Dina Štěrbová - Pákistán a Ruda Švaříček - Hedvábná stezka | Festival GO Kamera

BVV, Pavilon P, sál A

České horolezectví nemá jinou tak slavnou ženu, jako je Dina Štěrbová. Výčet jejich výstupů je nekonečný. Je první ženou, která vystoupila na vrchol osmitisícovky Čo Oju. Do Pakistánu poprvé odjela jako členka 1. československé expedice do Karakorumu a po všech útrapách nakonec byla mezi těmi, kdo šťastně stanuli na vrcholu Haramosh II (6700 m) a vznikla tím z její strany láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život.

Ruda Švaříček doplní vyprávění z Pákistánu o zážitky z Hedvábné stezky. Věnovat se bude Číně a Pákistánu.

Touhy a úděl: První ženy na osmitisícovkách

Horolezecké úspěchy

České horolezectví nemá jinou tak slavnou ženu, jako je Dina Štěrbová. Výčet jejich výstupů je nekonečný. Je první ženou, která vystoupila na vrchol osmitisícovky Čo Oju. Tatry, Alpy,  Haramóš 1970, Pamír – Pik Lenina 1976. V roce 1977 stanovila československý ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak, který se tyčí do výšky 7492 metrů nad mořem. V roce 1978 vystoupila v Pamíru v ženském družstvu na štít Korženěvské. V roce 1980 vedla ženskou expedici na Manáslu. V roce 1984 zdolala společně s Češkou Věrou Komárkovou vrchol Čo Oju, čímž posunula československý výškový rekord. Jednalo se zároveň o první československý a první ženský výstup na tuto horu vůbec. To je jen stručný výčet úspěchů Diny Štěrbové.

Do Pakistánu poprvé odjela jako členka 1. československé expedice do Karakorumu, kterou v roce 1970 zorganizoval její manžel Otakar Štěrba. Tenkrát jim cesta nákladním autem přes Sovětský svaz, Irán, Afghánistán až do Islamabádu trvala měsíc a vozidlo se nám zadřelo poprvé již na Bumbálce. Ale dojeli a následně se stali prvními cizinci, kterým bylo povolenou použít do hor tenkrát rozestavěnou hrůzostrašnou cestu Karakorum Highway kaňonem řeky Indus. Nakonec byla mezi těmi, kdo šťastně stanuli na vrcholu Haramosh II (6700m) a vznikla tím z její strany láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život.

V roce 1988, se jí společně s Livií Klembarovou podařilo dosáhnout vrcholu její druhé osmitisícovky Gasherbrum, 8035m, co bylo zároveň prvním československým výstupem. V následujících letech se do Karakorumu mnohokrát vracela a horolezectví se ji stalo tou nejlepší průpravou k charitativní činnosti , kterou v Karakorumu provozují od roku 2005 spolu s Viťou Dokoupilem. Ve vesnici Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma v roce 2006-2007 postavili po vzoru Edmunda Hillaryho 1. českou horskou nemocnici, který od té doby provozují. Tuto činnost doplňují mnoha dalšími projekty pro zlepšení extrémně těžkého života karakorumských horalů. Do Pakistánu podnikla více jak dvě desítky návštěv.

Láska k Pakistánu

Spolu s manželem Otakarem Štěrbou se zamilovala do obrovských a výjimečně krásných hor a také do lidí, kteří obývají hluboká údolí a kaňony pod nimi. A protože se opakovaně na svých výpravách přesvědčovala, že jejich život se bohužel často odehrává na hranici přežití, bylo její touhou pomoci. Ta chvíle nastala v roce 2005, v průběhu ničivého zemětřesení, jehož epicentrem byl Karákóram a které zabilo v Pákistánu téměř 100 tisíc lidí. 

Pomoc začala při budování vodovodních systémů, pokračovala stavbou české nemocnice v malé vesničce pod ledovcem, v Arandu.  Nemocnice „na konci světa“ oslavila v roce 2018 už 10 let. Za tu dobu zachránila životy stovkám horalů a hlavně dětem z pákistánského Himáláje - Karákóramu. Nemocnicí v Arandu však snaha Diny Štěrbové zdaleka nekončí. Kde vznikne v Pákistánu první český hostel pro děti? Jak si máme představit život v téměř středověkých podmínkách? Proč je ochotna vydávat pro pomoc druhým i vlastní peníze?

