). Žádný z obou seznamů neobsahuje Mont Blanc.

Projekt Koruna planety dokončilo také 6 osob s českými kořeny. Prvním byl v roce 2005 Miroslav Caban, o pár měsíců později Vladimír Nosek. Posledními byli v roce 2018 Ivo Grabmüller a o rok později Radek Jaroš.

Lenka Hrabalová : Západní Afrika

Víte, v jaké zemi jezdí nejdelší vlak světa? A ve které jsou politika i obchod ovládány pohádkově bohatými členy mystických bratrstev? Západní Afrika je v Česku patří mezi příliš neprobádané části světa, kde se jeden den můžete kochat světly vysokých mrakodrapů, jen abyste se další den ubytovali v chýši z proutí. Umístěná mezi neustále se přibližující pouští a divokým oceánem, skrývá tajemná karavanní města s prastarými knihovnami i bohatou hudební scénu.