Přednáška: 17.1.2019 | 20:00 ASTRONAUTI JSOU ZDE OD DOBY KAMENNÉ
(společná přednáška s Bárou Šlapetovou)

Barbora Šlapetová & Lukáš Rittstein

patří již 20let mezi nejviditelnější umělce na České scéně. O tom svědčí například Cena Jindřicha Chalupeckého (1999), kterou předával prezident Václav Havel nejtalentovanějším umělcům do 35ti let či prestižní literární Cena Magnesia Litera za knihu Proč je noc černá, kterou obdrželi v roce 2005. Reprezentovali rozměrnými díly Českou republiku na EXPU Shanghai 2010 a na EXPU Milano 2015.

Multikulturní vizionář s širokým záběrem plní galerie šokujícími objekty. Procestoval velký kus světa včetně nejodlehlejších koutů planety, z exotických cest přiváží další náměty a inspirace. Velkou práci odvedl v novoguinejské divočině. Hravou poetikou a výrazným darem slova překvapí i vás! Setkání moderního umění s pravěkem. Již 18 let podnikají výpravy na Západní Papuy a PNG za domorodými kmeny. Jak propojili svět kosmonautiky s extrémy nahého světa? Jak do jejich příběhu vstoupil Václav Havel? Co pro ně znamená přátelství s domorodci…

ASTRONAUTI JSOU TU UŽ OD DOBY KAMENNÉ

Papuánci (Západní Papua) věří, že oči všech živých bytostí v noci cestují na NEBE a odtamtud pozorují svá spící těla. Oči se stávají svítícími hvězdami. Vybraní náčelníci zároveň disponují schopností létat do NEBE pomocí dýmu. Z našeho úhlu pohledu astronauti symbolicky zhmotňují představu domorodců, protože byli v NEBI a jejich oči nás odtamtud sledovaly.

Přímá konfrontace skutečných Astronautů s posledními létajícími náčelníky proběhla na Zeměkouli přímo v jejich vesnici (2012 a 2017), ale i z Vesmíru prostřednictvím Kosmického telefonátu (Space call). V roce 2013 se Astronaut Koichi Wakata (velitel expedice 39) z mezinárodní vesmírné stanice ISS přes satelitní telefon spojil s náčelníkem kmene Yali Mek a potvrdili si v hodinovém hovoru (kdy Koichi na ISS obletěl celou planetu) existenci vrchního patra světa - tedy vesmíru. Tím se tato historická událost setkání pravěku s budoucností stala unikátním materiálem i v rámci aktivit NASA a JAXA.

rittstein 01 rittstein 02 rittstein 03

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter
načíst víc držením SHIFT načteš vše načíst vše

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 


 logo brno b600

Akce se koná pod záštitou  primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové  a za podpory statutárního města Brna