Kateřina Špirochová a Sandra Špačková | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál B

V tomto přednáškovém bloku se vydáme společně do země vycházejícího slunce. Poté se přeneseme až do daleké Jižní Ameriky a zavítáme do Ro de Janeira na karneval.

Japonsko: Země soumraku

„Tasogare doki“ je japonský poetický název pro soumrak a volně přeloženo znamená „čas, ve kterém není rozpoznatelné, kdo přichází“. Je to magický okamžik, kdy je ještě světlo, ale na nebi se zažehávají první hvězdy. Realita mezi naším světem a světem nadpřirozena je nejtenčí a skrze tuto realitu může přijít kdokoliv...

Přestože je Japonsko známé jako Země vycházejícího slunce, nejpůsobivější tvář ukazuje při západu slunce. Chrámy plné pestrých krámků a turistů se vylidňují a v zapadlých koutech se rozžíhají svíce v malých svatyních náležícím dávno zapomenutým bůžkům. Businessmani odkládají saka, povolují kravaty a ze spořádaných úředníků se stávají zákazníci ve čtvrtích pokleslé zábavy a duhových neonů.  Neživé předměty ožívají a v lesích se prohání devítiocasé lišky a tajemné ohýnky lákají osamělé poutníky hlouběji do hvozdu. Vypravte se do Japonska v čase „tasogare doki“ a nechte se okouzlit magií, která je v této supermoderní zemi stejně reálná jako skleněné mrakodrapy, umělá inteligence a špičková technologie.

Argentina - Brazílie: Do Ria na karneval

Argentina a Brazílie - sousední státy, nejlepší přátelé a přesto konkurenti, co si v občas nemohou přijít na jméno. Kde se žije lépe? Španělština nebo portugalština? Kdo umí lepší steaky? Kdo hraje lepší fotbal? A co karneval? Během přednášky se podíváme na jednotlivé kulturní záležitosti obou zemí, navštívíme hlavní města Buenos Aires, kde se po večerech tančí dodnes tango a Rio de Janeiro, které se proslavilo nejen karneval a chudinskými čtvrtěmi, ale také svojí neuvěřitelnou geografickou polohou. Kontrastem k ruchu velkoměst nám budou přírodní zázraky Argentiny a Brazílie, navštívíme dechberoucí vodopády Iguazú, koloniální brazilské městečko Paraty a jeho pusté pláže. Naše pomyslné cestování zakončíme karnevalem v Riu, který určitě stojí za to zažít a hlavně protančit, ideálně s caipirinhou v ruce. Není lepšího nápadu než ze studeného Česka vyrazit do vyhřáté a roztančené Argentiny a Brazílie!