Lenka Hrabalová a Dana Kyndrová | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál B

Poutavé povídání z Afriky. V podání Lenky Hrabalové se zavítáme do Maroka. Podíváme se ido historie, plné silných vůdců chránících horské průsmyky i karavanářů, přivážejících přes nekonečnou pouť otroky, cukrovou třtinu a zlato, nezbytné suroviny pro život starého Maroka. Dana Kyndrová nás vezme ještě jižněji do Západní Afriky k původním kmenům, tradici voodoo a šamanům.

Maroko: Mezi světci a pašeráky

Maroko už je nějaký ten pátek profláklá turistická destinace, i přesto ale ukrývá mnoho tajemství, která leží dál, než za obrovskými trhy Marrákeše a spletitými uličkami starého Fezu. Místo, kde se kříží Afrika s Evropou, islám s šamanismem a královská dynastie vládne moderním obyvatelům měst i kočujícím kmenům, je úžasný svět k prozkoumání i k návštěvě. Lenka Hrabalová zde strávila dva roky života a za tu dobu se seznámila se svatými muži, kteří marockého krále vnímají jako svého ochránce, i s pašeráky, kteří za peníze vydělané v pustinách Sahary žijí jako králové. V jejím povídání objevíme zapomenuté svatyně, zelené jeskyně, ale také chudinské skvoty plné vesničanů bez práce i ilegálních migrantů z černé Afriky, a milionářské čtvrti, kde tradice a víra mají jen malé zastání. Podíváme se i do historie, plné silných vůdců chránících horské průsmyky i karavanářů, přivážejících přes nekonečnou pouť otroky, cukrovou třtinu a zlato, nezbytné suroviny pro život starého Maroka.

Ghana, Benin a Togo

Dana Kyndrová

průvodkyně

Po stopách mocných a starodávných království Ašantů a Dahomey, která obchodovala nejen se zlatem, ale i s otroky. Africké Benátky - unikátní vesnice na kůlech Ganvié. Mohutné portugalské a britské pevnosti s kobkami otroků chráněné UNESCO. Kolébka kultu tajemného voodoo, trhy s fetiši a africké umění masek. NP Kakum s provazovým chodníkem v horních patrech tropického pralesa. Svérázná kruhová hliněná obydlí animistických kmenů Somba. Nejvyšší hora Toga Agou a tropické vodopády. Tradiční vesnice kmene Ewé. Písečné pláže Guinejského zálivu s palmovými háji a rybářskými vesnicemi. Podmanivé rytmy černošských bubeníků.