Jan Šibík GO KAMERA 2022

BVV, Pavilon P, sál A

Jan Šibík : Svět


“Připravil jsem pro vás výběr nejdůležitějších světových událostí, které jsem nafotografoval za 35 let”.


Jan Šibík dosud vydal šest souhrnných publikací svých fotografií: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001), Stories(2006) a Deset let (2017), jež mapuje Šibíkovu práci v období 2007-2016. Kniha Jan Šibík 1989  je jeho pátou samostatnou monografií, která vyšla k 30. výročí revoluce a zaznamenává pád komunismu ve střední Evropě. Zatím poslední knihu JARO 2020 (2020) vydal společně s Danielou Matulovou a kniha mapuje události prvého nouzového stavu, kdy nás zasáhla koronavirová epidemie. Poslední 3 publikace bude možné zakoupit a od autora podepsat na Festivalu GO KAMERA 2022.
 

Ruda Švaříček : Nahá Etiopie


ETIOPIE umí 3 země v jedné. Koptský sever nabízí hrady, chrámy vytesané ve skále, obří stély, kláštery přístupné jen na laně i božské Simienské hory. 


Muslimský východ hostí přátelský islám. Harar zná "hyení muže" i místa rozervaného básníka Rimbauda. Animistický jih udivuje největší diverzitou zajímavých etnik. Zažijeme věhlasné zvyky a tradice i působivé iniciační rituály. Jinoši přeskakují řady krav, dívky se perou o více úderů a jizev na zádech. Hamerky si vtírají zvířecí tuk a krevel do vlasů, ženám Mursi a Surma pro talířek labrety vyrazí zuby... V rituálu Donga bojují stovky nahých mužů. Dřevěné hole dokáží zabíjet, krev však nemá prostor na slzy. Západní břeh řeky Omo drží svérázný svět i dnes. Covid vrací dobu bez turistů. Pravlast kávy servíruje kávové obřady i tradiční placky indžara. Lokace archy úmluvy a země královny ze Sáby plodí nejkrásnější dívky světa! Nejstarší žena světa Lucy je také Etiopanka... Starodávná Habeš je má největší africká láska už od roku 1994. 90-tá léta bez masového turismu se vrací! Poznejte proč!