Přednáška: 21.1.2017 | 12:15 DUCHOVÉ K2

Britský spisovatel a filmař žijící v Oxfordu. Posledních dvacet let pracoval hlavně v televizi, a to především pro BBC a většinu hlavních britských a amerických stanic, Discovery a History Channel. Natočil řadu filmů, od experimentálních dokumentů až po úspěšné série jako Icemen a Mountain Men. Natáčel po celém světě, od Kambodži po K2, od Portorika po Špicberky. Jako mezinárodně uznávaný filmař produkoval několik horolezeckých a objevitelských dokumentů, včetně cenami ověnčeného The Ghosts of K2, na jehož základě vznikla také stejnojmenná kniha Duchové K2. Kniha letos vyhrála National Outdoor Book Awards v sekci Historie/Biografie. Je rovněž autorem knih Everest 1953, How to Climb Mont Blanc in a Skirt a Adventurer´s Handbook.
Jako filmaře a spisovatele ho fascinuje narativní umění. Miluje, když se mu podaří najít dobrý příběh se zajímavými a komplexními postavami, které se nacházejí v nelehké situaci. Dobré drama podle jeho názoru vzniká tehdy, když jsou lidé vystaveni tlaku. A to je přesně to, co se děje u horolezectví.

Duchové K2
Podmanivý příběh nejvražednější světové hory. K2 je s 8611 metry téměř o dvě stě padesát metrů nižší než Mount Everest, ale co se obtížnosti výstupu týče, s přehledem svého slavnějšího soka předčí. Zabít se na ní můžete snadno jak při výstupu, tak při cestě dolů. Mike Conefrey přináší v této poutavé knize barvitý popis prvních pokusů o dosažení vrcholu i fascinující vhled do složitého dědictví jejího prvovýstupu. Začíná neúspěšnou snahou na drogách závislého okultisty Aleistera Crowleyho a mapuje historii, ve které hned několik velkých a úspěšných mužů propadlo kouzlu K2: od zámožného italského vévody Abruzzského přes revolučního průkopníka lezení ve Spojených státech Fritze Wiessnera, skvělého, ale osudem stíhaného expedičního vůdce Charlieho Houstona až po Achilla Compagnoniho a Lina Lacedelliho, dva Italy, kteří nakonec jako první stanuli na vrcholu. Pro všechny se K2 stala posedlostí, ale ani jednomu nepřinesla štěstí.

Mick Conefrey je britský spisovatel a filmař žijící v Oxfordu. Posledních dvacet let pracoval hlavně v televizi, a to především pro BBC a většinu hlavních britských a amerických stanic, Discovery a History Channel. Natočil řadu filmů, od experimentálních dokumentů až po úspěšné série jako Icemen a Mountain Men. Natáčel po celém světě, od Kambodži po K2, od Portorika po Špicberky. Jako mezinárodně uznávaný filmař produkoval několik horolezeckých a objevitelských dokumentů, včetně cenami ověnčeného The Ghosts of K2, na jehož základě vznikla také stejnojmenná kniha Duchové K2. Kniha letos vyhrála National Outdoor Book Awards v sekci Historie/Biografie. Je rovněž autorem knih Everest 1953, How to Climb Mont Blanc in a Skirt a Adventurer´s Handbook.

Jako filmaře a spisovatele ho fascinuje narativní umění. Miluje, když se mu podaří najít dobrý příběh se zajímavými a komplexními postavami, které se nacházejí v nelehké situaci. Dobré drama podle jeho názoru vzniká tehdy, když jsou lidé vystaveni tlaku. A to je přesně to, co se děje u horolezectví.

Rozhovor s Mickem Conefrey

Ptá se Ruda Švaříček

Velmi si vážím Vaší práce, skvělých filmů a knih. Které z nich si nejvíce ceníte?
Můj nejoblíbenější film je „Duch K2”. Měli jsme velké štěstí, skvělé rozhovory a rekonstrukce proběhla taky zdařile. Rád jsem spolupracoval se Stephenem Venablesem, na dokumentu „The Race for Everest“, i na filmu o Matterhornu.

Věnujete se „silným“ příběhům, je složité provádět průzkum tématu a dát dohromady data a souvislosti?
To záleží na konkrétních okolnostech. Cítím to stejně jako každý spisovatel. Je vzrušující získávat základní prameny, dopisy a deníky, obzvláště když nebyly nikde zveřejněny.

Procestoval jste kus světa. Která země Vás nejvíce přitahuje a na které místa se vracíte?
Žil jsem v Itálii a dost jsem ji procestoval, Itálie je skvělé místo na návštěvy. Rád bych se vrátil do Indie.

