ZAJÍMAVOSTI Z VÝCHODNÍ AFRIKY

Východní Afrika – zvířecí ráj. Važme si jej, protože kdyby tady nebyla zvířata, nebyli bychom tady ani my. Zveme vás na safari, což ve svahilštině znamená cesta. Na krásnou cestu slunečnými savanami mezi divokými zvířaty, horami, oceánským pobřežím i milými lidmi.

Keňa

Keňa je jedním z mála afrických států, kde byl již v roce 1977 vydán všeobecný zákaz lovu zvěře.
Nejznámějším jevem v oblasti Maasai Mara - Serengeti je migrace zvířat, která se odehrává ve dvou vlnách: první je přechod řeky Grumeti river v červnu a červenci a pak v srpnu v severozápadní části parků. Milionová stáda migrujících pakoní se už vidí jenom zde. Při přesunu se stádo pakoňů může natáhnout až do neuvěřitelné délky 40 km a ti v první linii často mizí v čelistech číhajících krokodýlů.
Autorka známého příběhu Lvice Elsa (Joy Adamsonová) zde měla domov na břehu jezera Naivasha. Joy se narodila ve slezké Opavě, v Keni se věnovala ochraně přírody, ale bohužel byla vlastním sluhou zavražděna.
Mt. Keňa ční do nebe přímo v srdci Afriky do výšky přes pět kilometrů. Ve dne je zde léto a každou noc přichází zima, teploty kolísají od +30°C do -10°C. Rostliny i živočichové si museli osvojit svérázné způsoby přežití. Pojmenování Mt. Keňa je odvozené od domorodého názvu Kirinyaga - Hora bělosti.
V soukromé rezervaci Ol Pejeta se prohání poslední tři kusy nosorožce tuponosého severního (bílého) pocházející ze zoo ve dvoře Králové nad Labem, a sice samec Sudan a samice Najina. I když jsou teoreticky stále majetkem zoo, asi se již do sychravé Evropy nevrátí.
Na západní hranici Keni se nachází Viktoriino jezero, druhé největší jezero světa, spojující Keňu, Tanzanii a Ugandu. Masivní jezero, známé také jako Nyanza či Ukerewe, tvoří srdce afrického kontinentu a je zdrojem jeho nejmohutnější vodní síly, Nilu.
Ostrov Lamu je s dalšími malými ostrovy situován blízko severního pobřeží, kde je stejnojmenné město založené před více než sedmi sty lety Svahilci. Nejlépe dochovaný příklad osídlení, nabízí krásné možnosti přímořské relaxace.
Východoafrická oblast Keni, ležící ve vysoké nadmořské výšce, produkuje silný a kvalitní čaj, jehož je třetím největším producentem na světě, hned po Číně a Indii. Sklidí se tu ročně přes 310 milionů kg čaje. Většina se prodává na aukcích v přístavním městě Mombasa.

