Pavol Barabáš | Festival GO Kamera

Pavol Barabáš

režiséer

Brání se titulu nejoceňovanější slovenský dokumentarista, ale asi není na světě festival horských či dobrodružných filmů, z něhož by neměl trofej, či dokonce několikanásobné ocenění. Jeho rozsáhlá tvorba dostane diváky z útrob Země na nejvyšší zasněžené vrcholy, ze zelených džunglí na zamrzlé, nehostinné póly Země, z neznámých zemí na Slovensko do jeho milovaných Tater. Rád vyhledává příběhy, ve kterých se člověk dostává až za hranice svých možností.

 

Na okolní svět se dívá jinak. Sleduje zemi přes hledáček kamery, její estetiku, výjimečnosti… i to, jak harmonizuje s lidským nitrem. Žije příběhy, které se odehrávají daleko od civilizace, kde se člověk dostává za hranici poznaného. Pohled na planetu už mnoho let zachycuje v dokumentech. Přechází v nich od pólů do hlubokých jeskyní, ze zelených džunglí na vysoké hory, od přírodních kmenů do buddhistických klášterů.

Má za sebou několik objevných expedic, od nalezení civilizace lidí doby kamenné v pralesích Nové Guineje, přes objevení mega  jeskyní ve stolových horách Venezuely až po absolvování prvního přechodu Ellsworthova pohoří v Antarktidě. Dosáhl Severní i Jižní pól, žil s Pygmeji v Kongu, s kmenem Suri v Etiopii i Indiány hluboko v amazonském pralese. Přešel nejtěžší kaňony světa – Trou de Fer a Bras Magasin. Slanil nejvyšší vodopády planety Salto Angel ve Venezuele i Tugela v JAR.

Kdy je na programu

Tibet

Martin Bursík

Venezuela: Ve stínu jaguára

Pavol Barabáš , Jan Dungel
BVV, Pavilon P, sál A