Sobota 16.1.2016

10:00

TOMÁŠ BERÁNEK, NAMASTÉ NEPÁL: NEPÁL Kartograf jezdí už druhé století do země krásných hor, ale chudých lidí. Nepál se mu stal domovem. Neutěšené osudy tamních dětí ho vedly k založení neziskové organizace NAMASTÉ NEPÁL, která již deset let pomáhá snižovat vysokou míru analfabetismu stavbou nových škol a podporou školní docházky nejchudších žáků. Namasté Nepál se podílelo na stavbě 22 základních škol na nepálském venkově (projekt VZDĚLÁNÍ) a formou adopce na dálku (projekt ÚSMĚV Z NEPÁLU) podporuje 260 dětí. Na jaře 2015 zasáhla Nepál pohroma. Zničené chrámy i obytné domy, tisíce zmařených životů v sutinách, desetitisíce zraněných, statisíce bez střechy s omezenými prostředky na živobytí. Děti učící se v polorozpadlých školách - to vše je důsledkem katastrofálního zemětřesení v Nepálu.
ZUZANA ONDOMIŠIOVÁ, tibetoložka: NEPÁL – TIBET
Obr a trpaslík připoutaní k sobě odedávna řetězcem himálajských osmitisícovek. Jak se vyvíjely jejich sousedské vztahy v historii a jaké jsou dnes? Nahlédněme do kulturně-náboženských i společensko-politických souvislostí, které utvářely a ovlivňovaly vzájemný vztah těchto dvou zemí. Vydejme se přes pětitisícové horské průsmyky po stopách obchodníků, světců a mudrců, ale i dobrodruhů, vojsk a uprchlíků. Zakladatelka a ředitelka neziskové organizace Potala, která se věnuje problematice Tibetu. Zve na 9. ročník Filmového festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM 18. – 20. 4. 2016 v pražském kině Aero. www.potala.cz
DEGUSTACE NEPÁLSKÉ KUCHYNĚ

12:00

JAN ŠIBÍK, fotograf: ROK S UPRCHLÍKY
Fotograf Jan Šibík se jen za uplynulý půlrok pětkrát vydal za uprchlíky, kteří po statisících přijíždějí do Evropy. Fotil je na plážích řeckého ostrova Lesbos, na hraničním přechodě mezi Itálií a Francií, ve francouzském Calais a na maďarsko-srbské hranici. Šibík je přesvědčen, že úřady by měly zasáhnout především proti pašerákům. „Oni si dovolují pořád víc a víc. Doteď většinou posadili uprchlíky na člun, jednomu svěřili řízení a poslali je přes moře. Sami nejeli, báli se zatčení. Teď na Lesbu jsem viděl loď – a nikoliv gumový člun. Výletní loď! - kterou kormidloval přímo pašerák. Dvacet metrů od břehu donutil lidi vyskákat do vody, pak se a odjel zpátky do Turecka. Jak je možné, že proti takovým lidem nikdo nezasáhne?“
JIŘÍ SÁZEL, Brontosauři v Himálaji: LADAKH + DALAJLAMA
Ve vsi Mulbekh před dvaceti lety založili obyvatelé školu s vizí: „zajištění dobrého vzdělání dětem v  rodném prostředí“. Nový školní kampus pro 350 dětí bude energetický závislý na solární energii, postaven inovovanými tradičními stavebními metodami z dostupných materiálů. Moderní vyučovací schéma umožní kontakt s okolním světem i pěstování tradiční kultury. Studium je dostupné dětem všech sociálních vrstev. Škola slouží jako vzdělávací centrum obyvatel Shergole. Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy finančními prostředky (dosud 3,6 mil. Kč), odbornou asistencí při plánování a realizaci rozvoje (například Martin Knap - architekt - člen týmu architektů olympijského stadionu v Londýně) a pomocí od českých dobrovolníků (například David Kraus, Světlana Nálepková, Martin Bursík, Kateřina Jacques, Ivana Jirešová, Viktor Dyk). Partnerem Spring Dales Public School je Jeho Svatost 14. dalajláma, který spolufinancuje rozvoj školy. Na audienci dalajláma členům sdělil: „cítím jako svou povinnost usilovat o přežití odkazu Václava Havla. Jsem velmi rád, že mi v tom pomáháte svou nezištnou pomocí dětem z vesnice Mulbekh“.
VIKTOR DYK, zpěvák: HUDEBNÍ CESTY
Je potomek z rodu slavného spisovatele Viktora Dyka. K hudbě měl blízko už v dětství, protože jak sám říká, vyrůstal ve zkušebně svých rodičů a jeho hudebním vzorem jsou právě oni. První písničku sám Viktor složil už v šesti letech, od té doby skládá a píše texty a to nejen pro sebe.