Sobota 18.ledna v 17.30 hodin - Autogramiáda knihy Diny a Otakara Štěrbových "Touhy a úděl: První ženy na osmitisícovkách"

Hedvábná stezka: Čína a Pákistán

Velké téma vzrušuje dlouhodobě, v posledních letech pohlcuje opět intenzivně. První expedici HS užívám hned po Sametu 89 na 6 měsíců. Nejdelší expedice Marco Polo trvá dokonce rok a půl! Umožní vnímat v souvislostech, dostat se zemi pod kůži, více rozumět domácím, sdílet s nimi nejen smích... Kdo však má dnes tolik času?

Velké téma vzrušuje dlouhodobě, v posledních letech intenzivně. Poslední výprava nese z Pekingu do Iránu na 2 etapy. Obr ČÍNY nese až do Karakoram přes buddhistické komplexy. Xi An skrývá pyramidu největšího tajemství. Květinové hory Huashan zpestří hřebenovka místních Dolomit. Poušť Badai Jaran je snová. Mezi dunami, testujeme velbloudy i oni nás… Skvosty severní trasy HS až do Kašgaru s největší tržnicí světa, kola pod sedmitisícovkami.

UJGURSKO tlumí svět barevného náboženství, muslimové nesmí do mešit, ruší jim i čajovny. Kuqa skrývá buddhismus. Druhá etapa vede od čínské hranice po Kurdistán. PÁKISTÁN láme rekordy pohostinnosti. Hlavní město Mugalů Lahore voní rajskými zahradami Šáh Džahána, roztančená hranice INDIE eskaluje vášně, žhavý jih pálí od starobylé Harapy. Středověký Multan tryská sufi, rituály na hřbitově i svatostánky emocí. Modř Uch Sharif nese sílu pouště s tanečníky i na střeše busu. Kreace dervišů! Poznáme největší pevnost Darawa i palác Sedik s tunelem netopýrů. Největší šiřitel buddhismu Guru Rinpoče se narodil zde u řeky Swat. Horský Čitral Kalašů, kde ženy chodí nazdobené jako princezny. Věhlasné polo na koních. Hindúkúš a BC nejvyšší hory Tirič Mír. Sjezd na kole z nejvyšší hranice světa Kunjerab pass. Základní tábor Nanga Parbat rozehraje pohádku Fairy Meadow. Pešawar s úchvatným starým městem byl centrem Gandara, co první ztvárnila Buddhu. Hnízdo hříchu Dara pojí zbraně a drogy. Jsou všude!

AFGHÁNISTÁN nezklame! Do země čaje, chlebových placek a pušek přes obávaný Kyber pass. Mazare Sharif rozbalí nejposvátnější místa Modré mešity klíčové pro šíity. Herat je nejsilnější místo celé Silk road, mrazivý rituál u černé kostky "Kaba" přiblíží Mekku.

IRÁN se přetahuje o primát hospitality. Mašad ohromí největším náboženským komplexem Imáma Rézy. Horský Tochal rozvine panoráma čtyř tisícovky. Super výhledy přidá Demavand sirných kouzel v 5 671 m. Královský Kazvin otevře největší karavanseraj Blízkého východu. Přidáme hrady Assasínů, vede orlí hnízdo Alamut. Úžasné oktagonální 50 m vysoké mauzoleum v Soltanyie postavili Mongolové pro následníka Čingischána. Hlavní město Kurdské provincie Sanandaj má smělé muže v legračních kalhotách tradice sena. Hory Palengan roztančí i chromé! Behistan ohromí reliéfy Dariuse, 200 m dlouhý výjev skály je unikát. Hamedan poučí hrobkou perského filosofa a lékaře Avicena. 
Stále se učíme! „Hedvábka“ hladí a inspiruje…