Vaše srdeční záležitost?
Můj domov se ženou a dětmi. Nic lepšího být nemůže.

Jaké je nejvyšší místo, kterého jste dosáhl?
Jsem dokumentarista a spisovatel, nejsem „opravdový” horolezec, byť jsem zvládl hodně treků. Nejvyšší hora, kterou jsem vylezl, je Cotopaxi, nejkrásnější byl trek do základního tábora K2.

Duchové K2 je velmi silný titul. Zažil jste nějaké zvláštní věci v horách?
Je mi líto, ale žádné duchy jsem nepotkal! Nejhorším zážitkem byla chvíle, kdy jsem zůstal odloučený od svého filmařského týmu na Špicberkách, v sezóně ledních medvědů a bez ochrany. Po několika hodinách se podařilo spojit se s mojí skupinou, ale situace byla velmi nepříjemná.

Popsal jste oba nejvyšší vrcholy světa. Cítíte jinou mentalitu v Pákistánu a Nepálu, případně v Tibetu?
Byl jsem na Everestu a K2 a jsou to velmi odlišná místa. Je snazší dostat se na Everest než na K2, ale Karakoram je mnohem divočejší místo na procestování. Zamiloval jsem si Pákistán a Hunzy a Baltie, s nimiž jsme spolupracovali. Mimořádným zážitkem bylo cestování napříč ledovcem Solo Kumbu se šerpy.

Při výstupu na Everest jsem musel končit v C3 kvůli bolesti zubu a jeho následné extrakci. Co je Váš horský příběh?
Jsem spíše dokumentarista než horolezec. Nejvíce na mne zapůsobil let v helikoptéře kolem Matterhornu za úsvitu. Kolem bylo jedinečné seskupení oblaků. Nebo když jsme letěli kolem Denali a kameraman přede mnou omdlel. K2 působí velmi nepřístupným dojmem.


Šli jsme ze základního tábora K2 přes sedlo Gondogoro. Jeden Pákistánec v amoku si sundal boty a šel bosý ve sněhu. Zažil jste jinou mezní situaci?
Nic takové jsem nezažil. Vzpomínám si, jak jsem na Korfu natáčel horolezeckou parodii, která patřila k projektu „Angličané v zahraničí”. Natáčel jsem shora, zatímco moderátor lezl nahoru ke mně. Najednou pod ním začal sjíždět terén. Moderátor zpanikařil a my ostatní jsme museli spěchat k němu a zachránit ho!

Co si myslíte o existenci Yetiho?
Rád bych věřil, že existuje, ale mám pochyby. Fascinuje mě však fotografie Erica Shiptona, na které zachytil otisk yettiho chodidla. Částečně i proto, že u toho byl Michael Ward. Oba muži a jejich přátelé vždy tvrdili, že je to „bona fide”. Faktem je, že otisk nevypadá jako lidská noha.

Jakého místa dosáhli na Everestu dle Vašeho názoru Malory a Irwin?
Myslím, že je nepravděpodobné, že dosáhli vrcholu, ale jistě se to říci nedá. V horách lidé dělají často mimořádné věci.

Jak vidíte budoucnost Tibetu?
Nemyslím, že se Tibet stane v nedaleké budoucnosti zase nezávislým státem. Čína je nová globální supervelmoc, takže se to opravdu ještě dlouho nestane.

V co věříte?
Jsem katolík. Takže v Boha. Co znamená pro Vás Šangri-La? A Vaše představa štěstí? Moje představa štěstí zahrnuje prosté věci. Trávit čas se svou ženou a dětmi. Aby všichni byli spolu v pohodě. Ještě lepší je, když se to děje na nádherném místě.

Jaké máte cestovatelské plány na rok 2017? Kde na horách se můžeme setkat?
Trochu jsem plánoval návrat do Ekvádoru zkusit Chimborazo, ale to se nestane, takže moc nevím. Má dvanáctiletá dcera je posedlá Islandem, tak možná pojedeme tam.

Jaký nový projekt nosíte v hlavě?
Velmi odlišnou knihu. Bude o místě, kde jsem vyrostl, a kde žijí vesměs přistěhovalci. Moji rodiče byli Irové, ale od té doby se tam usadili Poláci, lidé ze Západní Indie, Pakistánu a Indie.

Už jste navštívil Česko? Líbí se Vám zde?
Ano, Prahu jsem navštívil před mnoha lety a moc se mi líbila. Secesní architektura, Nový rok na Václavském náměstí a U Fleků!

 

 

Submit to FacebookSubmit to Twitter
  • Default
  • Title
  • Date
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

cestovatelske stredy  tajemna indonesie   ban-pata-promitani  ban-pata-livingstone

 

reklama17

brno


231105