14:00

PAVEL BÉM, horolezec: MANASLU
Tajemná, magická a falická Manaslu (8163m), je osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri, v centrální části nepálského Himaláje. Je horou „duchů“. Či přesněji - posvátnou horou „duše“ a „Ducha“. A také intelektu. V sanskrtu znamená slovo „manasa“ právě duši, duchovno či intelekt. Reprezentuje pozitivní síly světa, ovládané vědomí, svět meditace, spirituality a duchovního poznání. Osmá nejvyšší hora světa je symbolem nekonečna i univerzální božské jednoty. Ukrývá v sobě a ve svých dvou nádherných vrcholech mužský i ženský princip. Oba dohromady pak vyjadřují naplnění a jednotu celku. Severovýchodní srázy Manaslu spadají do údolí Nubri a řeky Budhi Gandaki. Žijí zde Gurungové, původní tibetské etnikum, které svému vysokohorskému osídlení říká Rö. My jej známe jako Samagaon, nebo krátce Sama. Pro turismus byla oblast otevřena až v roce 1992.Jaro 2015 bylo na Manaslu a v centrálním Himálaji velmi divoké. Nejprve napadlo v průběhu zimního monzunu obrovské množství sněhu, nejvíce za posledních 40 let. A potom přišlo ničivé zemětřesení. Celý masív osmé nejvyšší hory světa ležel sotva pár desítek kilometrů od epicentra jednoho z nejhorších zemětřesení na Zemi vůbec. Do pohybu se daly obrovské masy ledu, sněhu i skal. Zničily prostá a chudá obydlí místních obyvatel, přístupové cesty i mosty přes divoká himálajská údolí. Kutang i Horní Nubri zůstaly zcela odříznuty od okolního světa. Většina expedic byla pořádně „otřesena“ a ze zdravého pudu sebezáchovy to zabalila. A ty co to nezabalily, měly smůlu na počasí a sněhové podmínky. My jsme měli smůlu a štěstí v jednom. Čas zemětřesení jsme prožili s místními Gurungy dole v údolí a byť je to kruté, žádné pomoci zvenku se jim nedostalo. Byli odkázáni pouze sami na sebe. S našimi skromnými možnostmi jsme se snažili pomáhat alespoň my. Když už po několika dnech nebylo jak ani čím, vyrazili jsme nahoru. Cesta dolů pro nás nevedla. Nevedla totiž pro nikoho. Odměnou za odvahu, či spíše opovážlivost nám bylo nádherné počasí a fantastická panenská čistota hory.
 
PAVEL BÉM + RUDA ŠVAŘÍČEK: OKRUH MANASLU

RADKA PODANÁ + RUDA ŠVAŘÍČEK: NEPÁLSKÉ HORNÍ DOLPO
Dolpo, často nazýváno jako utajený kraj Himaláje. Krajina nádherná, turisticky “neprofláknutá”, jdete celý den sami se sebou. Ne však osamněle, kolem krouží orli a supi, v dálce vás možná pozoruje sněžný levhart. Po třech dnech dojdete do vesnice, lemované buddhistickými stupami - čorteny, ve vesnici usměvaví lidé, kteří zvou do svých kamenných obydlí, nabízejí slaný čaj s jačím máslem. Máte pocit, že jste v Tibetu. Oblast opravdu byla dříve součástí Tibetu. O této nádherné části Nepálu, o cestě do Himaláje, i o tom, jak se cesta změnila ve skutečné dobrodružství, bude přednáška.

