Mnislav Zelený Atapana Šamani

Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Věhlasný kulturní antropolog a odborník na indiány Mnislav Zelený Atapana poodhalí zkušenosti šamanismu.

Ruda Švaříček přidá magii a kouzla z poslední výpravy do Pacifiku.

Vstupenky na tento přednáškový blok zde

Šamani, sex a smrt indiánů Amazonie

Věhlasný kulturní antropolog a odborník na indiány poodhalí zkušenosti šamanismu.

Předmětem zájmu Mnislava Zeleného Atapany jsou indiánské kmeny Latinské Ameriky, hlavně Amazonie, zajímá ho i archeologie a historie.

Podnikl řadu badatelských cest. V roce 1989 byl adoptován do kmene Jawalapiti a získal indiánské jméno Atapana (List zelené palmy). Po studiu ekonomie na VŠ zemědělské se v roce 1967 přihlásil na filozofickou fakultu Karlovy univerzity ke studiu etnografie, které dokončil v roce 1974. Už tenkrát strávil v Latinské Americe delší dobu na expedicích, studoval etnografii v Limě. Po zákazu publikovat střídá zaměstnání, vypravil se do Brazílie. Po roce 1989 podnikal, 1993–1996 pracoval u španělské společnosti. 1996–2001 byl velvyslancem České republiky v Kolumbii a Ekvádoru. Externí spolupracovník Centra iberoamerických studií Karlovy Univerzity zde i přednášel. Stal se prvním prezidentem Latinskoamerické společnosti. 2003 založil nadaci Velká Amazonie na ochranu indiánů a deštných pralesů. Do Ameriky se často vrací. Knihy Encyklopedie šamanismu, Na cestě za snem, Atlas indiánů jižní Ameriky mají úspěch.

Tamtamy času - Nová Guinea a Tichomoří

Známý cestovatel Ruda Švaříček poodhalí magie a kouzla poslední výpravy do Pacifiku. Staňte se svědky senzačních skoků odvážných „kamikadze“ z vysokých věží na ostrovech Vanuatu. Vydejte se s námi za poznáním ostrova Nová Guinea!