Tanzanie

Tanzanie nabízí mnoho pomyslných šperků ze svého náhrdelníku - věčný sníh nejvyšší hory Kilimaniara, tropické pralesy, pláně Serengeti, národní parky, vulkanickou krajinu, divoké savany, krásné pláže na pobřeží a ostrovech, přes sto etnických skupin obyvatelstva a množství divoké zvěře.
Název Tanzánie je odvozen z názvů obou zakladatelských států: United Republic of Tanganyika a ostrova Zanzibar. Ty se sloučily v šedesátých letech po získání samostatnosti od Velké Británie.
První pohled z hrany kaldery ve výšce 2 300 metrů na dno kráteru Ngorongoro vyráží dech! I proto mu dali Masajové název v překladu „velká díra“. Největší zoologickou zahradu světa střeží strmé svahy kráteru, na jehož dně se prohání až 25 000 býložravců. V kráteru nejsou žirafy, protože nesejdou prudký svah. Kráter vznikl, když obrovský vulkán zhruba před třemi miliony let explodoval a zhroutil se dovnitř. Sopka byla před erupcí vysoká zhruba 4 600 metrů.
Žijí zde sloní samci s největšími kly v Africe. Největší kly v historii byly (délka, váha, průměr u kořene): 315 cm, 105 kg, 60 cm – to jsou údaje jednoho klu! Slonovina byla už od časů faraónů jednou z nejkrásnějších a nejvíce ceněných přírodních substancí. Kvůli „bílému zlatu“ bylo v Africe za poslední desítky let vybito přes milion slonů. Kly jsou slávou i prokletím….
V jazyce masajů znamená „sirinket“ nekonečnou pláň, zemi bez konce a zkomoleninou pak vznikl název Serengeti. Uprostřed nedozírných plání vzniká dojem nekonečnosti umocněný tisícihlavými stády pakoňů a zeber bez náznaku lidské civilizace.
Kdo vlastně patří do velké pětky Big five? Je to slon, nosorožec, lev, buvol a leopard, kde spatřit posledního již vyžaduje trochu úsilí.
V národním parku Lake Manyara se díky hojnosti horských potoků vytvořil ojedinělý prales plný mohutných stromů. Dříve zde jezdil střílet nosorožce spisovatel Ernest Hemingway (čímž bohužel také přispěl k jejich zdecimování), který napsal knihu Zelené pahorky africké.
Luxus zdejších ubytovacích lodží asi nejlépe charakterizuje let horkovzdušným balónem nad národním parkem Masai Mara, vše zakončené piknikem se šampaňským na bíle prostřeném stole uprostřed buše….
Proč mají sloni v národním parku Tsavo červenou kůži? Fandí Spartě nebo je spálilo slunce? Barva není přirozená. Jde o to, že se choboty poprašují zdejší červenou hlínou nebo se válejí v bahně. Pokud vám tedy někdo vypráví, že viděl červené slony, nemusíte ho nutně podezřívat z užívání návykových látek.
Jezero Nakuru - ráj plameňáků, které z výšky vypadá, jakoby na něm plavala růžová skvrna. Zdržuje se tady více než milión plameňáků a svoji červenou barvu získávají z potravy, vláknitých sinic.
Moucha tse-tse neboli bodalka přenáší tzv. spavou nemoc. Její silný sosák snadno pronikne i několika vrstvami oblečení nebo silnou buvolí kůží. Mouchy jsou nejaktivnější během horkých dní a kuriózně přispívají k ochraně divoké zvěře tím, že není možno chovat hospodářský dobytek na místech jejího výskytu.
Masajové – hrdí pastevci, kteří tvrdí, že je stvořil bůh Engai a dal jim k dispozici veškeré pastviny a zvířata. Hlavní potravou je dodnes kravské mléko smíchané s dobytčí krví. Ze všech původních afrických kmenů si nejvíce uchovávají původní tradice, i pro svoji divokost a neovladatelnost.
Zanzibar – ostrov vonící mořem, hřebíčkem a vanilkou, Indický oceán i arabské plachetnice „dhow“. Bývalé centrum výnosného obchodu s otroky, v současné době produkuje koření a nabízí fantastické šnorchlování a potápění.