PRATIVA, tanečnice z Nepálu

16:00

MAREK HOLEČEK, horolezec: ZÁPISKY MAROUŠKA BLÁZNA
Přednáška volně navazuje na knižní předlohu se stejnojmenným názvem, která v  podstatě shrnuje jedno čtvrtstoletí mého života na laně. Samotné povídání okořením obligátně obrazově, tak i filmovými záběry. Sám pro sebe je nazývám zmrzlé fragmenty, nebo ztracený čas v horách. Bude tedy o snech, o jejich realizacích, ale i o těch, které mi nenávratně utekly. Proletíme křížem krážem svět. Od Himálají, přes centrální Asii, americké kontinenty až do zemně věčného ledu. Prolistujeme společně albem, kde nejdůležitější životní esencí jsou přátelé. Díky jejich křídlům jsem si mohl sáhnout i na úspěch a podívat se z vrcholů, kde jsme dělali první lidské otisky, nebo z míst kam se nakonec dostane jen promile z těch, kteří o to usilují. Bohužel se mi v průběhu nevyhýbala ani rozprava se smrtí, ale i o tom je ten náš horolezecký život spojený pupeční šňůrou, nebo chcete-li lanem.

KOUZELNÍCI ŠEKLIN + LEJO
DARJA ŠMÍDOVÁ: ZMIZENÍ – DO NEPÁLU...?

18:00

RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel:  Z BHÚTÁNU DO KAZACHSTÁNU
Cesta plná překvapení trvala dva měsíce. Po indickém intermezzu následovaly BHÚTÁN – NEPÁL – LAOS – ČÍNA – TIBET - ČÍNA – KAZACHSTÁN. Unikátní Východní Tibet je křehkou hranicí Tibetu s Čínou. Právě zde se zážitky kumulovaly nejvíce. V pestrém spektru prožitků: Audience u krále Bhútánu – darované královské boty. Setkání s premiérem, ministry i celebritami. Nepálské otřesy i radosti. Laos plný šafránových mnichů, jeskyní Buddhů, hadovic, mnohonožkovic a skvělých lidí.  Kuriózní překročení hranice pod obří stúpou do Číny. Velké pandy i maličká pandí embrya. Obří Buddhové a posvátné hory. Největší klášter světa pro 50 000 mnichů a mnišek. Divoké koňské slavnosti, nomádi s puškami, schované závody jaků. Nazdobené krasavice celého Tibetu. Pitoreskní zvířecí cirkus. Šamanské rituály plné krve a emocí. Propichování tváří i těl, upadání do extáze, rituální obětiny. Nejdelší kamenná zeď mani na světě. Nejposvátnější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína má hodně největších věcí na světě… Buddhy, jeskyně, pouště, Velkou zeď i malé duše… Rituální hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan s prý nejkrásnější horou světa Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa… Ochutnejte odlišné světy…!
VILIAM POLTIKOVIČ, filmař: DALAJLAMA
Režisér, scénárista, kameraman, od roku 1989 točí filmy, které hledají odpovědi na věčné otázky: Odkud jsme přišli, proč tu jsme a kam jdeme? V posledních letech se zabývá tématem smrti. Dalajlama v Buddhových stopách - Natáčení filmu začalo v roce 2008 a skončilo v létě 2015, natáčelo se v Indii, Nepálu, Tibetu, Číně, Laosu a na Šrí Lance. Film vznikal ve spolupráci s CK Livingstone. Průvodcem a hlavní postavou hodinového dokumentárního filmu je 14. tibetský dalajlama Tändzin Gjamccho. Jeho Svatost dalajlama nás ve filmu provádí po nejposvátnějších místech buddhismu, která jsou spjata s životními předěly velkého učitele. Lumbiní, kde se Buddha narodil, Bódhgaja, kde dosáhl osvícení, Sárnáth, kde poprvé promluvil o svém poznání, a Kušinagara, kde prožil své poslední chvíle. Dalajlama srozumitelně přibližuje esenci buddhismu i v jeho nejnáročnější podobě – učení o prázdnotě. Vysvětluje význam práce s myslí, s rušivými emocemi, hovoří i o současné situaci a zdůrazňuje význam vnitřních hodnot, lidskosti, péče o druhé – narůstající agresi mladých lidí můžeme vyřešit zavedením výuky morálky a etiky na světském základě ne na náboženském.
Uvidíme i zvláštní obřady (obřad Kálačakry, kterého se zúčastnilo čtvrt milionu lidí). Nejpozoruhodnější buddhistické památky v Indii (buddhistická univerzita v Nálandě, jeskyně v Adžantě a Éllóře, stúpa v Saňčí a další). Nejvýznamnější džinistické památky (chrámová hora Šantruňdžaja s tisícem chrámů z mramoru), největší klášter světa ve východním Tibetu, kde žije přes 50000 mnichů a mnišek a další pozoruhodná místa. Esenci Buddhova učení vystihuje i jeho citát: „Účel svatého života nespočívá v získávání darů, důstojnosti nebo slávy, ani v dosažení mravnosti, soustředění nebo vědění. Neotřesitelné osvobození srdce - to je pravý smysl svatého života, to je jeho podstata, to je jeho cíl.“

