Jana Kysilková a Irena Janoušková | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál B

Réunion a Mauritius

Jana Kysilková

průvodkyně

Pojmenovali Maurové Mauricius? Při procházce džunglí můžeme narazit na kosti blbouna nejapného? Jakou rychlostí teče láva jedné z nejaktivnějších sopek světa na Reunionu? Jaká je nejslavnější a nejvyužívanější orchidej na ostrove, jejiž plody se vyvažují zlatem? A je rum lepší na Mauriciu nebo na Reunionu?
Dva ostrovy sopečného původu, jejichž pláže omývá Indický oceán, jsou obývané od 17.stolet. Není divu, že jejich popularita neustále stoupá - na malé rozloze můžeme nalézt vše, co od exotické dovolené požadujeme – Je libo si zaplavat v blízkosti korálového útesu s křišťálově čistou vodou či jen odpočívat na nekonečných plážich s bělostým pískem? O dechberoucí přírodní scenérie se postarají pohádkové lesy, sopečné vrcholky a jejich krátery, vodopády stékající divoce do propastí, a v případě, že nám bude přát štěstí, je možné si obstarat lístky na právě vytékající lávu. Obrovská kulturní rozmanitost místních obyvatel pak dokresluje kouzlo ostrovů, které jsou přezdívány Perly Indického oceánu. 
 

Jižní Afrika

Nejjižnější země afrického kontinentu nabízí snad vše, co si člověk dokáže představit. Od parků nabitých zvěří, po hory, ve kterých se dá lyžovat. Jižní Afrika překvapuje svojí různorodostí, kdy oceán zakousnutý do Kapského města vytváří krajinu, kde si člověk připadá jako na Moravě, když projíždí zvlněnou krajinou kolem měst Stellenbosch a Paarl, kde se pěstuje neskutečné množství odrůd dobrého vína. Od nejjižnějšího mysu kontinentu se pak pomalu táhnou Dračí hory k nádhernému kaňonu vytvořeným řekou Blyde, až na hranice obrovského národního parku Kruger. Seznámíme se s místem, které stále vzbuzuje debaty na téma apartheidu, místních kmenů a trojbarevného obyvatelstva.