Dina Štěrbová | Festival GO Kamera

Dina Štěrbová

horolezkyně

České horolezectví nemá jinou tak slavnou ženu, jako je Dina Štěrbová. Výčet jejich výstupů je nekonečný. Je první ženou, která vystoupila na vrchol osmitisícovky Čo Oju. Tatry, Alpy,  Haramóš 1970, Pamír – Pik Lenina 1976. V roce 1977 stanovila československý ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak, který se tyčí do výšky 7492 metrů nad mořem. V roce 1978 vystoupila v Pamíru v ženském družstvu na štít Korženěvské.

V roce 1980 vedla ženskou expedici na Manáslu. V roce 1984 zdolala společně s Češkou Věrou Komárkovou vrchol Čo Oju, čímž posunula československý výškový rekord. Jednalo se zároveň o první československý a první ženský výstup na tuto horu vůbec.

Do Pakistánu poprvé odjela jako členka 1. československé expedice do Karakorumu, kterou v roce 1970 zorganizoval její manžel Otakar Štěrba. Tenkrát jim cesta nákladním autem přes Sovětský svaz, Irán, Afghánistán až do Islamabádu trvala měsíc a vozidlo se nám zadřelo poprvé již na Bumbálce. Ale dojeli a následně se stali prvními cizinci, kterým bylo povolenou použít do hor tenkrát rozestavěnou hrůzostrašnou cestu Karakorum Highway kaňonem řeky Indus. Nakonec byla mezi těmi, kdo šťastně stanuli na vrcholu Haramosh II (6700m) a vznikla tím z její strany láska k vysokým horám i jejich obyvatelům na celý život.

V roce 1988, se jí společně s Livií Klembarovou podařilo dosáhnout vrcholu její druhé osmitisícovky Gasherbrum, 8035 m, co bylo zároveň prvním československým výstupem. V následujících letech se do Karakorumu mnohokrát vracela a horolezectví se ji stalo tou nejlepší průpravou k charitativní činnosti , kterou v Karakorumu provozují od roku 2005 spolu s Viťou Dokoupilem. Ve vesnici Arandu pod ledovcem Čhogo-Lungma v roce 2006-2007 postavili po vzoru Edmunda Hillaryho 1. českou horskou nemocnici, který od té doby provozují. Tuto činnost doplňují mnoha dalšími projekty pro zlepšení extrémně těžkého života karakorumských horalů. Do Pakistánu podnikla více jak dvě desítky návštěv

Kdy je na programu

Dina Štěrbová : Velehory + Nemocnice Pákistánu

Dina Štěrbová

Klára Kolouchová : 3 Nejvyšší hory - Nahoře fouká

Klára Kolouchová
Pavilon Anthropos