RITUÁL BUDDHISTICKÝCH LÁMŮ Z NEPÁLU

Unikátní návštěva buddhistických lámů z nepálského kláštera Benčen
Lámové Dondrub a Karma budou na doporučení opata Sangje Njenpy Rinpočheho vysypávat pískové mandaly. V Brně spojení s ženským aspektem Buddhy, Bílou Tárou.
V areálu BVV, v pavilonu F:

SYPÁNÍ MANDALY: čtvrtek - sobota v expozici NEPÁL
RITUÁL Čöd S M NICHY: sobota 19.00
ROZPUŠTĚNÍ MANDALY: neděle

Čöd je starý tantrický rituál. Jogíni Tibetu jej praktikují na posvátných místech, při tajných tantrických setkáních a v klášterech. Podmanivý rituál umocňují zvonky, bubny damaru i magický zvuk kangling - trubky z lidské kosti. Buddhistická praxe je zaměřena na rozpouštění ega a sobectví.
Písková mandala je duchovní symbol a rituální objekt východních duchovních směrů. V tantrickém buddhismu je písková mandala 2D zobrazením Buddhy nebo meditačního božstva. Prvky symbolizují osvícenou aktivitu, moudrost i aspekt učení Dharmy. Mandala zobrazuje osvícenou mysl. Mistři tibetského buddhismu mandalu používají pro zasvěcení.
Rituál trvá několik dní, duchovní učitel předává instrukce a metody (meditace a vizualizace mandaly). První mandalu u nás nechal vytvořit Jeho Svatost dalajlama v Praze roku 1990.
Rituální mandala z písku vyzařuje pozitivní energii do okolí. Rozpuštění mandaly je forma požehnání. Barevný písek vsypaný do tekoucí vody prý harmonizuje...

20:00

BOLLYWOOD DANCE HASEENA
LADISLAV ZIBURA, poutník: 40 DNÍ PĚŠKY DO JERUZALÉMA
V létě si sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se pěšky do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu se mu podařilo ujít 1400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanout pod Zdí nářků a prožít největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, šťastných i nešťastných náhod, puchýřů a opruzenin. Těšit se můžete na vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk. 

POZNÁVEJTE SVĚT S PRŮVODCI CK LIVINGSTONE

12:00 | Sál C

DANA KYNDROVÁ: ARMÉNIE – GRUZIE
Divoká příroda kavkazských hor s tradiční architekturou obranných věží a mytická hora Kazbek. Odedávna křižovatka kultur a národů, stopy zde zanechaly nejmocnější říše starověku, odehrávají se zde kapitoly řeckých bájí i Starého zákona. Raně křesťanské kláštery malebně umístěné na skalních útesech, jeskynní města, jezero Sevan a v neposlední řadě živé metropole Tbilisi a Jerevan. Gruzie je považována za pravlast vína a Arménie je hrdá na svůj skvělý koňak.
ADRIENA VYZULOVÁ: HRDÁ ETIOPIE
Jedna z nejautentičtějších zemí Afriky. Amharský sever s legendami opředenou tisíciletou historií, skalní kostely v Lalibele a Tigray, Archa úmluvy v Axumu, svátky Timkat jako vystřižené ze Starého zákona. Nejdivočejší kmeny údolí řeky Omo, útoční Mursi se samopaly a talířky ve rtech, Hamer odění v kozích kůžích, rituál dospívání Skok na býka. Dechberoucí scenérie hor Simien a Bale, endemické druhy pavián dželada, vlček etiopský. Pekelná proláklina Danakil, sopečné jezero Erta Ale, sirné prameny Dadol, solná jezera a velbloudí karavany.

