Marek Audy : Venezuela: Ztracený svět Tepuí

Název Ztracený svět uvedl do povědomí Arthur Conan Doyle v roce 1912. V románu se inspiroval vyprávěním prvních průzkumníků stolových hor. Domorodci prastaré geomorfologické útvary nazývají tepui. 2 000 m vysoké kolmé stěny se tyčí nad neprostupnými pralesy. Brání návštěvě člověka i většině zvířat. Na náhorních plošinách může přistát jen vrtulník. Na vrcholcích je díky specifickému klimatu izolovaná endemická flóra a fauna. Až poslední dobou se zde českým a slovenským speleologům podařilo nalézt jeskyně jako celosvětově významný objev.

Rozsáhlost pískovcových prostor šokovala. Dómy Brewer se řadí k největším podzemním prostorám světa. Dalším přínosem je popsaný mikroskopický život jeskyní. Odebírají vzorky neznámých mikroorganizmů.

Petr Jan Juračka : Manáslu

První větší kopec, na který jsem se kdy mohl podívat a trochu na něm popolézt, byla K2 s Klárou Kolouchovou. Začátek dobrý, zejména pro Pardubáka, jehož nejvyšší výstupy posledních let směřovaly na Kunětickou horu s převýšením necelých sedmdesáti metrů. O tři roky později mě začaly svrbět omrzlé konečky prstů, pořídil jsem si nové cepíny a pokusil se o výstup na Ama Dablam pod taktovkou Honzy Trávy, Miri a Máry Novotného. Chyběl kousek a vrcholové pivko bylo až nahoře. To nevadí, Mára je abstinent, stejně by si jej s námi nedal. Navíc by to tam nahoře bylo stejně odporně studený pití. A tak jsme se pokusili o další dva roky později o osmitisícovku Manáslu. “To bude dobrý!”, říkali mi všichni. Několik dobrých přátel, několik dobrých dronů, několik dobrých přání. A jak to dopadlo? To už se dozvíte během přednášky. Nečekejte však odborný výklad problematiky vysokohorského lezení. Bude to vyprávění plné citoslovcí, výkřiků do tmy a nekonečně barevných fotek.

Martin Úbl : Stezka Českem

Proč může na dálkový přechod ČR vyrazit každý? Jak se z cesty party kamarádů stane oficiální cesta, na které spolupracuje Klub českých turistů a která se dostane do mezinárodního Forbesu? A může to všechno začít medvědem, který vám chce ukrást kolíky od stanu? Vše, co jste chtěli vědět o prvním oficiálním dálkovém přechodu ČR, ale báli jste se zeptat!

Stezka Českem je 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR, na který můžete jít i vy. Pokud chcete vědět, jak vyrazit, proč vyrazit a jak přežít hory, sebe a své kamarády na dlouhých pochodech, je tato přednáška pro vás. Velmi nevážné povídání o našich horách, chození v nich a všem, na co se zeptáte.