Marika Dumková, David Čech a Gabriela Novotná | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál A

Měli za sebou školy, chodili do práce, platili účty, už to vypadalo na svatbu, založení rodiny a budování kariéry... To vše mohli, ale nechtěli se smířit se životem řízeným splátkovým kalendářem hypotéky. Ještě ne. Chtěli poznávat, objevovat a učit se. Chtěli ochutnávat a zažívat. Prostě se sbalili a vyrazili busíkem do Afriky. Byla to jízda!

V druhé polovině přednáškového bloku se dozvíte jaké je žít svůj sen... Motocyklová závodnice Gabriela Novotná si vzala kvůli prvnímu startu na Rallye Dakar hypotéku, aby si mohla splnit životní sen. Do cíle však nedojela, protože si po pádu zlomila klíční kost. Podruhé to již dopadlo dobře!

Busny

Chtěli jsme jet na dva roky kolem světa a vyrazili na černý kontinent. Zde mnohdy věci neběží tak, jak si je plánujete, a tak jsme nakonec neobjeli celou zeměkouli, ale jen Afriku. Naše cestování je provázeno průšvihy a karamboly všeho druhu. Nic nejde podle plánu, ale to k cestování patří. A protože je smůla naším každodenním průvodcem, bereme ji s humorem. Každej pech naštěstí vždy provází i špetka štěští, z Afriky se tedy po roce a půl nakonec opravdu vracíme.

Co si představíte, když se řekne Afrika? Vidíte písečné duny, žirafy a slony v buši, západ slunce roztékající se nad horizontem? Nebo spíš neznámo, špínu, exotické choroby a terorismus? Mají naše předsudky svoje opodstatnění nebo je lepší hodit je za hlavu a vyrazit za dobrodružstvím? Na černém kontinentu to vše kráčí ruku v ruce, na destinaci nezáleží. Afrika je světadílem kontrastů. Kdo sem cestuje, musí být připraven na obě její tváře. 

O pohledu z oken růžového busu z půl druhého roku dlouhého putování Afrikou povypráví Marika a David, cestovatelské duo Busny.

Pátek 17.ledna v 18.00 hodin - Autogramiáda Mariky Dumkové a Davida Čecha knihy "Busny Tam - Jedeme do Afriky"

Cesta na Dakar

Poté, co jako první česká závodnice na motorce dokončila Rallye Dakar, čekala Gabrielu Novotnou další výzva. Jako jediný český reprezentant se postavila na start Silk Way Rallye. Měla ošklivý pád, zlomila si pánev a nohu, a přesto pokračovala v Silkway Rallye a ještě pomohla soupeřce v bezvědomí. Gabriela Novotná je však skutečná, nikoli postava z akčního filmu. Kdy si koupila první motorku? A jak brzy po zranění hodlá opět někam jet?

Pátek 17.ledna v 18.00 hodin - Autogramiáda Gabriely Novotné a Jana Somerauera "Cesta Dakar".