14:00 | Sál C

KATEŘINA KREJČOVÁ: BARMA – ZLATÁ ZEMĚ
Místo, kde se může stát všechno a často neuvěříte, dokud se to nestane právě vám. Nedivte se, pokud uvidíte malého kluka jedoucího na buvolu, taxikáře sedícího za volantem na plastové stoličce nebo široké autosedačky umístěné v malé dřevěné loďce pro pohodlí zahraničních turistů. Chudá země, kde lidé žijí v chýších z palmového listí, a na každém rohu stojí zlatá pagoda. Díky sociálnímu systému založenému na darování a vzájemné mezilidské pomoci tady nikdo nemá hlad. Zažijte velkolepé oslavy, jaké nelze vidět nikde jinde, a festivaly, kde může jít i o život. Nechte se fascinovat Barmou!
MARKÉTA GRIGAROVÁ: ALJAŠKA – HAVAJ
Aljaška je neskutečným zdrojem energie. Slunce zapadá jen nakrátko a nepotřebujete spát. Budíte se s výhledem na třpytící se ledovce, přes klidnou hladinu oceánu pozorujete zasněžené vrcholky hor a sopek na dosah ruky, kolem létají orli, v dálce medvědi chytají lososy a skáčou kosatky. Nikdy nejdete spát před půlnocí, protože každý den se tady žije naplno. Průřez mnoha let strávených na Aljašce. Nezapomenutelná cesta po stopách zlaté horečky, dlouhé letní dny a večery se stopařem zlatokopem a jeho pomocníčky na severu u Yukonu až po přelet na nedalekou Havaj, na nejkrásnější smaragdově zelený ostrůvek Kauai, tropický ráj všech trekařů, surfařů a dobrých lidí. Na těchto místech každým dnem člověk žasne nad krásou naší země. Ale jsou to hlavně místní lidé, kteří vás svým vřelým přístupem, bezprostředností a respektem k přírodě a všemu živému ujišťují o tom, jak krásné je žít.

16:00 | Sál C

ELIŠKA FIKAROVÁ: MAROKO - ZEMĚ TISÍCE BAREV A VŮNÍ
Země sultánů, princezen, tyranů a pirátů. Země saharských karavan a neúnavných obchodníků. Datlových palem, pomerančové šťávy a sladkého čaje s mátou. Projedeme známá i méně známá místa Maroka – nadechneme se na divokém pobřeží Atlantického oceánu, vnoříme se do bláznivé atmosféry Marrakéše, rozlétneme se nad vyprahlými vrcholky Vysokého Atlasu, necháme se omámit kouzlem pouště, zabloudíme ve středověké medině města Fes, navštívíme místní a budeme žasnout nad exotikou a krásou maurské architektury.
ŠTĚPÁNKA JAKEŠOVÁ: NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU – PERU – BOLÍVIE – ARGENTINA – BRAZÍLIE
Vydáte se na fotocestu plnou záhadných mýtů a legend, přírodních scenérií beroucí dech, ale i rozmanitého života místních lidí. Během vyprávění podniknete cestu několik tisíc kilometrů přes Peru, Bolívii, Argentinu do Brazílie. Budete obdivovat nejen historické památky, ale i úchvatnou faunu a flóru. Vyprávění cestovatelky Štěpánky Jakešové putující tímto kontinentem již několik let.

18:00 | Sál C

VÍTĚZNÉ FILMY FESTIVALU EKOFILM
VLČÍ HORY
HAZARDNÍ HRA O PREŽITÍ
ANTROPOLOŽKY
AREFI, PASTEVEC

Více informací o filmech zde

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter

cestovatelske stredy  ban-pata-sangrila  ban-pata-promitani  ban-pata-livingstone

 

brno

 

dp 150 86 logo ingetour