Přednáška: 20.1.2019 | 16:45 TÁDŽIKISTÁN – KYRGYZSTÁN

Pavel Svoboda (*1985) - geograf, fotograf a tulák na volné noze. Autor cestopisných přednášek, které již během stovek repríz spatřily tisícovky spokojených diváků. Pravidelně publikuje reportáže z cest v českých médiích. Z půlroční jihoamerické cesty vydal první knihu Napříč Jižní Amerikou, která bude na festivalu k zakoupení.

Kyrgyzstán je zemí divokých koní a vysokých hor. Ne nadarmo se této bývalé sovětské středoasijské republice říká „Švýcarsko Asie“. Vydáme se ke krásnému jezeru Ala Kol v centrálním Ťan-Šanu či pustou krajinou k ledovci Inylček u čínských hranic. Pohostinnost zdejšího kraje pocítíme u jezera Song Kul, kde nás místní pastevci, žijící v tradičních jurtách, rádi pozvou na kumys, kurut či čerstvou smetanu. Druhá část cesty nás zavede do starověkého města Oš s obřím orientálním bazarem i zvířecím trhem. Z Ferganské kotliny prcháme před spalujícím horkem do odlehlého Turkestánského hřbetu, kde se v oblasti přezdívané „Asijská Patagonie“ tyčí k nebi přes kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi. Tádžikistán je nejchudší zemí bývalého Sovětského svazu, nicméně zdejší obyvatelé jsou extrémně srdeční a pohostinní. Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy! A možná přijde i malá ochutnávka z Pavlovy třetí středoasijské cesty, kdy se sám vydal stopem přes divoký Pamír!

svoboda 02 svoboda 03 svoboda 05

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter
načíst víc držením SHIFT načteš vše načíst vše

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna