Přednášky v sále B

Vedle hlavního přednáškového sálu budou ve malém sále Hvězdárny a planetária probíhat přednášky průvodců CK Livingstone. PROŽIJTE ZEMĚ ZDE PROMÍTANÉ S NÁMI. I NA CESTÁCH...

Pátek 22.4. v 17:00

Lenka Hrabalová: PECKY ORIENTU

Divoký a stále rozbouřený svět Blízkého východu nepřestává fascinovat mnohé cestovatele. Vždyť právě tady vznikaly starověké civilizace a kultury, které po sobě zanechaly monumentální památky. A do toho zde lze najít krajinu vysokých hor, hlubokých lesů i tajemných oáz. Nejkrásnějšími místy regionu, ale také mnoha neznámými zákoutími, nás provede cestovatelka - arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.

Lenka Hrabalová je arabistka, íránistka, cestovatelka a novinářka, která na Blízkém východě tráví většinu svého času a jeho krajinu projela s batůžkem na zádech i s foťákem a kamerou. 

Michal Thoma: BHÚTÁN

Bhútán + poslední Šangri-la. Himálajské království, které svébytným způsobem odolává modernizaci, vybírá si z našeho světa to nejlepší a nechává si to nejlepší ze sebe. Poznáme starobylé hrady a kláštery, život mnichů a radosti a starosti běžných Bhútánců. Dozvíme se jak a proč Bhútánci uznávají falus, proč jedí pálivé papričky a i jak sportují a baví se. Projdeme se i po trase nejkrásnějšího Bhútánského treku Malý Snowman. A dozvíme se, jak Bhútán zvítězil nad covidem a jakou roli v tom hrálo Jeho Veličenstvo Dračí Král

Michal Thoma, fotograf, publicista. Zaměřuje se na oblast Jižní Asie, zejména Nepál, Bhútán, Indii a Srí Lanku, historii, politiku i současnost. Spoluautor publikací Pod hradbou Himálaje a Příběh čaje. Zakladatel a moderátor facebookové skupiny Himálaj, nejdůležitějšího českého zdroje informací o "Třetím Pólu" Země.

thoma hrabalová

Pátek 22.4. v 19:00

Kateřina Chaveau: UGANDA

Okružní cesta touto úžasnou zemí na pozadí obrázků pořízených během 20ti let práce. Výstup na sopku pro nehorolezce, málo známé safari v Národních parcích, vyjížďky loďkou po Nilu a po Viktoriině jezeře a nezapomenutelná setkání s horskými gorilami v pralese. Práce, kterou malý brněnský projekt dělá pro nejchudší děti v Bwindi, ale otevírá dveře ještě dál. Dovoluje nám nahlédnout do skutečného života běžných vesničanů. Poslechněte si příběh několika dětí, kterým pomoc „adoptivních rodin“ z Česka změnila život.

Kateřina Chaveau - Intenzivní průvodcovská práce v Africe přešla postupně v pozici koordinátorky neziskové organizace Bwindi Orphans v Ugandě.

 

Martina Grmolenská: ZA HISTORIÍ A MÝTY STARÉHO EGYPTA

Starověký Egypt vždy přitahoval cestovatele monumentalitou zachovalých staveb i tajemstvím, kterým tyto stavby oplývají. S Martinou Grmolenská detailně prozkoumáme nejeden chrám a či hrobku a naučíme se doslova číst příběhy a mýty, které si vyprávěli již staří Egypťané. Uvidíme civilizaci na Nilu skrze Horovo oko.

Martina Grmolenská - vystudovala dějiny umění, učaroval jí starověk a středověk ... a také mytologie. Miluje fotografii. 

grmolenska chaveau

Pátek 22.4. v 20:30

Aleš Hlavička: HORY VÝCHODNÍ AFRIKY

Východní Afrika – oblast zásadním způsobem ovlivněná a utvářená systémem Velké příkopové propadliny. Tento rozsáhlý geomorfologický jev je pak zodpovědný za vznik soustavy jezer, zlomových pohoří a izolovaných vulkánů, které potvrzují minulou i současnou seismickou aktivitu regionu. Na relativně malém prostoru navštívíme místa se zásadním vlivem na vznik a vývoj lidského druhu. Všech těchto úžasných věcí se však dotkneme jen okrajově. Naším cílem jsou nejzásadnější pohoří a vrcholy oblasti, od Konga, přes Rwandu a Ugandu. Společnou pouť pak symbolicky zakončíme na nejvyšší hoře Afriky – Kilimandžáru.

Aleš Hlavička – profesně se zabývá plasty. Plnit své cestovatelské sny vyráží pěšky, na kole, v sedle motocyklu i autem. Okouzlen minulostí starých kultur, se skrze cestování snaží hledat odpovědi na problémy a výzvy dnešního světa. Bez rozdílu nadmořských výšek jsou kopce jeho neutuchající vášní.

Kateřina Špirochová: LETNÍ JAPONSKO - ZEMĚ FESTIVALŮ A OHŇOSTROJŮ

Léto je překvapivě mimořádně atraktivní dobou, kdy se do Japonska podívat. Ulice jsou plné tanečníků v kimonech, městy se na obřích kolech pohybují plovoucí muzea, cesty ke svatyním lemují stánky s jídlem a vzduch je prosycen hudbou. V podvečer proplouvají městy monumentální lampiony a nad řekami se rozsvěcí ohňostroje. Popadněte svoji jukatu, číšku dobrého sake a přijďte si poslechnout přednášku japanistky Kateřiny Špirochové o neskutečném letním Japonsku.

Kateřina Špirochová je japanistka a cestovatelka. K srdci jí přirostla především Asie, kterou se toulá napříč státy a kulturami, od hor až po velkoměsta, aby se nakonec vždycky vrátila do svého oblíbeného stánku s nudlemi v Ósace. Když zrovna necestuje, kreslí a píše.

Neděle 24.4. v 10:00

Martin Půlpán: STŘEDNÍ ASIE

Dobrodruh a cestovatel Martin Půlpán, vystupující pod přezdívkou Lost Czech Man, je jasným důkazem toho, že k objevování světa není potřeba nic speciálního. Většina jeho cest začíná tak, že vezme malý batoh a vydá se prozkoumávat ta nejzapadlejší místa a regiony. Celkem již navštívil 86 zemí, ale jeho nejoblíbenější oblastí je právě střední Asie. Žádná poušť pro něj není dost vyprahlá, žádné pohoří dost vysoké a žádná oblast dost nebezpečná na to, aby se jí nevydal prozkoumat. 

Mart Eslem: ME GUSTA COLOMBIA

Země kokainu, kávy a smaragdů rozhodně stojí za překonání předsudků a obav z její turbulentní historie. Jak vypadá dnes město Pabla Escobara? Jak chutnají obří mravenci? Kde se točil filmový Černý korzár? 

Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor - povoláním podnikatel, duší cestovatel. Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a doposud navštívil 95 zemí světa. S kolegou Davidem Surým natáčí pořad Na palubě, který lze sledovat na STREAM.CZ.

Půlpán Eslem

Neděle 24.4. v 12:30

Lenka Hrabalová: VÝCHODNÍ TURECKO

Daleko od světel Istanbulu, doslova za horami a řekami, se nachází snad nejzajímavější část Anatolie. Domov Turků, Kurdů, Arabů, Arménů i syrských křesťanů je fascinující mozaikou světů, které vznikaly na březích Eufratu a Tigridu. Monumentální památky, náboženská centra kudy kráčeli bibličtí proroci i tradiční vesnice ve stínu Araratu představí arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.

Tomáš Beránek: NAMASTÉ NEPÁL

Cestovatel, geograf a kartograf Tomáš Beránek již 15 let vede spolek Namasté Nepál. Rozvojová pomoc v zemi pod Himálajem v podobě staveb škol, podpory nejchudších školáků, vysílání dobrovolných učitelů angličtiny i pomoc po ničivém zemětřesení roku 2015 již přesáhla objem 1 milionu eur. Pro Tomáše se Nepál stal druhým domovem a dokáže poutavě vyprávět nejen o nevšedních zážitcích z vysokohorských treků, o místech, kam se běžný turista nedostane, ale i o nesnadném životě místních obyvatel, kteří i přes svou chudobu neztrácejí srdečnou přívětivost a pohostinnost.

