BVV, Pavilon P, sál B

Indonésie

Jedno z největších souostroví na světě, Indonésie, toho nabízí víc, než kolik toho lze za jeden život stihnout. Pojďme tedy na mapě pomyslně projet a prozkoumat alespoň zlomek z jejího přírodního a kulturního bohatství. I tak to bude cesta dlouhá více než dva tisíce kilometrů. Začneme na Malých Sundách, řetězci ostovů a ostrůvků tvořící jihovýchodní hranici malajského souostroví, který je pestrou směsicí etnik, jazykových skupin a původních i importovaných náboženství.

Přes ostrov Flores, posetý vulkány a vesnicemi s klanovou hierarchií se postupně dostaneme do Národního parku Komodo, domova největších ještěrů na světě. Lodí poplujeme podél ostrova Sumbawa s výhledem na jednu z nejničivějších sopek v historii, Tamboru, až na ostrov Lombok, v jehož středu se tyčí druhá nejvyšší hora Indonésie, Rinjani. Poznáme vyhlášnou kulturu hinduistického Bali i netradiční, a pro západní civilizaci poněkud morbidní, pohřební rituály Torajů na Sulawesi, ostrova Velkých Sund známého také pod jménem Celebes.

Nová Guinea

Přeletět napříč Indonésii s jejími více než 17 000 ostrovy vám bude trvat stejně dlouho jako dostat se z Prahy do New Yorku. Největším z nich, na samém východě, je Papua. Svět, jehož útroby chránila před dobyvateli koloniálních časů neprostupná džungle, si až donedávna hlídal svá tajemství. Jeho poklady rozkrývali skuteční cestovatelé až v polovině 20. století, byly mezi nimi i naše legendy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, a přinesli nám odtud neocenitelné svědectví. Stejně tak, jak bylo těžké prostoupit nekonečnou džungli, není snadné vstoupit ani do duší jejích obyvatel.

Člověk musí odložit své ego, „západní hodnoty", zapomenout matematiku, pojmenování barev a hlavně vnímání času. Svět, ve kterém ženy, děti a prasata patří v některých aspektech k jedné společenské vrstvě je bezprostřední, často neuvěřitelně krutý, v něčem dodnes neproniknutelný, ale v každém pohledu jedinečný. Našinec se musí vypořádat s romantizovanou představou přírodního člověka a krutou realitou života, jehož kultura je ovlivněna každodenním bojem o přežití. Základní zákon oko za oko, zub za zub, začali rozpouštět až misionáři, kteří však kromě konceptu odpouštění a léků přinesli i to, čemu se dlouho domorodé kmeny úspěšně vyhýbali, závislost na pomoci zvenčí a touhu po „pokladech" z našeho světa.

Papua je však plná svých vlastních pokladů - od nejvýše položeného jezera Habema (3225 m. n. m.), které bylo vstupní branou do největšího etnografického objevu 20. století, kmenů z údolí Baliem, přes nejvyšší vrchol Indonésie (Puncak Jaya nebo Carstensz Pyramid), po jedny z nejkrásnějších korálových útesů na světě. Když konečně pochopíte, že hmyz na vašem pokoji se právě nechystáte jíst, nemusíte si ho aspoň všímat, když vám přestane vadit čekání na nic, když odložíte přihlouplé otázky a turistický úsměv zpoza objektivu fotoaparátu, když projevíte upřímnou emoci, tehdy alespoň v záblesku uvidíte ten největší poklad, který Papua skrývá - bezmeznou bezprostřednost místních lidí.