Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Slavný spisovatel a filmař Bruno Baumann stihl unikátní divočinu Nové Guineje v panenské době. Přidá Afriku a další... 

Za aktuálního dění na Ukrajině více vnímáme výjimečnou práci skvělé organizace Člověk v tísni. Její šéf Šimon Pánek přiblíží hlavní aktivity i současné dění na Ukrajině.

Vstupenky na tento přednáškový blok zde.

Nová Guinea

CARSTENSZ NOVÉ GUINEJE I AFRICKÉ RUWENZORI 


Věčný sníh nad mlžnými pralesy


Již staří Řekové věděli, že Nil napájí „Lunae Montes“, Měsíční hory se sněhovými vrcholy. Ruwenzori jsou nejvyšší pohoří Afriky, Kilimandžáro a Mt.Keňa se považují za samostatné hory. Ruwenzori dodává Nilu sílu na tisíce kilometrů přes suchou Saharu. Vrcholy se tyčí nad královstvím obřích rostlin, které nemají na zemi obdobu. Jako byste se vrátili pravěku, kde stromy kralují zemi. Vládnou zde skutečně obří rostliny. Prolézáte metrové stonky květin a připadáte si jako trpaslík Gulliverových cest. Filigránské vodopády tvoří prameny Nilu. Až ve 4 000 m.n.m obří rostliny ustupují, barevné lišejníky a mechy pokrývají skálu až k ledovci Stanley. Zde vystupují nejvyšší vrcholy Margherita (5109 m) a Alexandra (4990 m) s bizarní ledovou architekturou.


Odlišný horský prales obklopuje Carstensz na vysočině Západní Papua. Stromy obalují mechové polštáře, lišejníky visí jako vousy. Hustým baldachýnem listí proniká jen stěží světlo. Až Rakušan Heinrich Harrer a Novozélanďan Phil Temple roku 1962 zde poprvé zdolali nejvyšší vrcholy jižní polokoule. Harrer popisuje dobrodružství Nové Guineje jako nejtěžší a nejnebezpečnější výpravu. Přístupová cesta Harrera a Templa je z politických důvodů uzavřena, probíjíme se roku 1980 novou, delší a obtížnější trasou ze severu z vesnice Beoga. Archaická papuánská kultura je zakořeněna životem doby kamenné. Začínají působit křesťanské misie a indonéská kolonizace… Náročný pochod přes horské hřebeny nutí sestupovat do kaňonů. Desátý den stoupáme průsmykem New Zeland pass do podkovy nitra hor. Zdoláme dva z nejvyšších vrcholů - Ngga Pulu a Puncak Sumantri. Jde o teprve 4. výstup na tento vrchol. Opravdový unikát…

Člověk v tísni: Pomoc ve světě za 2 miliardy

Šimon Pánek

humanitární manažer

Člověk v tísni pomáhá lidem v nouzi. Ve válečných krizích, v oblastech zasažených přírodními katastrofami i v místech, kde se lidé bez podpory jen těžko dostanou ze začarovaného kruhu chudoby. Humanitární pomoc nevinným obětem zahraničních ozbrojených konfliktů stála v 90. letech 20. století na samotném počátku naší existence. Postupem času jsme se začali v zahraničí zabývat i dlouhodobými problémy, jako je nedostupnost kvalitního vzdělání, zdravotní péče nebo degradace životního prostředí.

Humanitární pomoc je rychlá intervence s cílem zachránit lidské životy, zmírnit útrapy a pomoci obětem katastrof opět se postavit na vlastní nohy. Rozvojová spolupráce je snaha pomoci lidem v jejich úsilí vymanit se z chudoby a dále se rozvíjet. Společnost Člověk v tísni na humanitární aktivity často navazuje rozvojovými projekty tak, aby pomohla předcházet budoucím krizím a zmírňovat jejich negativní dopady. Působí ve dvaceti dvou zemích a v patnácti z nich má stálé pobočky. Každoročně realizuje projekty v objemu několika set milionů korun pro stovky tisíc lidí, kteří se narodili ve znevýhodněných oblastech světa.