Marek Holeček

horolezec

Špičkový lezec nezná kompromisy, zvládá i těžké výstupy. Dokazuje talent v extrémech.

Objevuje nové výstupové směry v nejvyšších horách světa. Leze od pěti let. Odmítá tezi, že vrchol horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitá je obtížnost a styl, jakým se k vrcholu dostane. Přes rozdílné cíle, velké stěny, ledové a sněhové hory i koktejl všeho, mixy, mají výpravy do hor společné motto: „Vyhledávat náročné lezecké terény v počtu dvou, nejvýš tří lidí. Nést jen, co záda unesou. Pokud štěstí dá svolení, vznikne nová cesta.“

Ospalé údolí Hunku, obklopené himálajskými obry, nabízí výjimečné krásy. Od ples sevřených v hlubokém údolí se zvedají ostré bělostné štíty, které svými vršky šimrají samotné slunce. Však mé oči očarovaly jen některé, které se následně vkradly do snů a nenechaly spát. Tak jsem se za nimi vypravil. Povídání bude o prvovýstupu západní zdí 7100metrového Baruntse, neboli „Barušky“. Výstup s názvem „Nebeská past, či Hevenely Trap“ se již stal legendou. Povídání doprovodí obrázky a filmový dokument.

Kdy je na programu

BOYS 1970: brněnská premiéra filmu nejen o tragédii čs. horolezců

Himálaj

Marek Holeček

PERU 1970 : Čeští horolezci pod Huascaránem

Hvězdárna a planetárium Brno, hlavní sál

Prvovýstup západní stěnou Baruntse (7100 m) cestou „Nebeská past“ se stal legendou. Výjimečný horolezec Mára Holeček přidá i filmový dokument.

BOYS 1970: Po 50-ti letech se Mára Holeček a Radar Groh vrací do míst tragédie a dokončí původní plány cestou BOYS 1970. Film ukáže cestu k vrcholu i odkaz těch, co sny již uskutečnit nemohli... 
 

LIBOR DUŠEK: PERU 1970 : Čeští horolezci pod Huascaránem
Přírodní katastrofa zabila všechny členy expedice Peru 1970. Srdce Kordiller však tepe dál. Příběh generací spojuje přátelství, odvaha i tragédie.

Vstupenky na tento přednáškový blok zde.
 ...