Přednáška: 19.1.2019 | 14:30 NANGA PARBAT, 19.1.2019 | 16:45 AFGHÁNISTÁN

Nanga Parbat a Noshaq 2018

Diamirská stěna obávané osmitisícovky Nanga Parbat nás dlouho trápila, ale nakonec nám dala pocítit nejenom rozkoš objevování, ale také slast vrcholového štěstí. A navíc, všichni jsme se vrátili z „Killer mountain“ živí, byť trošku omrzlí.

Sotva pár desítek kilometrů od „Nanga“ leží nádherný a nejvyšší vrchol Afgánistánu Noshaq (7 492m), naše druhé zastavení na cestách mezi Pákistánem a Afgánistánem. Během léta se hora proměnila v ledové království, a tak z naší ambice si ji „sjet“ z vrcholu na lyžích sešlo, ale i tak vrchol druhé nejvyšší hory Hindukúše stál za to.

Pavel Bém, lékař, politik a horolezec. V roce 2007 vystoupil jako 10. Čech v historii na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everestu. V únoru 2011 úspěšně dokončil horolezecký program Seven Summits (Sedm vrcholů), který předpokládá zdolání nejvyšších vrcholů všech 7 kontinentů. V roce 2012 se mu podařilo bez použití kyslíku vystoupit na vrchol druhé nejvyšší hory světa - obávané K2.

Stal se tak teprve třetím Čechem, který to dokázal. 8. května 2015 v 15:00 vystoupil na vrchol osmé nejvyšší hory světa Manaslu (8.163 m). Společně s francouzským horolezcem Danielem de Gabaiem dokázali na vrchol hory Manaslu vystoupit během čtyř dnů alpským stylem, bez použití výškových nosičů a bez umělého kyslíku, a poté ji ze severního sedla slyžovat až do základního tábora.

pavel bem pakistan 8 pavel bem afghanistan 4 pavel bem afghanistan 2

Submit to FacebookSubmit to Twitter
load more hold SHIFT key to load all load all

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna