Michal Thoma | Bhútán a Ludmila Puldová | Patagonie

BVV, Pavilon P, sál B

V tomto bloku se společně podíváme do hor. Zemí draků vás provede Michal Thoma a Lída Puldová se zaměří na přírodní krásy Patagonie.

Bhútán

Bhútán dlouho patřil mezi nejuzavřenější země světa a i dnes si přísnou vízovou politikou hlídá svojí jedinečnou kulturu. Země sevřená mezi Indií a Čínou vykročila do moderní doby svou vlastní rozvojovou politikou usilující o co největší „Hrubé domácí štěstí“. Michal Thoma, který zemi pravidělně navštěvuji už 15 let vás seznámí s jedinečnou kulturou bhútánského Buddhismu a jeho historií, stejně jako se dramatickými změnami, kterými si „země hřmícího draka“ v poslední době prošla. Vypravíme se i do hor na treky a do odlehlých oblastí, kam cizinci zamíří jen zřídka, pokud vůbec. 

Patagonie

Nejkrásnější místa argentinské i chilské Patagonie. Rozeklané skalní věže národního parku Los Glaciares, trekking pod známou špici Fitz Roy. Hříčka matky Země, kterou dokážou vytvořit jen nezkrotné přírodní živly. Několik kilometrů dlouhý ledovcový splaz Perito Moreno ústící mohutnou stěnou do jezera, plavba podél ledových seraků. Původní farmy „estancias“, kde se prohánějí gaučové na koních mezi stády ovcí. Za jak dlouho se ostříhá huňatý kožíšek? Návštěva panoramatického parku Torres del Paine, proslaveného modrými jezery a stády lam guanaco. Magalhaesův průliv oddělující kontinent od Ohňové země, město Punta Arenas se sochou slavného mořeplavce F. de Magalhaes. Plavba lodí k ostrovu Magdalena, kde žije stotisícová kolonie tučňáků, důležitě si vykračujíc v černém fráčku mezi hejny kormoránů a albatrosů. Návštěva městečka Ushuaia, nejjižnějšího místa cesty, rázovité restaurace servírující pořádné porce lososa nebo obří kraby patagonské. Plavba po kanálu Beagle, pozorování kolonií tuleňů.