Lenka Hrabalová a Jaromír Marek | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál A

Povídání Lenky Hrabalové nás zavede do dvou zemí, které jsou stejně rozdílné, jako si jsou podobné, a ačkoliv byly dlouhé roky rozděleny krutou válkou, nepřestává je pojit mnoho vazeb, starých i nových. Jaromír Marek nás zase zasvětí do komplikací souvisejících s Brexitem.

Írán a Irák: Dvě země, tisíce světů

Mediální obraz Iráku a Íránu nevytváří dojem zemí, kam by se chtěl člověk podívat, natož zde strávit dovolenou. Přesto jsou to ale úžasná místa k návštěvě: bohatá historie, hrdí lidé a tradiční pohostinnost jsou v ostrém kontrastu s obrazem války a útoků, které se na nás ze všech stran sypou. Povídání Lenky Hrabalové nás zavede do dvou zemí, které jsou stejně rozdílné, jako si jsou podobné, a ačkoliv byly dlouhé roky rozděleny krutou válkou, nepřestává je pojit mnoho vazeb, starých i nových. Projdeme se mezi horskými údolími i prastarými památkami z dob, kdy vznikala civilizace, a navštívíme pro nás neznámé náboženské skupiny a etnika, které zde žijí celá staletí, skrytá před světem. Ochutnáme výtečné skopové z rukou místních žen a s muži usedneme k vrhcábům či mlýnkům, které po kavárnách hrají celé hodiny, vzpomínajíce na staré dny. Čas zde totiž stále běží svým tempem a v prvé řadě je vždy důležité dopít čaj.

Je Británie v Evropě? Anglie a Brexit.

Odchod Spojeného království je politické rozhodnutí, které odráží výsledek referenda z roku 2016. Co však k němu vedlo? A jaké jsou ideové či filozofické prameny tohoto rozhodnutí? Je Velká Británie vůbec v Evropě? Cítí se být Britové Evropany? Zpravodaj Českého rozhlasu sleduje proces odcházení Británie z EU přímo na místě. Cestuje po zemi, setkává se a baví se s vlivnými politiky i běžnými lidmi a hledá odpověď na otázku: proč se část britské společnosti rozhodla pro dramatickou změnu. A má toto rozhodnutí stále ještě podporu u většiny veřejnosti? Proč trvá odchod tak dlouho a proč způsobil tak hlubokou politickou krizi. Kromě vážných témat představí také přednášející Velkou Británii tak, jak ji neznáme.