Přednášky na programovém pódiu v pavilonu P

Ochutnávku z toho, co přináší festival GO Kamera můžete zažít i na hlavním programovém pódiu veletrhů GO a Regiontour na výstavní ploše v pavilónu P. Každý den v odpoledních hodinách se můžete přenést do dalekých krajů. Se svou prací nás seznámí Zdeněk Chaloupka z Lékařů bez hranic, cestovatelská dvojice se pod názvem Busny vydala růžovým busíkem do Afriky. Lenka Hrabalová nás zavede do Íránu a Broňa Mikulášek do centrální části Ruska.

Zdeněk Chaloupka: Lékaři bez hranic | Čtvrtek 16.ledna | 13:30 

Nejčastěji se představuje jako dokumentarista. Dokument je totiž především o pozorování a zaznamenávání reality, toho skutečného, co je kolem nás. Hezkého i smutného. Foťákem i kamerou pozoroval už mnohá místa, ale v posledních pěti letech se nejčastěji vracel do válkou rozvrácené východní Ukrajiny. Na jaře 2019 začal pracovat pro českou kancelář Lékařů bez hranic - organizaci, jejímž úkolem je nejen pomáhat v místech s omezenou lékařskou péčí, ale také informovat. Witness, témoignage, svědectví. Nemlčet o tom, co se kde děje. I to patří k práci Lékařů bez hranic. 

V listopadu 2019 odjel na tři týdny opět na Ukrajinu. Tentokrát proto, aby zmapoval projekty v Žitomyru, kde se léčí pacienti s tuberkulózou, Mykolaivu, kde Lékaři bez hranic pomáhají lidem s HIV a hepatitidou C a do oblasti podél frontové linie, kam mobilní kliniky přiváží lékařskou pomoc těm, do jejichž života zasáhla válka.

Přednášky na programovém pódiu v pavilonu P | Festival GO Kamera

Marika Dumková a David Čech: Busny | Pátek 17.ledna | 15:00 

Měli za sebou školy, chodili do práce, platili účty, už to vypadalo na svatbu, založení rodiny a budování kariéry... To vše mohli, ale nechtěli se smířit se životem řízeným splátkovým kalendářem hypotéky. Ještě ne. Chtěli poznávat, objevovat a učit se. Chtěli ochutnávat a zažívat. Prostě se sbalili a vyrazili busíkem do Afriky. Byla to jízda!

Přednášky na programovém pódiu v pavilonu P | Festival GO Kamera

Lenka Hrabalová: Írán | Sobota 18.ledna | 14:30 

Ačkoliv je Írán jednou z nejdémonizovanějších zemí světa, pro stále více turistů a cestovatelů je obrovským lákadlem. Íránci, hrdí dědicové starobylé Persie, se s oblibou chlubí, že jejich země má vše: v jeden den jsou zde zastoupena všechna roční období, oplývá přírodními zdroji a její historie je stará tisíce let. A mají naprostou pravdu. Írán je zároveň starým i novým světem. Vedle sebe tu existuje tradice, náboženství, kočovné kmeny i mladí designéři z měst, usazující se ve středověkých komplexech bazarů. Napříč celou společností, Íránci jsou až starosvětsky pohostinní a laskaví a cestovatele rádi uvítají ve svých domovech. O jejich společnosti, kultuře (nebo spíš kulturách?), dějinách a trochu i o té současnosti bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová, která se do Íránu vrací už deset let a pozoruje, jak se země vyvíjí a mění.

Přednášky na programovém pódiu v pavilonu P | Festival GO Kamera

Bronislav Mikulášek: Východní Sajany | Neděle 19.ledna | 12:45 

Východní Sajany je asi 1 000 km dlouhý a 300 km široký horský systém ve Střední Asii, na rozhraní Ruska a Mongolska, severovýchodně od pohoří Altaj. V hlubinách východních Sajanských hor pak leží úžasná země - Tofalaria. Na celé Zemi už je jen pár podobných míst. Divočina je zde stará a nedotčená, místních domorodců Tofalars je už jen něco více než horských goril cca 760.  Je obtížné procházet touto zemí kde vzduch je až opojně čerstvý a čistý a křišťálová voda se dá pít ze všech řek a jezer, kterých je zde mnoho. Obtížný je nejen hornatý terén bez cest, ale zejména vše, co si musíte vzít sebou na svá záda, abyste přežili a v pořádku se vrátili zpět. Nádherné a majestátné cedry zde nepadají kvůli lidem, ale kvůli svému stáří. A medvědi??? Však uvidíte…

Přednášky na programovém pódiu v pavilonu P | Festival GO Kamera