Hrabalová Beránek

Neděle 24.4. v 15:00

Irena Janoušková: TANZANIE

Jedna z nejoblíbenějších destinací CK Livingstone, kde můžete obdivovat stále ještě neporušenou přírodu, rozlehlé národní parky, neuvěřitelně krásné pláže. 
Právě tady leží slavný kráter Ngorongoro i jezero Tanganika, na hranicích Tanzanie se nachází majestátné Kilimandžáro. 
Tanzanie je země budoucnosti, ostrov Zanzibar zažívá boom, naproti je pak klidný ráj na ostrove Mafia. 
Dozvíte se o zajímavostech z místního života, čemu se lidé nejvíce smějí…   
 

Irena Janoušková, průvodkyně a cestovatelka tělem i duší. Projeto přes 60 zemí světa s myšlenkou, že je stále co objevovat.
Již deset let cestuje po Africe, především země Východní Afriky.
V Tanzanii se nakonec napůl usadila, její vášní je safari a poznavání původních afrických kultur.
 

Milan Regec: BALI - ČERNÁ A BÍLÁ MAGIE

Obyvatelia Bali, bez nadsázky ostrova Bohov, veria v nepreberné množstvo božštiev, dévov, duchov, mýtických bytostí, no predovšetkým veria v princíp rovnováhy. Veria v to, že zlo možno poraziť, no nikdy to nie je definitívne víťazstvo, ale celoživotný boj. Boj a život, v ktorom majú rovnaké miesto dobro aj zlo, biela a aj čierna mágia. Tú bielu študujú liečitelia, aby uzdravovali a pomáhali ľuďom viesť lepší život, tú druhú, aby seba aj druhých pred ňou dokázali chrániť. No, ako to všade na svete chodí, niektorí sa nechajú zviesť...

Milan Regec - je to již dávno, co se zamiloval do Indonésie. Dlouhodobě je spjat s ostrovem Bali a jeho kulturou, kde tráví více než polovinu roku. Při svých četných pobytech v Indonésii se věnuje studiu tradičního malířství a místní kultury. Miluje jak treky, tak i podmořský svět. Hovoří plynně indonésky. Když je doma v Bratislavě, tak pořádá výstavy a působí na Universitě Komenského. 

 

Janoušková Regec

Neděle 24.4. v 17:30

Milan Václavík: EXTRÉMNÍ JÍDLA VE SVĚTĚ - s ochutnávkou

Jiný kraj, jiný mrav. To platí i v jídle. Procestujte celý svět a podívejte se, jaké anomálie se v různých kulturách vyskytují na talíři. Cestovatelská přednáška zaměřená na pochopení odlišných kulturně gastronomických zvyků. Proč je kráva v Indii posvátné zvíře, nebo proč muslimové nekonzumují vepřové? Podíváme se do Vietnamu na pití hadí krve, do Kambodže na smažené tarantule, nebo na kaviár východu - ptačí sliny. Přednáška je spojená s ochutnávkou.

 

Jiří Sázel: MALÝ TIBET - BRONTOSAUŘI V HIMÁLAJI

Spojit cestování a pomoc se zdá jako super nápad. Dobré úmysly se však nemusí vždy zcela trefit do černého. Jirka viděl, jak jeden obyvatel Malého Tibetu dostal k narozeninám ze zahraniční pračku, kterou 10 nepoužil, protože neměl, vodu, prášek a odpad? Jak se vesnici o 200 obyvatelích dvě české neziskovky postavili každá vlastní školu. Jak se parta dobrovolníků chtěla pomoci, ale zapsala se tamním obyvatelům pouze obrovskou chlastačkou v tamní hospodě a potom se mezi sebou poprala, když jim Dalajláma řekl, že z kapacitních důvodu vezme na audienci jenom polovinu. Jirka však taky viděl, jak mu pod rukama vyrostla škola pro 250 dětí, které získali nejlepší studijní výsledky v okrese a taky finanční podporu 14. Dalajlámy.  
Na přednášce se dozvíte, co všechno jde v Malém Tibetu vidět a zažít a co dělat a nedělat abyste tamním obyvatelům skutečně pomohli.
 

Jiří Sázel - jezdí do Malého Tibetu již 10 let. Poprvé tam vyrazil v roce 2008 a jako dobrovolník vyučoval děti a pomáhal na stavbě. Mezitím založil neziskovku Brontosauři v Himálajích, která bere do Malého Tibetu každý rok 60 lidí, kteří zde chtějí cestovat a také pomáhat.

vaclavik sázel