Ladislav Miko (c) Schmiedberger

Ladislav Miko

ekolog

Euroúředník zodpovědný za biodiverzitu a bezpečnost potravin a bývalý ministr životního prostředí ČR je půdním biologem, ekologem a ochráncem přírody. Zabývá se studiem půdních organismů, hlavně roztočů pancířníků. Zapojil se do iniciativ na ochranu divočiny ve světě . Inicioval program BEST na ochranu přírody v zámořských územích EU, podílí se síti chráněných území NATURA2000 a konceptu zelené infrastruktury v rámci EU. Půdní biologii a ochranu přírody popularizuje, napsal několik knih a natočil oceňované dokumentární filmy. Za poznáním divočiny a půdních roztočů procestoval Evropu a svět. Jeho roztoči žijí na v Alpách, Anglii, USA, Vietnamu, na Balkáně, Špicberkách, Tchajwanu, Madagaskaru i v Amazonii.

Vyučuje ochranu přírody, environmentální politiku, půdní biologii a ekologii obnovy. Docenturu získal na České zemědělské Univerzitě v Praze, učí na Univerzitě Karlově. Je profesorem ekologie na Univerzitě v Antverpách.

Francouzská Guayana + Den Země

Největší evropské chráněné území leží v Amazonii.  Lze se tam podívat evropskou "vnitrostátní" linkou a na místo dopraví české dopravní letadlo.... Francouzská Guyana . Pro biologa a milovníka přírody je to dostupná Amazonie, kde žijí největší motýli a brouci světa. Mezi nimi bájný titán, tesařík velikosti lidské dlaně,. Není problém tesaříka obrovského vidět, existují hmyzí "safari", lze se na něj podívat. Dodnes však nevíme, kde probíhá jeho vývoj, samice živé téměř nikdo neviděl.

Ukážeme několik cest do země, která je zámořským územím Francie a tedy Evropské Unie. Leží zde Francouzský amazonský národní park o rozloze dva miliony hektarů. Evropa se snaží ukázat, jak chránit tropický amazonský prales. Povíme si o hmyzích obrech i o ostatních obyvatelích pralesa. V Den Země si řekneme, jak ekosystém zachránit. Lze se na něj zajet podívat a na vlastní kůži ho zažít. Při troše štěstí i našinec objeví dosud neznámé druhy živočichů....

Kdy je na programu

Francouzská Guayana + Den Země

Ladislav Miko

Přes sítě kolem světa by the Sikls

Kamila a Ondřej Šiklovi
Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Největší evropské chráněné území leží v Amazonii. Pro milovníka přírody Laca Mika je „dostupnější francouzská Amazonie“ rájem největších motýlů a brouků světa. 

Šiklovi - jejich atypické cestování má obrovskou sledovanost. "Travel blogger" je nový fenomén. Poznáme s nimi JAR, Austrálii, Bahamy, Namibii, Galapágy, Keňu... 

Vstupenky na tento přednáškový blok zde