Uganda

Perla Afriky, tak ji nazval Winston Churchill v roce 1907, protože je věčně zelenou zemí kontrastů a přírodních krás s rozesmátými a pohostinnými lidmi.
Ruwenzori (Měsíční hory) spatřil jako první cestovatel Stanley až roku 1888. Je to nejvyšší a nejobtížnější pohoří v Africe s vrcholky pokrytými sněhem Mount Stanley a Margherita.
V horském neproniknutelném pralese Bwindi žijí ohrožené gorily horské. Několik tlup (rodin) bylo přivyknuto na pravidelnou přítomnost lidí jednu hodinu denně. Skupiny goril vedených zkušeným stříbrohřbetým samcem si lidí vůbec nevšímají a tak dávají neopakovatelnou šanci vidět jejich život úplně zblízka. Afričané znali gorily, které žily v lese, již dlouho, ale pro zbytek světa byly gorily po dlouhou dobu velkou neznámou. Vše se změnilo v minulém století, kdy slavná zooložka Dian Fossey začala studovat velké lidoopy a byla inspirací pro hollywoodský film Gorily v mlze. Gorila znamená v překladu vlasatá žena.
Starý kmen Pygmejů Batwa žil v Ugandě již před více než 4 000 lety v oblasti Bwindi forest až do doby, kdy zde vznikl národní park v roce 1991. Dodnes asi tisíc Pygmejů žije na 40 hektarech v blízkosti parku.
Uganda je fantastickou destinací pro milovníky ptáků, žije jich tu více než 1000 druhů, z nich mnoho endemických.
Samci hrochů svádějí nelítostné souboje o samice a jejich obrovské tesáky jsou hrozivou zbraní. Ze všech afrických zvířat mají právě hroši na svědomí nejvíce lidských životů.
Pramen Nilu a druhé největší sladkovodní jezero na světě Lake Victoria s 84 ostrovy, některé z nich jsou neobydlené. Ostrov Ngamba Island je domovem šimpanzů.
Horké prameny Amoro v Gulu, Sempaya a Kitagata v západní Ugandě mají silné léčivé účinky.
Uganda se stává také oblíbenou destinací milovníků adrenalinových sportů. Co takhle raftovaní na divoké vodě (v Jinja 10x mohutnější než Zambezi), jízda na kajaku nebo na lodích, rybaření, jízda na čtyřkolkách nebo bungee jumping do Nilu.

Rwanda

Rwanda se nachází v samém centru Afriky, je díky své dech beroucí přírodě často nazývána “zemí tisíce hor”. Krajina svým vzezřením připomíná Švýcarsko, jen zde panují o něco vyšší teploty. Dominantou země je řetězec krásných hor Virunga, které zemi protínají v ose sever – jih. Nejvyšší bodem je hora Karisimbi, která je vysoká 4507 metrů.
Rwanda je skutečným průkopníkem v oblasti ekoturistiky a udržitelného životního prostředí, kterou používá na financování ekologických projektů. Neuvidíte tady skoro žádné plastové lahve, plastové sáčky ani jiné odpadky, protože Rwanda je čistotou pověstná. Třeba ani špinavým autem nesmíte ve Rwandě jezdit?
Země prožila krvavou historii. O genocidě se dočtete v knize Hotel Rwanda, podle níž byl natočen i film Hotel Rwanda. Psal se rok 1993, kdy zde vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a prostřednictvím médií bezmocně přihlížel jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války.
V hlavním městě Kigali vyrostlo mnoho nových domů, ale stín genocidy zde stále zůstává (Kigali memorial). Mnoho zajímavých trhů s ručními pracemi - košíkářské výrobky, keramika, sochy a dřevořezby.
Lesní park Nyungwe Forest je jeden z největších dochovaných deštných pralesů v Africe a domov 13 druhů primátů včetně šimpanzů a gueréz, ale také vzácných orchidejí a téměř 300 druhů ptáků. A přestože je Rwanda vnitrozemský stát, pobřežní atmosféru nabízí břehy jezera Kivu s plážemi u Gisenyi a zátokami u Kibuye.
Rwanda je se svou rozlohou 26 338 kilometrů čtverečních jednou z nejmenších zemí na světě (je téměř třikrát menší než ČR).
Rwanda se stává pokrokovou zemí - drony pomáhají zachraňovat životy, protože do těžko dostupných oblastí dopravují krevní konzervy. Se službou přišla sanfranciská společnost Zipline, jež službu v hornaté Rwandě zajišťuje.

text: Ludmila Puldová

Submit to FacebookSubmit to Twitter

www.livingstone.cz3  magicky himalaj 01  promitani brno husa  tajemna indonesie

 

reklama17

 


 logo brno1