Přednáška: 20.1.2018 | 19:00 KORUNA PLANETY - Austrálie a Antarktida

Narodil se jako druhý syn den před svátkem čarodějnic roku 1964. Vyrostl na Vysočině, v Novém Městě na Moravě, kde žije dosud. Původně se chtěl stát zahradním architektem, to mu ale jeho špatný politický profil nedovolil. Vystudoval strojní průmyslovku a časem se svými kamarády horolezci založil stavební firmu specializující se na výškové práce.

Poprvé se Radek dostal do Himálají v roce 1994, a to hned na Mount Everest; expedice ale úspěšná nebyla. Na vrchol nejvyšší hory planety vystoupil při další expedici v květnu 1998. Byl v historii teprve dvanáctý člověk, který to dokázal ze severu, z Tibetu bez pomoci kyslíkového přístroje. Od té doby se do nejvyšších velehor pravidelně vracel. Narůstající lezecké úspěchy mu dovolily, aby se po několika letech mohl stát takříkajíc profesionálním horolezcem. Vystoupil ale i na další skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů, kromě Himálají absolvoval expedice na Ťan Šan, Pamír, do Kordiller, Patagonie i Afriky.
Leze vždy v malém týmu, bez umělého kyslíku a bez podpory výškových nosičů (šerpů). Některých vrcholů dosáhl tzv. lehkým expedičním stylem. Hlavního vrcholu Šiša Pangmy – posledního českými horolezci do té doby neslezeného – dosáhl po výstupu tzv. alpským stylem. Dvě velehory – Manaslu a Lhotse – zdolal sólovýstupy. Podařilo se mu vystoupit na vrcholy čtrnácti osmitisícovek. Roku 2008 udělil Český olympijský výbor Radkovi cenu Fair Play. V extrémně obtížných podmínkách zachránil na Dhaulágirí spolu se Zdeňkem Hrubým život třem horolezcům. Následující rok mu tuto cenu udělila i Evropská komise Fair Play.
Radek se živí mj. činností s lezením spojenou: pořádáním přednášek, prodejem svých fotografií a každoročním vydáváním kalendářů. Vydal čtyři knihy, na posledních dvou spolupracoval se svou dcerou Andreou.
Jenom 14 lidí vystoupilo na 14 nejvyšších hor naší planety – Korunu Himálaje vlastními silami a bez podpory kyslíkových přístrojů. A jen několik z nich mělo sílu a vůli tyto výstupy zdokumentovat, nafotit a nafilmovat. Možná nikdo na světě nevlastní takový archiv pořízený vlastníma rukama.

Koruna Planety - Austrálie a Antarktida
Náš nejznámější horolezec jede na vlně popularity. Jako 15. lezec světa a první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku, zkompletoval unikátní Korunu Himálaje. Nyní poznává hory Koruny světa. Dnes nejúspěšnější český horolezec Himálaje je nadšený propagátor horolezectví. Nadšenec s obrovskou vůlí neztrácí smysl pro humor, má cit pro fair play a pokoru v duši. Výstupem na K2 si splnil sen, za kterým šel 12 let. Vystoupil jako první Čech a jako patnáctý člověk na světě na všech 14 osmitisícových vrcholů bez kyslíkových přístrojů, dosáhl Koruny Himálaje. Poslední byla rychlá K2, považovaná za jednu z nejtěžších hor. Na kontě má skalní i ledovcové vrcholy čtyř kontinentů. Absolvoval 20 expedic do Himálaje a Karakoramu, mockrát se pohyboval nad 7,5 km v „zóně smrti“. Jak náročná byla poslední expedice na ledový kontinent?

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter
load more hold SHIFT key to load all load all

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1