Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Ondřej Bahník - Šamanismus dnes platí za slovo sdružující přírodní víry původních kmenů. Ty spojuje několik principů. A to, že vše kolem je živé. Že není žádná smrt, je jen život v proměnlivých podobách.

Filip Záruba - radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště.

Cesty fotografa Rostislava Stacha za zvířaty Jižní polokoule. Představí výběr nejzajímavějších snímků – africká safari, Rudé moře, Karibské ostrovy, Srí Lanka, Indonésie i Nový Zéland.

Vstupenky na tento přednáškový blok zde.
 

Fauna jihu

Cesty za zvířaty - Jižní polokoule
Na foto cestách za zvířaty navštívil zajímavá místa v teplých oblastech jižní polokoule. Přednáška je výběr nejzajímavějších snímků z cest do těchto oblastí. Nejen za velkou pětkou se vydáme do národních parků Namibie, Botswany, Zambie, Tanzánie, Keni… Nahlédneme pod hladinu Rudého moře. Podíváme se na zajímavé snímky fauny a flory z Karibských ostrovů Bonaire, St. Eustatius a St. Marten. Poznáme NP Jala a Bundala na Srí Lance i největší varany na ostrovech Komodo a Rincha v Indonésii. Cestu vyvrcholíme na Novém Zélandu.
 

Šamani a šamanismus ...

Šamanismus dnes platí za slovo sdružující přírodní víry původních kmenů, napříč kontinenty a kulturami. Ty spojuje několik principů. A to, že vše kolem je živé. Že není žádná smrt, je jen život v proměnlivých podobách. Že když je nemocný či oddělený duch, onemocní tělo. A že je třeba žít v harmonii se všemi mocnostmi a přírodními silami, které nás obklopují. Šamani a šamanky původních kultur využívají různé techniky k dosažení tranzu a skrze rozšířený stav vědomí překračují práh fyzické reality. Vydávají se do spirituálních úrovní, které považují za stejně skutečné jako je ta fyzická a zde jdou načerpat informace nebo sjednat rovnováhu. Ideálně k blahobytu pacienta či celé komunity. Díky přechodovým rituálům, posvátné cykličnosti v rámci roku a rozšířeným stavům vědomí pomáhají komunitě nezapomenout na to kdo jsme, odkud jdeme a kam kráčíme. A díky tomu zajistit kontinuitu a kvalitní život i v těch nejsložitějších přírodních podmínkách. 

Žába Bufo alvarius - cesty poznání

Radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, tryptaminu 5-MeO-DMT a žábě Bufo Alvarius ze sonorské pouště.